Biznis

riječ stručnjaka

Ne mora značiti da radite previše ako patite od burnouta

Ne mora značiti da radite previše ako patite od burnouta
pexels.com

Konzultantica Nataša Bišćan Filipović gostujući kod Nataše Božić u Točki na tjedan N1 televizije otkrila je kako gotovo polovica zaposlenika ispitanih u studiji, mahom iz većih kompanija, pokazuje ili rane znakova burnouta ili je već u nekoj fazi burnouta ili sagorijevanja.

“U našim nekakvim pojmovima burnout je stanje rezigniranosti, osjećaj iscrpljenosti koji rezultira time da se osjećamo nesigurno u svom poslu, odvojeni od svojih radnih zadataka i kao da nismo efikasno, kao da je vrijeme da se od tamo maknemo.

Znamo da burnout utječe na to da ljudi odlaze, rade etičke kompromise, potpuno se povlače i nisu angažirani u svom dnevnom radu. Znamo da teoretski nastaje radi produženog izlaganja stresu koji može biti uzrokovan i privatnim razlozima”, otkriva konzultantica Nataša Bišćan Filipović.

“Tradicionalno smo mislili da burnout dolazi od puno sati na poslu, dugog radnog vremena, ali istraživanje je pokazalo na to da jedan od najvećih faktora koji korelira je osjećaj uključenosti na poslu. To je prepoznavanje od nadređenih, osjećaj pripadnosti i vrijednosti, jednakih prilika za napredovanje i slično”, pojašnjava i dodaje:

“Zaposlenici koji su u direktnom kontaktu sa svojim klijentima, front line radnici kao i marginalizirani (bilo rasom, spolom ili vjerom) radnici su skloniji burnoutu.”

“Ekonomska sigurnost je nužan preduvjet za izbjegavanje rizika: ni o čemu ne možemo razgovarati ako taj uvjet nije zadovoljen. Inkluzivna okolina će dovesti do toga da zaposlenici rjeđe mijenjaju poslove – što je kompanijama i organizacijama ekonomski isplativije.”

“Studija Decoding Global Talent se bavi interesom radne snage, kao i globalne i trendove na koje radne snaga nailazi” otkriva Bišćan Filipović i dodaje kako otkriva da “globalno gledano 40 posto koristi već sada GenAI u svom poslu što je ogroman postotak s obzirom na koliko je tehnologija recentna.

Mi smo u povijesnoj točki s najnižom nezaposlenošću. Talent, radna snaga se osjeća vrlo pouzdano oko toga da mogu naći idući posao. 75 posto ispitanika kažu im se dogodi da jednom u nekoliko tjedana proaktivno dobiju ponudu za posao.”

“Kad na to dodamo informaciju da 40 posto koristi AI i od njih polovica prijavljuje velike koristi, bih rekla da se na prvu ne boje ljudi. To je potvrdila i studija. Svega pet posto njih se boji za svoje radno mjesto. Većina misli da će im se radno mjesto izmijeniti i da se oni shodno tome moraju izmijeniti, ali su spremni prilagođavati se”, zaključuje konzultantica Nataša Bišćan Filipović.


Reci što misliš!