pojašnjenje
HZZO: Doplata za lijekove ovisi o farmaceutima, a ne o nama
Za povećanje troška nekog lijeka za pacijenta nije kriv državni osiguravatelj, nego farmaceutske tvrtke, proizlazi iz očitovanja HZZO-a.
Postupak usklađivanja cijena lijekova provodi se transparentno i njime se osiguranicima nastoji osigurati maksimalan opseg prava na zdravstvenu zaštitu, tvrde u Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje (HZZO) nakon što su ih dijabetičke udruge prozvale za netransparentnost u postupku terapijskog referenciranja cijena lijekova i izrazile bojazan od poskupljivanja postojećih terapija.
Za eventualno povećanje troška nekog lijeka za pacijenta, proizlazi iz njihovog očitovanja, nije kriv državni osiguravatelj, nego farmaceutske tvrtke, prenosi Novi list.
“Stavljanje lijekova na listu lijekova i način utvrđivanja cijena lijekova koji se nalaze na Osnovnoj i Dopunskoj listi lijekova propisan je Pravilnikom o mjerilima za stavljanje lijekova na listu lijekova HZZO-a, načinu utvrđivanja cijena lijekova koje će plaćati HZZO te načinu izvještavanja o njima, a koje donosi ministar nadležan za zdravstvo.
Za lijekove koji se nalaze na listama lijekova i koji se propisuju na recept HZZO-a, HZZO je obvezan provesti usklađivanje cijena lijekova.
Postupak usklađivanja cijena lijekova provodi se kroz referentne
terapijske skupine i podskupine. U tom postupku se utvrđuje
razina cijene koju će za pojedini lijek plaćati HZZO, odnosno
referentna cijena lijeka”, objašnjavaju u HZZO-u postupak
usklađivanja cijena lijekova kojeg se pacijenti
pribojavaju.
“Farmaceutska industrija, odnosno nositelji odobrenja za pojedini
lijek, imaju mogućnost očitovati se prihvaćaju li ili ne
predloženu referentnu cijenu lijeka. Na temelju njihovog
očitovanja, lijekovi se razvrstavaju na Osnovnu listu lijekova
ili na Dopunsku listu lijekova”, tumače u HZZO-u. Na Osnovnu
listu lijekova se stavljaju oni lijekovi za koje su farmaceutske
tvrtke prihvatile referentnu cijenu, što znači da će HZZO za njih
u cijelosti snositi trošak lijeka, a na Dopunsku listu lijekova
se stavljaju oni lijekovi za koje nositelji odobrenja nisu
prihvatili referentnu cijenu. Takvim lijekovima HZZO iz
svog proračuna pokriva iznos koji je utvrđen kao referentna
cijena, što znači da ostatak plaćaju pacijenti.
“Za lijekove uvrštene na Dopunsku listu utvrđuje se iznos participacije koji plaća osigurana osoba pri izdavanju lijeka, a koji predstavlja razliku između iznosa originalne cijene lijeka, koji predlaže nositelj odobrenja, i iznosa utvrđenog kao referentna cijena lijeka, koji plaća HZZO,” poručuju.
Tvrde, također, da sve postupke usklađivanja cijena lijekova HZZO provodi »na transparentan način te nastoji kroz propisane postupke svojim osiguranicima osigurati maksimalni opseg prava na zdravstvenu zaštitu vodeći računa podjednako o svim oblicima zdravstvene zaštite u okviru obveznog zdravstvenog osiguranja.
Izdvojeno
-
U četvrtak opet sunčanije i većinom manje hladno, premda u unutrašnjosti uz mraz, mjestimičnu maglu, na Jadranu lokalno jaku buru s olujnim udarima
-
U petak 10. siječnja 2025. godine u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru Adriana Branka Pojatina, je javno obranila doktorski rad pod naslovom Umreženost identitetskih i turističkih prostora na primjeru štovanja Gospe od Sniga u Kukljici
-
Na Pagu je upravo počela sezona janjenja. No, za teške poslove stočara - sve je manje zainteresiranih.
-
PD Paklenica poziva sve zainteresirane na predstavljanje monografije i prigodnu izložbu “PD Paklenica – 125 godina planinarstva na zadarskom području” koje će se održati u četvrtak, 16. siječnja,u 18 h u atriju Providurove palače.
Reci što misliš!