Biznis

pozitivne brojke

Zadar četvrtu godinu za redom bilježi rast broja otvorenih tvrtki

Zadar četvrtu godinu za redom bilježi rast broja otvorenih tvrtki
Dino Stanin/PIXSELL

U Hrvatskoj je u prošloj godini otvoreno 15.445 novih trgovačkih društava, 1.178 više nego u 2018. godini

 Zatvoreno je, pak, ili iz sudskih registara izbrisano 10.814 poduzeća, 623 više nego godinu ranije. Pokazuju to podaci iz sudskog registra Ministarstva pravosuđa koji potvrđuju nastavak pozitivnih trendova i rast poduzetništva u Hrvatskoj u kojoj je, tako, u posljednje dvije godine otvoreno preko 43 tisuće novih tvrtki (13.493 u 2017., 14.267 u 2018. i 15.445 u 2019. godini), a zatvoreno ih je nešto preko 33 tisuće (12.335 u 2017., 10.191 u 2018. i 10.814 u 2019. godini). Iako se još uvijek suočavaju s nizom administrativnih prepreka, domaći poduzetnici ipak priznaju da se osjeća olakšanje u poslovanju. Nameti se smanjuju, a do rasterećenja dolazi i u poreznoj politici. Takva reakcija velikog broja poduzetnika, koji u raznim anketama iskazuju optimizam u ovoj godini, od rasta prihoda do novog zapošljavanja i novih investicija, potiče sve više ljudi da se i sami okušaju u svijetu poduzetništva. Dodatno,  uz sve veći broj poticaja kroz EU fondove, rastu i poticaji koji se za samozapošljavanje i otvaranje tvrtki ili obrta dobivaju od države. Lani su ti poticaji opet imali novi rekord. Prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, prošle godine je 8.723 nezaposlenih pokrenulo vlastiti posao, isplaćeno im je 446,3 milijuna kuna poticaja, što je gotovo četiri puta više nego 2017. godine.

Oni koji pokreću ozbiljnije poslovanje, osim od države, na rasterećenja nailaze i od gradskih vlasti, kroz oslobađanja raznih davanja, koja su u nekim gradovima i ukinuta, ili pak kroz izravne i neizravne poticaje. Podatke o broju otvorenih poduzeća mi smo, kao i uvijek, analizirali s fokusom na gradove, odnosno – ispostave Trgovačkih sudova na kojima su trgovačka društva osnovana. A brojke kažu da pet od devet Trgovačkih sudova bilježi pozitivne trendove, odnosno rast broja otvorenih poduzeća, dok se apsolutno najveći boom poduzetništva događa u Bjelovaru.

Na Trgovačkom sudu u Bjelovaru prošle godine je registrirano 654 novih trgovačkih društava, što je 273 ili 71,65 posto više nego godinu ranije, a čak 93,49 posto više nego 2017., godine, kad je Dario Hrebak preuzeo upravljanje gradom i krenuo sa nizom mjera kojima potiče poduzetnišvo u ovom gradu. Pozitivni trendovi još se bolje očituju kada usporedimo broj otvorenih i zatvorenih poduzeća na području Bjelovara  – 2017. je, tako, na tamošnjem Trgovačkom sudu zatvoreno/brisano 181 trgovačko društvo više nego ih se otvorilo, 2018. zatvoreno je 88 više poduzeća nego što je otvoreno, da bi prošla godina završila u plusu od čak 188 više otvorenih nego zatvorenih poduzeća, što je pozitivni rast od čak 313,64 posto i ujedno najveći rast ostvaren u Hrvatskoj prošle godine. U tri godine, od 2017. do kraja 2019., na bjelovarskom Trgovačkom sudu otvoreno je pak 369 poduzeća više nego ih se zatvorilo.

Zadar: Četvrta godina pozitivnih trendova

Nakon Bjelovara, najveći rast broja otvorenih tvrtki bilježe Trgovački sud u Osijeku i u Zadru koji ujedno bilježi najveći pozitivni trend kad gledamo odnos otvorenih i zatvorenih tvrtki u posljednje tri godine. U 2017. na području Zadra je, tako, otvoreno 13 tvrtki više nego što ih je zatvoreno, u 2018. taj se broj penje na 178, a prošle godine na 331, što je porast od čak 2.446 posto u odnosu na 2017.!

Gradonačelnik Zadra Branko Dukić ističe kako je ovo već četvrta godina zaredom u kojoj svi gospodarski pokazatelji na području Grada Zadra kontinuirano i značajnije rastu pa je Zadar danas, kaže, grad dinamičnog i agilnog poduzetništva. Dodatni vjetar u leđa Grad Zadar svojim poduzetnicima daje kroz niz mjera, a prošle su godine preuredili i opremili poduzetnički inkubator, uredili coworking prostor, informatičke učionice i konferencijske sale, 3D laboratorij, fotonaponske elektrane, raznu IK opremu i softver, ali i lounge bar za korisnike, prostor za sastanke… Još 22 milijuna kuna EU sredstava osigurali su pak za novi specijalizirani inkubator za sektore visoke dodane vrijednosti koji bi pružao usluge i davao podršku startup-ovima, te malim i srednjim poduzetnicima koji razvijaju inovativne proizvode i gaje pristup poduzetništvu utemeljen na znanju i inovacijama. 

Grad Zadar je EU sredstvima, u partnerstvu s Obrtničkom komorom,  uredio i COIN Zadar vrijedan 5,1 milijun kuna. Taj prvi zadarski pokretač coworking scene znatno je olakšao pokretanje vlastitog posla, osobito u samostalnim djelatnostima različitih struka vezanih uz ICT. U suradnji sa zadarskim sveučilištem, a sredstvima projekta prekogranične suradnje, uložili su oko  320.000 kuna u uređenje i opremanje prostora Code Hub. On je namijenjen studentima, IT poduzetnicima i ostalim ciljanim skupinama. 

 

 


Reci što misliš!