U "tržišta u razvoju" ulažu samo budale?
Iako je u Americi u posljednje vrijeme među investitorima postala općeprihvaćena teza kako se ulaganjem u tzv. tržišta u razvoju gotovo teško može pogriješiti, komentator CNN-ova Money Magazinea Jason Zweig objašnjava zašto je takvo mišljenje pogrešno
Iako čak i analitičari Goldman Sachsa na prvi pogled promišljaju kako gospodarstva zemalja kao što su Brazil, Kina i Indija ostvaruju i trostruko veći rast od američkog ili zapadnoeuropskih gospodarstava, to automatski znači da će se ulozi na tim tržištima povećavati proporcionalno rastu gospodarstva.
Tu tezu povijest grubo demantira. Upravo američko tržište dokazuje da je unatoč većem gospodarskom rastu u 19. stoljeću povrat uloga bio znatno veći u 20. stoljeću.
Primjeri
Azija u odnosu na Latinsku Ameriku u posljednjih 20 godina: iako su azijska gospodarstva rasla znatno bolje od južnoameričkih, dionice u Latinskoj Americi su rasle puno više. Japan kao najbrže rastuće gospodarstvo u prošlom stoljeću ostvario najmanji rast uloga u usporedbi s bilo kojim velikim tržišnim gospodarstvom. Jednaki je primjer i Italija dok je Australija dokaz za suprotan odnos rasta gospodarstva i tržišta. Unatoč vrlo skromnom rastu, u Australiji se ostvarivao visoki povrat uloga.
Zweig navodi i istraživanje vodećeg svjetskog stručnjaka za razvoj tržišta kapitala na dulja razdoblja Elroy Dimsona kako su najveći povrati uloga na tržištu kapitala bilježile države s najsporijim rastom gospodarstva. Konkretno, dionice u najsporijim gospodarstvima ostvarile su povrat od 12 posto na ulog, dok je istodobno u brzorastućim gospodarstvima on bio upola manji.
Razlog toj prividnoj nelogičnosti Zweig pronalazi u sve većoj i većoj rascjepkanosti tržišta u brzorastućim gospodarstvima. Kada države brzo gospodarski napreduju sve više tvrtki izlazi na burzu i provodi inicijalne javne ponude svojih dionica.
U 2003. godini u Rusiji je proveden samo jedan IPO vrijedan 14 milijuna dolara. U prvih pet mjeseci ove godine provedeno je 13 IPO-a vrijednih 16 milijardi dolara. Također, prošle godine 130 kineskih kompanija izdalo je novih dionica vrijednih otprilike 60 milijardi dolara, što je najmanje 20 posto više nego vrijednost svih inicijalnih ponuda u SAD-u.
Budući profiti u Rusiji i Kini će tako biti podijeljeni između većeg broja investitora što ostavlja sve manje i manje prostora za nove.
Drugi razlog je činjenica da je vrijednost dionica na tržištima u razvoju u prosjeku 16 puta skuplja od neto dobiti koja se na nju ostvaruje dok u SAD-u odnos P/E iznosi prosječno 17.
Zweig smatra da je razlika puno premala i da bi dionice na tržištima u razvoju trebale biti jeftinije. Naime, dok u Americi nema opasnosti da će vlada preko noći nacionalizirati industriju ili proizvesti galopirajuću inflaciju, ruski predsjednik Putin nije toliko sramežljiv kad treba baciti u zatvor predsjednika Uprave, koji kritizira državu i rasturiti njegove tvrtke.
Ipak, u zaključku Zweig ne tvrdi da treba izbjegavati investirati u takva tržišta. Za one investitore koji ne žele držati kapital samo na jednom tržištu dobra je kombinacija jer dok će dionice doma padati, svaka je šansa da će na brzorastućim gospodarstvima rasti.
Najbolja će prilika biti ulazak na tržišta u razvoju kada tamo dođe do velike rasprodaje, a to bi se trebalo desiti dovoljno brzo
Vezane vijesti
-
Kada nam se dogodi da smo zaboravili četku za rumenilo ili kosu, idealno ju je posuditi od prijateljice kao spas u zadnji čas, ali to može imati i negativne zdravstvene posljedice.
-
Sve što vam treba su andol ili aspirin i dobro ih je imati uza sebe dok hodate prirodom. Ako vas ubode pčela, osa, stršljen, obad ili neki drugi insekt, odmah malo navlažite tabletu i stavite na mjesto uboda.
-
HNK Zadar poziva da i ove godine, 27. ožujka s obilježimo Svjetski dan kazališta. Ovaj put uz domaću uspješnicu, legendarnu komediju Ive Brešana, PREDSTAVA HAMLETA U SELU MRDUŠA DONJA.
-
Prvi hrvatski održivi muzej, Muzej odbačenih predmeta, autorica Irene Boćkai i Ane Katulić, stiže u Zadar.
Izdvojeno
-
Ozbiljna ekološka promišljanja inspirirala su ovogodišnju božićnu dekoraciju Škole primjenjene umjetnosti i dizajna!
-
Tjedni horoskop od 16. do 22. prosinca 2024.
-
U petak 13. prosinca otvorene su prijave za Akademiju Raise the Bar, besplatni obrazovni program Coca-Cole HBC Adria, koji je namijenjen konobarima, baristima i barmenima s najmanje godinu dana radnog iskustva u ugostiteljstvu i turizmu.
-
Oni koji uspješno prođu natjecanje moći će se prijaviti na ograničene javne pozive za dodjelu bespovratnih sredstava namijenjenih investicijama te ostvariti pravo na najviše 25.000 eura po projektu
Reci što misliš!