Biznis

zasad jedina

Erste banka povećala naknade za pojedine usluge za građane

Erste banka povećala naknade za pojedine usluge za građane
Davor Puklavec/PIXSELL

Lani je najavljeno da ove godine klijente poslovnih banaka u Hrvatskoj čekaju povećanja naknada koje ove naplaćuju za korištenje svojih usluga.

“Svaka banka ima svoju poslovnu politiku i svaka banka određuje naknade prema svojoj poslovnoj politici. Tu nema nikakvog ujednačavanja nego zaista svatko za sebe te naknade određuje prema svojim poslovnim politikama”, kazala je potkraj prosinca direktorica Hrvatske udruge banaka Tamara Perko za HRT.

Niz naknada banke su povećale prošle godine, nakon uvođenja eura. Ove godine prva je naknade za građane odlučila podići Erste banka – od 1. veljače. I to, kako su nam rekli u toj banci, nakon što dvije godine nije bilo promjena iznosa tih naknada.

Erste: Neke povećavamo, neke smanjujemo

“U skladu s trenutačnim tržišnim uvjetima i okolnostima od 1. veljače ove godine dio svojih naknada u poslovanju s građanima povećava, dok neke smanjuje. O svim detaljima klijente je obavijestila u studenom prošle godine. Tako se od 1. veljače povećava naknada za vođenje tekućeg i žiroračuna s 1,59 eura na 2 eura, te naknada za korištenje računa od strane opunomoćenika s 0,27 eura na 0,40 eura (po svakom opunomoćeniku mjesečno).

Važno je napomenuti da se naplata naknade izvršava samo kada je po računu ostvaren promet, odnosno kada su izvršene uplate, podizanje ili prijenos novčanih sredstava”, kazali su u Erste banci.

Tomu dodaju da se naknada za korištenje usluge online bankarstva George (internetsko i mobilno bankarstvo) u banci ne naplaćuje. Također, kažu, neće se mijenjati ni naknada za vođenje računa umirovljenika, a podsjećaju da ne naplaćuju naknadu za vođenje računa za mlade osobe do 25 godina. Naknadu za vođenje osnovnog računa Erste banka smanjuje s 3,98 na 3 eura.

Skuplji transferi putem Georgea i KEKS Paya

Također, kažu dalje, povećana je naknada za nacionalne i prekogranične kreditne transfere u eurima te uplate gotovog novca u poslovnici u korist građana i pravnih osoba izvan Erste banke. Nova naknada iznosit će 1,5 posto, minimalno 1,60, a maksimalno 16 eura, umjesto dosadašnjih 1,5 posto, minimalno 1,33, a maksimalno 13,27 eura.

“Uz navedeno, nacionalni kreditni transferi u eurima unutar Erste banke putem Georgea i KEKS Pay usluge od 1. veljače iznosit će 0,20 eura, umjesto 0,17, dok će naknada za nacionalne i prekogranične naloge na račune klijenata izvan Erste banke preko Georgea i KEKS Pay usluge iznositi 0,35 eura, umjesto 0,30 eura.

Povećava se i naknada za reklamacije u međunarodnom platnom prometu u stranoj valuti, s 13,27 eura plus trošak ino banke na 20 eura plus trošak inobanke. Ista naknada naplaćivat će se i za reklamacije u prekograničnom i nacionalnom platnom prometu u stranoj valuti te za potvrdu inozemne banke primatelja plaćanja o izvršenju kreditnog transfera, zatražena na zahtjev platitelja.

Naknada za izdavanje raznih potvrda i ovjera vezanih uz poslovanje klijenata u Erste banci smanjuje se s 6,64 eura na 4 eura”, odgovorili su nam iz te banke.

“Ponekad su korekcije visine naknada nužne”

Objasnili su i razloge zbog kojih su odlučili povećati iznos nekih naknada za građane.

“Erste banka je svjesna činjenice da svako povećanje naknada izaziva određeni interes klijenata i javnosti te, prilikom donošenja odluka o promjenama u tom segmentu, vodi računa o tome da se one temelje na povećanju troškova poslovanja, unaprjeđenju proizvoda i usluga, kao i objektivnim tržišnim okolnostima.

Nažalost, ponekad su korekcije visine naknada nužne, a banka pritom nastoji primijeniti balansirani pristup koji ujedno uvažava potrebe i interes svojih klijenata”, rekli su nam u Erste banci.

Zaba, PBZ, OTP i Addiko zasad ne planiraju povećanja

I druge smo veće banke upitali planiraju li, poput Erste banke, povećanje naknada za građane. U Zagrebačkoj banci kažu da od 1. siječnja ove godine nisu povećavali bankarske naknade za građane, kao ni tijekom prošle godine.

“U slučaju bilo kakvih promjena u politici naknada ili drugim aspektima našeg poslovanja, pravovremeno ćemo obavijestiti naše klijente”, rekli su nam u Zabi.

U Privrednoj banci Zagreb kažu da nisu povećavali naknade u poslovanju s građanima u protekle dvije godine niti su trenutačno u tijeku promjena naknada. I tamo kažu da će o svim izmjenama naknada klijente obavještavati unaprijed na ugovoreni način.

U OTP Banci kažu da visinu naknada kontinuirano revidiraju vodeći računa o visokoj razini konkurentnosti svoje ponude te troškovima poslovanja. Napominju da će u slučaju bilo kakvih eventualnih promjena na vrijeme obavijestiti svoje korisnike.

Ni Addiko banka nije od početka ove godine dizala naknade u poslovanju s građanstvom. Kažu da “ne razmatraju odluku o njihovom podizanju u kratkoročnom razdoblju ispred nas”.


Reci što misliš!