Biznis

Za ispunjenje ciljeva digitalne dekade EU je potrebno još najmanje 200 mlrd eura

Za ispunjenje ciljeva digitalne dekade EU je potrebno još najmanje 200 mlrd eura
pexels.com

Uz sav dosadašnji napredak u digitalnoj transformaciji, EU za dostizanje ciljeva Digitalnog desetljeća/Digital Decade 2030 treba dodatna ulaganja od bar 200 milijardi eura, ističe se u prvom izvješću Europske komisije (EK) o digitalnom stanju u EU-u

Ciljevi Digitalnog desetljeća su da do 2030. svaka zemlja članica osigura digitalnu infrastrukturu kako bi kućanstva i poduzeća imala pristup širokopojasnim uslugama brzinama od 1 Gbit/s, bilo putem fiksnih ili bežičnih veza, odnosno da se osigura puna gigabitna pokrivenost diljem EU-a, kao i 5G pokrivenost u svim naseljenim mjestima.

No, toga nema bez dodatnih ulaganja. Stoga EK poziva članice, među kojima i Hrvatsku, na ubrzavanje digitalizacije i pojačanje ulaganja, ocjenjujući sadašnja nedostatnima.

Izvješće daje sveobuhvatan pogled i procjenu napretka EU-a i pojedinim zemljama članicama u digitalnoj preobrazbi potrebnoj za jačanje EU-ove otpornosti i konkurentnosti, s fokusom na digitalne vještine i infrastrukturu, digitalizaciju poslovanja uključujući upotrebu umjetne inteligencije (AI) te digitalizaciju javnih usluga.

Izvješće uključuje i praćenje Europske deklaracije o digitalnim pravima i načelima.

Optičke mreže samo do 56 posto kućanstava, 5G za 81 posto stanovnika

Optičke mreže, koje su ključne za pružanje gigabitne povezanosti, dopiru u EU-u do samo 56 posto kućanstava, dok je 5G-om pokriveno oko 81 posto stanovništva, što pada na 51 posto u ruralnim područjima", navodi se u izvješću EK, uz upozorenje da 5G još uvijek zaostaje za kvalitetom u odnosu na očekivanja korisnika i potrebe industrije.

Podaci iz izvješća prema kojima 55 posto ruralnih kućanstava u EU još uvijek nema nikakvu naprednu mrežu, a devet posto nije pokriveno nikakvom fiksnom mrežom, navodi na, kaže se u izvješću, "otrežnjavajuću procjenu" o potrebni najmanje dodatnih 200 milijardi eura ulaganja u širokopojasnu infrastrukturu u idućih šest godina.

Ta procjena dolazi pak u trenutku kada telekomunikacijske kompanije u Europi, pa i diljem svijeta, žele smanjiti mrežna ulaganja nakon godina značajnih kapitalnih izdataka u infrastrukturu 5G i optičke pristupne mreže, te umjesto toga traže povrat početnih ulaganja.

"Države članice trebale bi mapirati svoje nedostatke u povezivanju i istražiti financiranje kako bi se nadopunila privatna ulaganja u područjima koja nisu komercijalno održiva, uključujući ruralna i udaljena područja", poručila je stoga EK u izvješću.

Povećati svjetski udjel u proizvodnji poluvodiča i digitalizaciju poslovanja

Jedan od ciljeva je i da EU do 2030. godine udvostruči udjel u svjetskoj proizvodnji najsuvremenijih poluvodiča, sa sadašnjih 10 na 20 posto, pri čemu bi države članice trebale promicati nacionalne politike i ulaganja kako bi dodatno potaknule domaće mogućnosti dizajna i proizvodnje čipova.

U digitalizacija poslovanja cilj je do 2030. dostići da 75 posto poduzeća u EU u poslovanju usvoji usluge računalstva u oblaku/cloud, velike podatke (big data) i/ili umjetnu inteligenciju (AI), a da više od 90 posto malih i srednjih poduzeća (MSP) koristi bar osnovnu razinu digitalizacije.

U izvješću EK se predviđa da će bez daljnjih ulaganja do 2030. samo 66 posto poduzeća koristiti cloud, 34 posto big data, 20 posto AI, a oko 70 posto malih i srednjih poduzeća u EU-u osnovnu razinu digitalnog intenziteta i to uz neujednačen i nedovoljan napredak među državama članicama.

Hrvatska postigla određeni napredak, ali ima još puno posla

U poglavlju izvješća EK o stanju digitalizacije u pojedinima zemljama za Hrvatsku se navodi da digitalna transformacija hrvatskog gospodarstva i društva "značajno napreduje" i to najviše u području ljudskog kapitala, pokrivenosti optičkim mrežama i digitalizaciji poslovanja, ali i da ima još dosta posla u tom procesu.

"Od 2018. Hrvatska je postigla određeni napredak u razvoju fiksne mrežne infrastrukture, posebice u optičkim mrežama, ali uz još ograničenu dostupnost širokopojasnih usluga. Napredovala je i u poboljšanju ukupne pokrivenosti s tri 5G mreže, s 34 na 82 posto stanovnika", stoji u izvješću o Hrvatskoj, uz preporuku da bi Hrvatska trebala "ubrzati napore na infrastrukturi za gigabitnu povezivosti, posebno putem optičkih veza u ruralnim područjima.

Trebala bi ubrzati i procese digitalizacije poslovanja i poduzeća uz javne potpore radionicama i treninzima, povećanje sudjelovanja u postojećim programima (financiranja), posebno među malim i srednjim poduzećima.

Rijetki 'element' u kojemu je Hrvatska iznad prosjeka EU su digitalne vještine, koje osnovne ima oko 63 posto stanovnika, a ukupno u EU 54 posto, ali preporuka iz izvješća je da i tu treba uložiti više napora, pogotovo u povećanju broja ICT stručnjaka, čiji je udjel u ukupnoj zaposlenost još nizak i ispod prosjeka EU, 3,7 posto naspram 4,6 posto.

Stoga Hrvatska treba povećati kapacitete obrazovnog sustava i osposobiti više ICT stručnjaka, ali i poduzeti mjere da ih zadrži u zemlji, kao i da privlači više studenata za specijalizaciju ICT vještina, posebice za kibernetičku sigurnost.

Više detalja iz izvješća EK o stanju Hrvatske u okviru Digitalne dekade 2030 iznijet će idući tjedan predstavnici Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva (SDURDD).


Reci što misliš!