Biznis

Energetika

Čista proizvodnja energije hit ulaganje u SAD-u

Čista proizvodnja energije hit ulaganje u SAD-u
Arhiva RTL

Energija vjetra sve je popularnija diljem svijeta, a Amerika, posebice Teksas, predvode u tom trendu

Ulaganje venture kapitala u tehnologiju čiste proizvodnje energije u Sjevernoj Americi u protekle se dvije godine više nego udvostručilo, dosegnuvši 2,9 milijardi dolara, podaci su Cleantech Networka. Tehnologija čiste proizvodnje energije ujedno je i treći najveći primatelj venture kapitala, nakon biotehnologije i računarstva.

Dok ulaganja u tehnologiju čiste proizvodnje energije u SAD-u dobiva na zamahu, stručnjake zanima odgovor na pitanje koji će američki grad ili država postati nova Silicijska dolina čiste tehnologije, piše poslovni tjednik Economist.

Unatoč predodžbi koja je ukorijenjena u Europi da Amerikanci u pogledu pitanja zaštite okoliša zaostaju, SAD u proizvodnju čiste energije sada ulaže četiri puta više nego Europa.

Silicijska dolina je, očekivano, lider u području čiste tehnologije uz prošlogodišnje investicije u vrijednosti 638 milijuna dolara.
Mnogi inženjeri i poduzetnici nakon pucanja internet mjehurića osjećali su se donekle izgubljeno. Stoga, kada je kalifornijski guverner Arnold Schwarzenegger uveo državne poticaje, posebice u području solarne energije, njegove su inicijative naišle na iznimno dobar odaziv.

Vinod Khosla, jedan od istaknutih veterana Doline, sada djeluje upravo u području tehnologije čiste proizvodnje energije. A u sklopu "zelene" inicijative dva velika kalifornijska javna mirovinska fonda za ulaganja u zaštitu okoliša obvezna su izdvojiti 1,5 milijardi dolara.

Boston je vjerojatno drugi najveći klaster čiste tehnologije. U državi Massachusetts protekle je godine u čistu tehnologiju uloženo više od 250 milijuna dolara. Kako se u toj državi nalaze i Massachusetts Institute of Technology (MIT) i Harvard, mnogo je i vrhunskih stručnjaka.

Struja je skupa, posebice s obzirom na to da se posljednjih godina u Novoj Engleskoj nisu gradile nove elektrane na ugljen. A iako se Massachusetts općenito ne povezuje s takvom proizvodnjom, Evergreen Solar, lokalna kompanija koja proizvodi solarne ploče, upravo je najavila izgradnju nove tvornice u vrijednosti 150 milijuna dolara.

Još jedan kandidat je Austin. U Teksasu je prošle godine u čistu tehnologiju uloženo oko 210 milijuna dolara. Kao i Silicijska dolina i Boston, i Austin je već postao tehnološki centar za računalnu industriju, a u tome su gradu i sjedišta Della i Freescalea. Procvat bilježi i industrija biogoriva, objedinjujući znanje Teksašana o poljoprivredi i nafti.

Start-up kompanije u području čiste tehnologije pokušava privući i još nekolicina američkih gradova - stručnjaci spominju New Jersey, Arizonu i Toledo u državi Ohio.

No, unatoč svom ulaganju SAD-a u tehnologiju čiste proizvodnje energije, većina tih američkih proizvoda ipak se prodaje u inozemstvu. Europa i Japan u solarnu energiju i druge alternativne tehnologije ulažu mnogo dulje od SAD-a pa je tako njihova potražnja stabilnija. Tako First Solar, kompanija koja proizvodi solarne ploče sa sjedištem u Arizoni, kao svoje glavne klijente navodi nekolicinu njemačkih kompanija.

Stvar funkcionira i u obrnutom smjeru. Energija vjetra sve je popularnija diljem svijeta, a Amerika, posebice Teksas, predvode u tom trendu. Većina turbina, međutim, još se proizvodi u Europi, piše Economist.


Reci što misliš!