trgovinski rat
Kanada i Meksiko već uzvratili udarac na Trumpove carine, kritike iz EU i SAD-a
Kanada i Meksiko već su uzvratili, a Bruxelles tek najavljuje protumjere na "nezakonitu" i "pogrešnu" odluku američkog predsjednika Donalda Trumpa o carinjenju uvoznog čelika i aluminija koju kritiziraju i njegovi republikanci i koja bi mogla voditi u trgovinski rat
Europska unija, Meksiko i Kanada isprva su bili izuzeti iz carina koje je američki predsjednik Donald Trump u ožujku proglasio na uvozni čelik i aluminij, no u četvrtak je Washington objavio da je izuzeće isteklo i carine su stupile na snagu u petak, 1. lipnja.
Europska komisija, nadležno tijelo za trgovinsku politiku bloka, željela je trajno izuzeće tvrdeći da je EU američki saveznik koji nije odgovoran za prekapacitiranost proizvodnje čelika i aluminija u svijetu.
Argentina, Australija i Brazil dobili trajno izuzeće.
Brzo su na Trumpove carine odgovorili Kanada i Meksiko, koji sa Sjedinjenim Državama razgovaraju o modernizaciji Sjevernoameričkog sporazuma o slobodnoj trgovini (NAFTA).
Kanada, najveći dobavljač čelika za SAD, uvest će carine koje pokrivaju 166 milijarda kanadskih dolara uvoza iz SAD-a, a to uključuje whiskey, narančin sok, čelik, aluminij i druge proizvode, rekla je ministrica financija Chrystia Freeland, kako prenosi Reuters.
Meksiko je najavio "ekvivalentne" mjere na široku paletu američkih poljoprivrednih i industrijskih proizvoda, među ostalim na svinjetinu, voće.
Meksički peso izgubio je 1 posto, a kanadski dolar oko 0,6 posto. Peso je najslabiji u odnosu na dolar u gotovo 5 mjeseci, piše Reuters.
EU o pogrešnoj i nezakonitoj odluci
Europska unija zaprijetila je uvođenjem carina na motorkotače Harley Davidson i burbon, a odluku od četvrtka europski čelnici proglasili su "pogrešnom" i "nezakonitom".
Najrječitiji je bio francuski predsjednik Emmanuel Macron koji je optužio Trumpa za "ekonomski nacionalizam", prenosi agencija AFP.
"Mislim da je odluka pogrešna u više aspekata jer odgovara na postojeće međunarodne neravnoteže na najgori način - kršeći i stvarajući ekonomski nacionalizam", rekao je Macron i dodao "A nacionalizam je rat. Upravo se to dogodilo 30-ih godina", podsjetio je Macron.
Francuski ministar financija Bruno Le Maire rekao je da će Francuska odbiti pregovarati "pod pritiskom" carina.
Europljani ne mogu razumjeti odluku donesenu protiv "bliskih saveznika", a "neprihvatljiva i neopravdana odluka američke administracije imat će ozbiljne posljedice po svjetsko gospodarstvo", rekao je.
"Ovo nije dobar dan za transatlantske odnose", rekao je njemački ministar financija Ofal Scholz novinarima po dolasku u kanadsko zimovalište Whistler na sastanak ministara financija i guvernera banaka članica G7 (industrijski najrazvijenijih zemalja svijeta).
"Europska komisija pripremila je reakcije koje će aktivirati u skladu s međunarodnim propisima i u primjerenim rokovima", rekao je Scholz.
Najavio je da će američkom ministru financija Stevenu Mnuchinu reći da će blok odgovoriti na američku odluku o uvođenju 25 posto carina na čelik i 10 posto na aluminij.
"EU će odgovoriti odlučno, ali i inteligentno", rekao je Scholz i naglasio "američka odluka o jednostranom uvođenju tarifa je pogrešna", a s "mog stajališta i nezakonita jer imamo jasne propise o tome kako se određuju međunarodne tarife. A ovo je kršenje propisa", rekao je.
Članice EU dale su široku podršku planu Europske komisije da nametne carine od 2,8 milijarda eura na američki uvoz ako Washington odustane od izuzeća carina za EU.
