Biznis

zd županija

Zbog slabijeg uroda poskupljuje maslinovo ulje

Zbog slabijeg uroda poskupljuje maslinovo ulje

Uskoro kreće berba maslina. Za razliku od prošle godine - koja je bila među rekordnima - maslinari očekuju ipak nešto manji urod. E sad - hoće li zbog manje maslina poskupjeti ulje?

Sigurno hoće, ali zasad je teško reći za koliko. I maslinarima su poskupjeli troškovi uzgoja pa će taj povećani trošak sigurno ukalkulirati u nove veće cijene maslinova ulja.

Mjesec dana dijeli maslinare do berbe. Ova godina im nije bila naklonjena pa će urod biti slabiji. Razloga za to je više - velike količine padalina, napadi štetnika, maslinove muhe i moljca, ostavili su traga na plodovima.

Kod Rade Bobanovića u Polači masline su zdrave, ali se očekuje slabiji urod. Podbacila je oblica, sorta najviše zastupljena u Dalmaciji, ali su zato ostale sorte dobro rodile.

- Mi smo u Poljoprivrednoj zadruzi "Malina i vino", partnerskoj instituciji koja ima 12 tisuća stabala i očekujem negdje oko 30 posto manje uroda nego lani, kaže.

Za kvalitetne i zdrave plodove, Bobanović masline tretira isključivo ekološkim pripravcima. Savjetuje kako svaki maslinar treba slijediti znanost kako bi znao na koji način tretirati nasade.

- Mi tretiramo ekološkim programom, to se podrazumijeva u dva do tri puta u tijeku te problematike sa maslinovom muhom, glina, mlijeko, sumpor i dodatna prehrana za stabla da se ipak održavaju u nekoj ravnoteži razvoja, istaknuo je Rade Bobanović.

Kvaliteta ploda je neupitna na ukupno 13 sorti koliko ih Bobanović ima. Stoga se i može pohvaliti kako maslinovo ulje izvozi u SAD, Kanadu, čak i Ujedinjene Arapske Emirate, budući da posjeduje HALAL certifikat. Ipak, proizvodnja nije dostatna za domaće i inozemno tržište.

Kod maslinara Ivana Birkića iz Biograda, urod će ove godine na 1000 stabala biti manji za 30-ak posto u odnosu na lanjsku, rekordnu godinu. Ipak, njegov maslinik relativno je mlad, tek mu je šest godina.

- Ovogodišnji urod zavisno od sorte, bit će nekakvi prosjeci, možda za neke sorte na razini prošle godine, što znači jako dobri. Oblica je ove godine u dosta velikom padu. No, međutim, sve ove druge sorte, introducirane, autohtone, uvozne, leccino, karolea, dosta su dobre, domaće sorte levantinka jako dobra, ističe.

Ni njegove masline nisu ostale imune na napade štetnika.

- Ove godine je bila velika najezda najprije moljca kojeg smo rješavali lovkama jer u maslinike ne uvodim ništa, nikakvu kemiju, nikakva sredstva u zaštiti osim biološka, a zatim je masline napao svrdlaš, kaže Birkić.

Ima, međutim, maslinara koji su zadovoljni ovogodišnjim urodom. Oni koji su lani navodnjavali masline, imat će velike količine plodova. Ivica Vlatković jedan je od njih. Ove godine očekuje do tisuću litara ulja.

- Bit će bolje nego prošle godine jer ja sam ipak prošle godine navodnjavao, ove godine čak i nisam ni navodnjavao jer je raspored padalina bio dobar, raspored oborina da je to bilo idealno, kaže Ivica Vlatković, maslinar, Novigrad.

Iz svog iskustva maslinarima je udijelio i pokoji savjet.

- Ja se trudim ispraviti one stvari da ne ulete mi sorte određene u izmjeničnu rodnost jer ne veselim se kad maslina prerodi. Onda znači da će druge godine izostati rodnost. Uvijek trebate pratiti taj ciklus, neke masline više rezati, neke manje, balansirati, savjetuje.

Potražnje za kvalitetnim domaćim uljima ne nedostaje. Hrvatski maslinari proizvode pola potreba tržišta za maslinovim uljem. Ostatak uvozimo. Obzirom na očekivani slabiji urod, cijena ulja bit će veća nego lani, u prosjeku za 10-ak posto.

 


Reci što misliš!