Energetika
Čista proizvodnja energije hit ulaganje u SAD-u
Energija vjetra sve je popularnija diljem svijeta, a Amerika, posebice Teksas, predvode u tom trendu
Ulaganje venture kapitala u tehnologiju čiste proizvodnje energije u Sjevernoj Americi u protekle se dvije godine više nego udvostručilo, dosegnuvši 2,9 milijardi dolara, podaci su Cleantech Networka. Tehnologija čiste proizvodnje energije ujedno je i treći najveći primatelj venture kapitala, nakon biotehnologije i računarstva.
Dok ulaganja u tehnologiju čiste proizvodnje energije u SAD-u dobiva na zamahu, stručnjake zanima odgovor na pitanje koji će američki grad ili država postati nova Silicijska dolina čiste tehnologije, piše poslovni tjednik Economist.
Unatoč predodžbi koja je ukorijenjena u Europi da Amerikanci u pogledu pitanja zaštite okoliša zaostaju, SAD u proizvodnju čiste energije sada ulaže četiri puta više nego Europa.
Silicijska dolina je,
očekivano, lider u području čiste tehnologije uz prošlogodišnje investicije u
vrijednosti 638 milijuna dolara.
Mnogi inženjeri i poduzetnici nakon pucanja internet mjehurića osjećali su se
donekle izgubljeno. Stoga, kada je kalifornijski guverner Arnold Schwarzenegger
uveo državne poticaje, posebice u području solarne energije, njegove su
inicijative naišle na iznimno dobar odaziv.
Vinod Khosla, jedan od istaknutih veterana Doline, sada djeluje upravo u području tehnologije čiste proizvodnje energije. A u sklopu "zelene" inicijative dva velika kalifornijska javna mirovinska fonda za ulaganja u zaštitu okoliša obvezna su izdvojiti 1,5 milijardi dolara.
Boston je vjerojatno drugi najveći klaster čiste tehnologije. U državi Massachusetts protekle je godine u čistu tehnologiju uloženo više od 250 milijuna dolara. Kako se u toj državi nalaze i Massachusetts Institute of Technology (MIT) i Harvard, mnogo je i vrhunskih stručnjaka.
Struja je skupa, posebice s obzirom na to da se posljednjih godina u Novoj Engleskoj nisu gradile nove elektrane na ugljen. A iako se Massachusetts općenito ne povezuje s takvom proizvodnjom, Evergreen Solar, lokalna kompanija koja proizvodi solarne ploče, upravo je najavila izgradnju nove tvornice u vrijednosti 150 milijuna dolara.
Još jedan kandidat je Austin. U Teksasu je prošle godine u čistu tehnologiju uloženo oko 210 milijuna dolara. Kao i Silicijska dolina i Boston, i Austin je već postao tehnološki centar za računalnu industriju, a u tome su gradu i sjedišta Della i Freescalea. Procvat bilježi i industrija biogoriva, objedinjujući znanje Teksašana o poljoprivredi i nafti.
Start-up kompanije u području čiste tehnologije pokušava privući i još nekolicina američkih gradova - stručnjaci spominju New Jersey, Arizonu i Toledo u državi Ohio.
No, unatoč svom ulaganju SAD-a u tehnologiju čiste proizvodnje energije, većina tih američkih proizvoda ipak se prodaje u inozemstvu. Europa i Japan u solarnu energiju i druge alternativne tehnologije ulažu mnogo dulje od SAD-a pa je tako njihova potražnja stabilnija. Tako First Solar, kompanija koja proizvodi solarne ploče sa sjedištem u Arizoni, kao svoje glavne klijente navodi nekolicinu njemačkih kompanija.
Stvar funkcionira i u obrnutom smjeru. Energija vjetra sve je popularnija diljem svijeta, a Amerika, posebice Teksas, predvode u tom trendu. Većina turbina, međutim, još se proizvodi u Europi, piše Economist.
Vezane vijesti
-
Kina je u utorak optužila SAD za "veliku prijetnju" sigurnosti njezinih astronauta nakon što su se dva satelita Elona Muska iz sustava Starlink zamalo sudarila s njihovom svemirskom postajom.
-
Broj Amerikanaca koji se ne smatraju vjernicima značajno raste, pokazalo je istraživanje Pew Researcha provedeno na četiri tisuće ispitanika.
-
Sjedinjene Države pripremaju se u ponedjeljak ponovo otvoriti svoje kopnene i zračne granice putnicima cijepljenima protiv covida-19, okončavajući 20 mjeseci restrikcija koje su posebno loše primljene Europi, Meksiku i Kanadi.
-
Ključni savjetnički panel američke Food and Drug Administration (FDA), uz pritisak administracije predsjednika Joea Bidena, odbacio je inicijativu prema kojoj je treća, tzv. booster doza cjepiva potrebna svima koji su se cijepili s dvije doze prije više od šest mjeseci, piše u nedjelju Jutarnji list.
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Reci što misliš!