Biznis

HT i internet

Tadić: Zbog HT-a hoteli ostaju bez pet zvjezdica

Tadić: Zbog HT-a hoteli ostaju bez pet zvjezdica

Problemi s DTK pojavljivat će se u svim luksuznim hotelskim naseljima duž Jadrana

Više ni jedan hotel ne može dobiti pet zvjezdica ako nema širokopojasni internet. To su svjetski normativi, što znači da svi koji investiraju u luksuzna apartmanska naselja i "idu" na pet zvjezdica, morat će uključiti i širokopojasni internet, a HT to ne može pružiti, upozorio je saborski zastupnik Tonći Tadić, a prenosi Business.hr .

Prvi takav slučaj pojavio se na Hvaru gdje je Orco grupa na natječaju izabrala Vodatel za davatelja telekomunikacijskih usluga što je razbjesnilo HT i unatoč tomu što je hvarski gradonačelnik DTK u Hvaru proglasio gradskim vlasništvom, nakon čega se sve pretvorilo u sudski spor, i na kraju, da bi se sezona spasila, Vodatel je morao od HT-a zakupiti kabel, kaže poznavatelj te problematike HSP-ovac Tonči Tadić.

Ti problemi s DTK pojavljivat će se u svim luksuznim hotelskim naseljima duž Jadrana, što znači da se problem DTK u Hrvatskoj seli i na Jadran. No, o tome nema primjerice ni riječi u najnovijem Izvješću Hrvatske agencije za telekomunikacije kojim se izbjegavaju realni problemi s kojima se suočavaju operateri, kao ni o tome zašto je s HT-om sklopljen novi ugovor o koncesiji (na 20 godina), iako se koncesije više ne daju na fiksnu telefoniju, dovoljna je samo dozvola.

Također nema ni slova o sadržaju ugovora što je zapravo HT-u dodijeljeno, a ni o tome kako riješiti pitanje DTK koje je, po Tadiću, nepremostiv problem za sve operatere. Očekivalo bi se da će Agencija napisati pravilnik o korištenju DTK, ali nije.

Od svakog telefonskog priključka HT ubire 60 kuna pretplate, a kako je u RH milijun i 100.000 telefonskih priključaka, jednostavno je izračunati da HT godišnje ubire samo od pretplate, čak i da nitko u Hrvatskoj ne telefonira, 100 milijuna eura

U izvješću nije obrađen ni slučaj preuzimanja Iskona od strane HT-a, to jest je li Iskonu dodijeljen status operatera sa značajnom tržišnom snagom, što je s njegovom koncesijom koju je dobio i slično.

Nije obrađen ni VIPov "home box", odnosno misli se ići s bilo kojom regulativom koja bi, određenim pravilnikom, regulirala pristup fiksne mobilne telefonije, što je nešto posve novo. No, posebno zabrinjava, ističe Tadić da u Izvješću ničim nije obrazloženo zašto se HT-u dopušta da i dalje ubire "harač" u vidu telefonske pretplate.

Od svakog telefonskog priključka HT ubire 60 kuna pretplate, a kako je u RH milijun i 100.000 telefonskih priključaka, jednostavno je izračunati da HT godišnje ubire samo od pretplate, čak i da nitko u Hrvatskoj ne telefonira, 100 milijuna eura. Za te novce HT je, upozorava Tadić već davno trebao ići u razvoj optičke mreže do svake zgrade, no umjesto toga pokušava se "isisati" maksimum profita iz postojeće zastarjele žičane infrastrukture. RH je, dakle suočena s tim da nema brzog razvoja telekomunikacija i njihove liberalizacije.

Preduvjet toga je širenje optičke mreže i zato je nužno, ako to već neće HT, omogućiti nekom drugom tko to može i želi. Zbog svih ti nabrojenih propusta, najavio o je Tadić, HSP neće u Saboru podržati Izvješće Hrvatske agencije za telekomunikacije.


Reci što misliš!