Visoki trgovački sud u Zagrebu:
Banka mora vratiti obrtniku 32 tisuće eura
Visoki trgovački sud u Zagrebu preinačio je i ukinuo 20. svibnja 2024. presudom Pž-189/2023 nezakonitu presudu Trgovačkog suda u Rijeci, kojom je obrtnik prethodno nezakonito sudski odbijen u tužbi protiv Addiko banke.
Visoki trgovački sud preinakom je utvrdio da je ništetna odredba članka 6. poslovnog ugovora o kreditu u kojoj je ugovoreno da će Addiko banka mijenjati kamatnu stopu svojom odlukom ili drugim aktom banke te je vratio postupak na Trgovački sud u Rijeci radi vještačenja iznosa obeštećenja na temelju obračuna anuiteta po fiksnoj kamatnoj marži i po promjenama vrijednosti Euribora.
Presudu je donijelo sudačko vijeće VTS-a sastavljeno od sutkinja Dubravke Zubović, predsjednice vijeća, Nevenke Baran, sutkinje izvjestiteljice i Maje Bilandžić, članice vijeća, dok je obrtnika zastupao riječki odvjetnik Branko Lin.
Vještačenjem će se u ponovljenom postupku na Trgovačkom sudu u Rijeci utvrditi iznos obeštećenja koji je preliminarno utvrđen u iznosu 16.500 eura, a zajedno sa zateznim kamatama Addiko će morati isplatiti obrtniku oko 32.000 eura za poslovni kredit plasiran u iznosu 106.000 eura. Ukupni iznos obeštećenja u konkretnom slučaju iznosi oko 30 % plasiranog kredita!
Radi se o uobičajenoj prevari koju su na identičan nezakoniti način organizirale sve banke i sva leasing društva u velikom broju ugovora ugovorenih prije 10. siječnja 2013., kako potrošačkih, tako i poslovnih kredita!
Ukratko, prevara se sastoji u tome da su banke i leasing kuće ugovarale u većini sličnih ugovora o kreditu u jednom od članaka pravilnu kamatnu stopu, na način da se ona sastoji od fiksne kamatne marže i promjenjivog parametra Euribora ili Libora, pa bi osim te pravilno ugovorene kamatne stope, u samom ugovoru ili u općim uvjetima bila dodana i „padobran“ odredba da će banka svojom diskrecijskom odlukom mijenjati kamatnu stopu, ako banci to odgovara. Pa bi onda u slučaju kada je rasla vrijednost Euribora ili Libora, banka primjenjivala odredbu o Euroboru ili Liboru jer je ona uzrokovala rast kamate, a kada su vrijednosti tih parametara padale, zbog čega je morao padati i iznos kamata, onda bi banka koristila „padobransku“ odredbu o diskrecijskoj odluci banke, i na taj način je kamatna stopa stalno održavana na visokoj razini uz manipuliranje fiksnom maržom, koja je bila ugovorena u fiksnom iznosu, ali je banka maržu ipak nezakonito i izvanugovorno povećavala.
Upravo tako je ugovorena i kamatna stopa u konkretnom primjeru iz presude, pa će na temelju nove presude banka morati vratiti sve što je preplaćeno i platiti dodatno zatezne kamate, što u konkretnom primjeru iznosi oko 32.000 eura odnosno oko 30 % iznosa plasiranog kredita.
Ogroman novac koji se broji u milijardama eura banke su de facto ukrale, kako poduzećima tako i potrošačima, primjenom nezakonitih ugovornih odredaba koje su ništetne i ne vrijede, na što Udruga Franak godinama upozorava i poziva stotine tisuća potencijalnih tužitelja na tužbe.
Ono što nedostaje u svemu tome jest proaktivna državna administracija, nedostaje proaktivna uloga Vlade RH i Hrvatskog sabora, kojima je ustavna dužnost institucionalnim mjerama pomoći oštećenim građanima i poduzećima da dođu do svojeg novca koji banke i leasing kuće i dalje drže na svojim računima. Dapače, DORH bi trebao sve te banke i leasing kuće kazneno goniti i kazniti uplatom velikih iznosa novca u državni proračun, jer se radi o gospodarskom kriminalu neslućenih razmjera, a sve na štetu hrvatskih građana i hrvatskih poduzeća.
Neshvatljivo je da nikom u državnoj administraciji uopće nije bitno to da su banke i leasing kuće nezakonitim ugovorima nezakonito naplatile više milijardi eura po stotinama tisuća ugovora o kreditu i leasingu, bez obzira na valutu kredita, dakle i po CHF-u, i po eurima, i po kunama!
Hoće li ikad pravna država išta poduzeti po tom pitanju, ili će i dalje sav taj lopovluk gledati sa strane te prepustiti još uvijek premalenom broju osviještenih građana i poduzeća da pojedinačnim tužbama utjeruju svoja prava?
Građani i poduzeća s ugovorima o kreditu ugovorenim prije 10.1.2013., a to je datum dokad je trajalo nezakonito ugovaranje, mogu se javiti u Udrugu Franak i svoja pitanja postavljati na mailu: pravo.udrugafranak@gmail.com
Izdvojeno
-
U četvrtak opet sunčanije i većinom manje hladno, premda u unutrašnjosti uz mraz, mjestimičnu maglu, na Jadranu lokalno jaku buru s olujnim udarima
-
U petak 10. siječnja 2025. godine u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru Adriana Branka Pojatina, je javno obranila doktorski rad pod naslovom Umreženost identitetskih i turističkih prostora na primjeru štovanja Gospe od Sniga u Kukljici
-
Na Pagu je upravo počela sezona janjenja. No, za teške poslove stočara - sve je manje zainteresiranih.
-
PD Paklenica poziva sve zainteresirane na predstavljanje monografije i prigodnu izložbu “PD Paklenica – 125 godina planinarstva na zadarskom području” koje će se održati u četvrtak, 16. siječnja,u 18 h u atriju Providurove palače.
Reci što misliš!