jesmo li prežalili kunu?
Prva godina u eurozoni - Koristi trajne, građani se još privikavaju
Bliži se prva obljetnica članstva Hrvatske u eurozoni, pri čemu Vlada, središnja banka i analitičari naglašavaju trajne benefite tog članstva, dok se dio građana, osim što euro smatra i djelomičnim "krivcem" za rast cijena, još nije uspio u potpunosti priviknuti na novu valutu.
Ministar financija Marko Primorac nedavno je izjavio da su se svi očekivani pozitivni učinci ulaska u eurozonu i ostvarili – od povećanja kreditnog rejtinga, do značajnog smanjenja valutnog rizika, kao i uklanjanja transakcijskih troškova, pri čemu ušteda za gospodarstvo iznosi oko 160 milijuna eura.
“Vjerujem da će učinci u potpunosti biti poznati i vidljivi u nekom dužem vremenskom razdoblju, ali sve ono što smo učinili na samom putu uvođenja eura će polučiti trajne transformativne učinke hrvatskom gospodarstvu”, ocijenio je Primorac.
Na istom tragu je i guverner Hrvatske narodne banke (HNB) Boris Vujčić, također apostrofiravši uklanjanje tečajnog rizika, koje je dovelo do smanjenja premije rizika zemlje, rezultat čega je i da su kamatne stope znatno niže no što bi bile bez uvođenja eura.
Primjer su toga, napomenuo je Vujčić, i zemlje koje nisu uvele euro, poput Češke, Mađarske i Poljske.
“Troškovi zaduživanja države, poduzeća i kućanstava bi bili na znatno višim razinama. Ne samo to, nego bi i stopa inflacije bila viša nego što jest, jer Hrvatska ima nižu stopu inflacije od svih tih zemalja koje nisu uvodile euro”, izjavio je prije nekoliko dana Vujčić.
Stoga, ekonomske posljedice ulaska u eurozonu su u skladu s očekivanjima, pri čemu je guverner istaknuo da je uvođenje eura “jako dobro” prošlo i u tehničkom pogledu.
Ulazak u eurozonu u jeku visoke inflacije, zaokruživanje cijena
Lanjskog studenog inflacija je dosegnula rekordnih 13,5 posto, nakon čega kreće njeno postupno usporavanje, pri čemu su se dvoznamenkaste razine zadržale i u prva tri mjeseca ove godine. Ulazak Hrvatske u zajedničku europsku monetarnu uniju u trenutku visoke inflacije je stoga predstavljao specifičnost i izazov s kojim se nisu morale suočiti druge članice prilikom ranijih proširenja.
Prve dane ove godine u javnosti su se pojavili i brojni primjeri neopravdanih poskupljenja kod “zaokruživanja” cijena pri preračunavanju iz kuna u eure, a uz poruke i predsjednika Vlade Andreja Plenkovića da se to zaokruživanje ne smije koristiti za “neopravdano velike dobiti i profite”, na teren su izašle i inspekcijske službe, dok je u veljači Ministarstvo gospodarstva pokrenulo i aplikaciju za usporedbu cijena u trgovačkim lancima u odnosu na zadnji dan 2022. godine.
Krajem siječnja je objavljena i prva procjena inflacije za taj mjesec, po kojoj je rast na godišnjoj razini usporio na 12,7 posto, dok su cijene u odnosu na prosinac 2022. u prosjeku ostale iste.
Komentirajući tada te podatke, guverner Vujčić je ustvrdio da uvođenje eura, sukladno i očekivanjima, nije imalo značajan utjecaj na ukupni porast cijena, a to je ponovio i nekidan, rekavši da su istraživanja HNB-a, ESB-a i Eurostata pokazala da je uvođenje eura imalo utjecaj na ukupnu inflaciju za do 0,4 postotna boda, taj učinak se praktički u potpunosti odnosio na usluge i to u siječnju, dok je u veljači i ožujku taj utjecaj već bio “nesignifikatan”.
Rast cijena usluga u ljetnim mjesecima po Vujčiću je prvenstveno povezano s turističkom sezonom i potražnjom u turizmu, a ne s uvođenjem eura. Stoga, dio građana ima percepciju da su cijene rasle zbog uvođenja eura, no danas je jasno da to nije bio slučaj, zaključio je.