"Odluka želi li ući u trgovinski sukob sa svojim najvećim partnerom, Europom potpuno je na američkim vlastima", rekao je Le Maire nakon sastanka s američkim kolegom Wilburom Rossom.
Nezadovoljni Trumpovi republikanci
Objava carina izazvala je val kritika pogođenih zemalja, ali nezadovoljni su i visoki članovi Trumpovih Republikanaca.
Predsjednik američke trgovinske komore Tom Donhue upozorio je u pismu članovima upravnog odbora da sadašnja trgovinska politika može prijetiti "gospodarskom napretku" te izazvati gubitak više od 2 milijuna radnih mjesta, uglavnom u državama koje su glasale za Trumpa i republikance.
Carine su dio Trumpova nastojanja da zaštiti američku industriju i radnike od onoga što on naziva nelojalnom međunarodnom konkurencijom, što je ključna tema njegove politike "Amerika na prvom mjestu.
Vođa Republikanaca u američkom Kongresu Paul Ryan rekao je da "Postoje i bolji načini da se pomogne američkim radnicima i potrošačima".
"Umjesto da se bavimo stvarnim problemima u međunarodnoj trgovini tim proizvodima, današnja akcija pogađa američke saveznike u vrijeme kada bismo trebali raditi s njima da se borimo protiv nepoštenih trgovačkih praksa iz zemalja kao što je Kina", rekao je.
Njemački industrijalci: kratkovidan i autodestruktivan potez
U četvrtak navečer njemačka kancelarka Angela Merkel nazvala je američke mjere "nezakonitima" koje nose "rizik od eskalacije koja će u konačnici štetiti svima".
Udruga njemačkih industrijalaca BDI ocijenila je da je Trumpov potez "kratkovidan i autodestruktivan".
I britanska vlada razočarana je američkim potezom. "Velika Britanija i članice EU-a su bliski američki saveznici i trebali bi biti trajno izuzeti iz američkih carina", rekao je glasnogovornik Downing Streeta.
Vezane vijesti
-
SAD i Europska unija u nedjelju su objavile kraj spora oko carina uvedenih 2018. na čelik i aluminij, kazavši kako će u iduće dvije godine pokušati postići svjetski dogovor o održivoj proizvodnji ta dva metala.
-
Američki predsjednik Donald Trump je u ponedjeljak objavio da su nakon dugih pregovora o izmjeni Sjevernoameričkog sporazuma o slobodnoj trgovini (NAFTA) SAD i Meksiko zaključili "jako dobar" trgovinski sporazum a da bi pregovori s Kanadom trebali započeti "uskoro".
-
Kineska vojska u nedjelju je kritizirala SAD i Kanadu jer su prošli tjedan poslali svoje ratne brodove kroz Tajvanski tjesnac, kazavši kako to prijeti miru i stabilnosti u regiji.
-
„Europska unija mora surađivati sa SAD jačajući svoju autonomiju u odlučivanju i djelovanju u sigurnosnoj i vanjskoj politici, ali to znači i veću odgovornost. Sjedinjene Države ostaju jedan od naših najvažnijih partnera, no moramo stalno na umu imati činjenicu kako nemamo iste interese u trgovini, zaštiti podataka ili odnosu prema nekim trećim zemljama“, poručio je hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu i izvjestitelj za odnose Europske unije sa SAD-om Tonino Picula po povratku iz jednotjednog radnog posjeta Washingtonu.
Izdvojeno
-
Kurzel je dovoljno vješt redatelj koji zna istaknuti bitne segmente priče stoga i sam film obiluje s prizorima kakvi se teško zaboravljaju.
-
U subotu, 18. siječnja 2025. počinje program obilježavanja 32. obljetnice Vojno-redarstvene operacije Maslenica’93.
-
Pazusi su vlažan i topao dom za mnoge bakterije koje uzrokuju neugodne mirise. Međutim, također smo vidjeli pojavu takozvanih dezodoransa za “cijelo tijelo” – unatoč činjenici da na mnogim mjestima na tijelu znoj vjerojatno neće dovesti do neugodnog mirisa.
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
Reci što misliš!