Biznis

klub ide u druge ruke

Klemm preuzima klub Aquarius na Zrću

Klemm preuzima klub Aquarius na Zrću
Igor Soban/PIXSELL

Na tih 750 metara pijeska okreću se pusti milijuni, a u taj ugostiteljski biznis ulazi i Josip Klemm

Josip Klemm ugrabio je zlatnu priliku ili gusku koja nese zlatna jaja. Koju god sintagmu odaberemo, nećemo previše pogriješiti u opisu nedavne vijesti da će Klemm, u suradnji s vlasnikom kluba Papaya, preuzeti klub Aquarius na urnebesno popularnom Zrću. Ivan Bušljeta i Klemm osnovat će novi klub Nomad na temeljima slavnog Aquariusa. Vijest o prodaji je potvrdio Zrino Alpeza, suvlasnik Aquariusa, pojasnivši da se radi o svojevrsnoj smjeni generacija na globalno poznatoj novaljskoj plaži. Kako to opisuje Poslovni dnevnik, Alpeza je jedan od troje osnivača Aquariusa u Zagrebu i Zrću, uz Miljenka Zadru i Anu Bram.

"Istina je da smo potpisali predugovor o prodaji kluba, no radi se o procesu koji još traje jer se osniva nova tvrtka s kojom bi se naposljetku trebao potpisati i kupoprodajni ugovor, što očekujemo da bi se trebalo dogoditi u narednih nekoliko tjedana. Na prodaju smo se odlučili jer više nismo u godinama u kojima možemo uspješno voditi tako velik posao. I Bušljeta i Klemm su mlađi od nas i možemo reći da se na neki način radi o smjeni generacija", ispričao je Alpeza Poslovnom dnevniku. A zašto bi Klemm ušao u posao na Zrću?

Dovoljno je pogledati brojke o poslovanju tih klubova. Aqarius-Klub d.o.o., prema javno dostupnim podacima, ostvaruje prihode od oko 14 milijuna kuna na godišnjoj razini. Mondo d.o.o., vlasnik kluba Papaya, ostvario je nešto više od 30 milijuna kuna prihoda u 2017. godini, posljednjoj dostupnoj na servisu poslovna.hr u trenutku pisanja ovog teksta. 

Ovdje treba napomenuti da, budući da je riječ o društvu ograničene odgovornosti, ne možemo točno razdvojiti prihode ostvarene u samom klubu Papaya i ostalim objektima kao što je Moon Rocks Hostel u vlasništvu iste tvrtke. Posebno je zanimljivo da je ovo novi pokušaj širenja u ugostiteljskim vodama i Bušljeti i Klemmu. Bivši šef Udruge specijalne policije neslavno je pokušao preuzeti kultni Saloon 2013. godine. Vlasnici kluba Vlaho i Maro Srezović nisu mogli ući u prostor. Mislili su da se radi o provali, pa su pozvali policiju, no zaštitari Klemm Securityja pojavili su se na vratima. Tvrdili su da su ih angažirali novi vlasnici koji imaju pravovaljani ugovor s Cibonom te sve dozvole Grada Zagreba. Srezovićima nisu dopustili ulaz u klub, a brave su promijenili.

Uslijedila je pravna bitka kojom su Srezovići dokazali da im pripada pravo na posjed zgrade. U čuveni klub godinama su zalazile estradne, sportske i glumačke zvijezde cijele bivše države.
Svake godine vlasnici su birali kumove kluba, a prvi su bili Mate Mišo Kovač i pokojna glumica Ana Karić. U travnju 2003. godine, kad je Klemm počeo sa zaštitarskim uslugama, zapošljavao je tek dvadesetak ljudi. Danas njegovi zaposlenici osiguravaju brojne sportske i kulturne događaje, osiguravaju čak i zgradu HRT-a.  Dugi niz godina bio je daleko od očiju javnosti. Sve se to promijenilo kad je u studenom 2012. dočekao generale Gotovinu i Markača nakon oslobođenja iz Haaga. On je bio među prvima koji su im stisnuli ruku nakon izlaska iz zrakoplova u zračnoj luci Pleso. S njima je stajao rame uz rame dok su pred desecima tisuća ljudi govorili na zagrebačkom Trgu bana Jelačića. Bio je s njima na misi u zagrebačkoj katedrali.

Tek nekoliko dana kasnije Klemm je posudio Ciboni više od pola milijuna eura za otkup ugovora Darija Šarića. "Nisam sportski menadžer i ne namjeravam se time baviti. Ulazak u ovaj posao bila je moja ideja kad sam vidio da postoji problem s plaćanjem odštete Dariju Šariću, a želio sam da na taj način hrvatski sportski dragulj ostane u Hrvatskoj ako je to ikako moguće. Nisam navijač Cibone, ne navijam ni za jedan klub. Navijam za Hrvatsku", govorio je kasnije Klemm.
 


 


Reci što misliš!