Utjecaj uvođenja eura nije bio značajan na ukupnu inflaciju, no …
Utjecaj uvođenja eura na inflaciju u Hrvatskoj u radu “The Euro and Croatian inflation: much ado about nothing?”, je na temelju podataka Eurostata analizirao i izvanredni profesor s Katedre za statistiku zagrebačkog Ekonomskog fakulteta Petar Sorić.
“Euro i inflacija u Hrvatskoj: mnogo buke nizašto?”, kako glasi prijevod rada, ipak na kraju ima upitnik, a kako je Sorić izjavio za Hinu, nije da se baš apsolutno ništa nije dogodilo u pogledu utjecaja uvođenja eura na rast cijena.
Ističe da taj efekt nije bio robustan i značajan kada je riječ o agregatnoj inflaciji, to jest ukupnoj košarici dobara koja se mjeri harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena.
Također, kada je taj indeks “dezagregirao” na 13 potkategorija, nije pronašao značajan efekt eura na rast cijena kod velike većine inflatornih podkategorija, no iznimke su bile cijene hrane i pića, ugostiteljskih usluga (restorani, hoteli, kafići, catering i sl.) te cijene odjeće.
“Vrlo slična iskustva su imale zemlje koje su ranije ulazile u europodručje”, napomenuo je Sorić.
Prvu analizu je provodio tri mjeseca nakon uvođenja eura i tu je već primijetio da utjecaj eura na rast cijena postupno slabi s protekom vremena. No kada je još prikupio podatke za iduće mjesece s kojima je započinjala i turistička sezona, sve do srpnja, efekt se počeo intenzivirati.
Profesor s Ekonomije: Dio trgovaca vjerojatno iskoristio situaciju za neutemeljeno dizanje cijena
“To vjerojatno znači da je dio trgovaca iskoristio situaciju da bi neutemeljeno povisio cijene i povećao marže”, smatra Sorić.
Tako je primjerice utvrdio da je euro “krivac” za čak 62 posto inflacije cijena odjeće u lipnju 2023. godine. Kada je pak riječ o rastu cijena hrane i pića, udio eura se kretao od 0,36 posto u siječnju do 33,03 posto u lipnju.
Učinak eura posebice se značajnim pokazao u ugostiteljstvu, gdje se u lipnju otprilike polovica inflacije, 48,08 posto, može pripisati uvođenju eura.
Sorić pritom naglašava da se radi o utjecaju eura na inflaciju, to jest na postotnu promjenu cijena, ne na apsolutne razine cijena pojedinih proizvoda i usluga. Drugim riječima, analiza je pokazala da bi se poskupljenje hrane i pića dogodilo i da nije bilo eura, ali bi ono primjerice u lipnju iznosilo oko dvije trećine onoga kojemu smo svjedočili.
Rast cijena je po Soriću vrlo vjerojatno povezan i s tržišnom konkurencijom, koja u maloj Hrvatskoj nije na razini primjerice SAD-a, pa je stoga i teže kažnjavati one koji neopravdano dižu cijene.
Sorić je apostrofirao i Vladine pakete pomoći građanima i gospodarstvu, koji su doprinijeli tome da inflacija osnovnih prehrambenih namirnica i energenata “nije dramatično rasla” uslijed uvođenja eura.
Izdvojeno
-
Kurzel je dovoljno vješt redatelj koji zna istaknuti bitne segmente priče stoga i sam film obiluje s prizorima kakvi se teško zaboravljaju.
-
U subotu, 18. siječnja 2025. počinje program obilježavanja 32. obljetnice Vojno-redarstvene operacije Maslenica’93.
-
Pazusi su vlažan i topao dom za mnoge bakterije koje uzrokuju neugodne mirise. Međutim, također smo vidjeli pojavu takozvanih dezodoransa za “cijelo tijelo” – unatoč činjenici da na mnogim mjestima na tijelu znoj vjerojatno neće dovesti do neugodnog mirisa.
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
Reci što misliš!