Biznis

Pag

Do jeftinije soli kroz partnerstvo s državom

Do jeftinije soli kroz partnerstvo s državom

Ukupna cijena proizvodnje soli mora se svesti na nivo konkurentnosti domaćega tržišta

Solana na Pagu, kao i one u Ninu i Stonu, dugo već muku muče s konkurencijom uvozne soli, uglavnom dolazi iz Tunisa, i koja je za oko 40 posto jeftinija od domaće. Opstanak solana primarno je pitanje, kažu solari i zato su se udružili u Udrugu hrvatskih solana kako bi lakše rješavali svoje probleme.

- Hrvatske solane su odlučile zajedničkim snagama pronaći rješenje i to u vidu partnerstva s državom i promoviranjem vlastitih povijesno- kulturnih vrijednosti, kaže Ivo Fabijanić, predsjednik Udruge hrvatskih solana. Ukupna cijena proizvodnje soli mora se svesti na nivo konkurentnosti domaćega tržišta. Solane u Ninu i Stonu rade na tradicionalni način, dok solana u Pagu ima suvremeni tehnološki postupak proizvodnje soli. Problem je što je u tom postupku energent mazut, a to direktno povećava troškove proizvodnje.

Sada ćemo krenuti u pregovore s ministarstvima gospodarstva i poljoprivrede kako bi ih upoznali s ovom problematikom. Država mora pokazati interes za opstanak solana na područjima na kojima se nalaze, a koja su i demografski vrlo osjetljiva, kaže Fabijanić. Očuvanje solana vrlo je važno za Pag, Nin i Ston, a to bi trebalo biti od velikoga značenja i za državu. U "Solani Pag" kažu kako je domaća sol kvalitetnija od uvozne, ali je uvozna jeftinija te stoga i konkurentnija.


Reci što misliš!