Biznis

Ribarstvo

Na japansko tržište iz Kali Tune odlazi 800 tona plavorepe tune

Na japansko tržište iz Kali Tune odlazi 800 tona plavorepe tune

Od ukupne tonaže 500 do 550 tona tuna ulovljeno je na Mediteranu, a ostatak u Jadranu s tim da su jadranske tune naknadno uzgajane u kavezima da dođu do mase od trideset kilograma

Iz Kali Tune d.o.o. ove godine će na japanskom tržištu završiti oko 800 tona plavorepe tune. Ovogodišnji izvoz je manji za otprilike dvadeset posto nego lani, kako kaže Neven Mišlov, jedan od direktora Kali Tune.

Od ukupne tonaže 500 do 550 tona tuna ulovljeno je na Mediteranu, a ostatak u Jadranu s tim da su jadranske tune naknadno uzgajane u kavezima da dođu do mase od trideset kilograma nakon čega mogu biti plasirane na tržište.

Kali Tuna je jedna od tri tvrtke koje će ove godine izvoziti tunu na strana tržište. Druge dvije su Drvenik tuna i Jadran tuna. Očigledno je kako je odredba ICAT-a o zabrani prodaja tuna čija masa je manja od trideset kilograma pogodila ostale uzgajivače tuna. Naime, domaći ribari nemaju brodove koji su opremljeni za ribolov na otvorenom moru, Sredozemlju pa su ograničeni na Jadran gdje se love primjerci težine oko deset kilograma. Njih treba dohranjivati u kavezima da dođu do tržišne težine za što u prosjeku treba i do osamnaest mjeseci.

Dodajmo kako Hrvatska u izvozu ribe ima pozitivnu trgovačku bilancu. Lani je uvezeno 52.000 tone ribe u vrijednosti 105 milijuna dolara, a istodobno izvezeno 30.000 tona ribe za 160 milijuna dolara. Glavninu uvoza činila je haringa namijenjena hranjenju tuna u uzgajalištima, kao što glavninu vrijednosti izvoza čini tuna. Mišlov ističe kako je moglo biti puno bolje:

- Hrvatska gubi najmanje 200 milijuna eura godišnje zbog krive percepcije javnosti vezano uz ulov i uzgoj tune. Da smo od početka krenuli kako treba mogli smo biti prvi na Mediteranu, a ovako smo tu gdje jesmo.


Reci što misliš!