Biznis

Agencija za tržišno natjecanje: HT i T-Mobile ispunili obveze

Agencija za tržišno natjecanje: HT i T-Mobile ispunili obveze

U srpnju ove godine utvrđena je zlouporaba vladajućeg položaja HT-a i T-Mobilea, nakon čega je Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja odredila neke obveze koje HT i T-Moblie moraju ispuniti

Vijeće Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN) utvrdilo je da su HT-Hrvatske telekomunikacije i povezano društvo T-Mobile Hrvatska u roku i u potpunosti ispunili sve obveze koje je Agencija odredila rješenjem iz srpnja ove godine, kada je utvrđena zlouporaba vladajućeg položaja HT-a i T-Mobilea, objavljeno je danas iz Agencije.

U priopćenju se pojašnjava da je rješenjem Agencije od 12. srpnja ove godine utvrđena zlouporaba vladajućeg položaja HT-a i T-Mobilea, obzirom da su članovi HT grupe svojim ključnim korisnicima sklapanje ugovora o pružanju telekomunikacijskih (TK) usluga uvjetovali pristankom na prihvaćanje dodatnih obveza, koje po svojoj prirodi ili običajima u trgovini nisu ni u kakvoj vezi s predmetom ugovora.

Riječ je o Okvirnim ugovorima o pružanju TK usluga koje su članovi HT grupe sklopili s ukupno 23 ključna korisnika.

"Pritom nije zanemariva činjenica da su sva 23 korisnika iz skupine sto najvećih hrvatskih poduzetnika. Međutim, unatoč svojoj znatnoj financijskoj i pregovaračkoj snazi, oni su pristali na ugovorne uvjete koje im nudi HT grupa. Razlog tomu je što je u to vrijeme jedino HT grupa mogla ponuditi paket TK usluga koji istovremeno obuhvaća usluge fiksne i usluge mobilne telefonije i drugo", stoji u priopćenju.

Kako su ti ugovori sklapani na relativno dugi rok, u prosjeku na tri godine, cilj i učinak nametanja dodatnih obveza najznačajnijim korisnicima usluga bili su sprječavanje pristupa tržištu konkurentima i nakon otvaranja tržišta fiksne i mobilne telefonije i drugih TK usluga novim konkurentima.

Ujedno, ključni su korisnici prihvatili obvezu da će HT i T-Mobile obavijestiti o svakoj ponudi specifičnih novih TK usluga koje bi im uputili konkurenti, a i bili su obvezni prihvatiti novu ponudu HT-a i T-Mobilea za pružanje tih usluga, ako bi njihove cijene bile jednake ili niže, a kvaliteta jednaka ili bolja od konkurentske ponude.

Ujedno su bili dužni obavještavati HT i T-Mobile o stvarnom postotku korištenja ugovorenih TK usluga koje bi mogli pružati i konkurenti, što je pravdano "poslovnim ili sigurnosnim razlozima", te su se morali obvezati ne samo da će koristiti sve TK usluge koje HT i T-Mobile nude u trenutku sklapanja ugovora, već da će prihvatiti i sve buduće, u trenutku sklapanja ugovora nepoznate usluge, koje će ta dva TK operatora nuditi nakon sklapanja ugovora.

Istodobno, HT i T-Mobile imali su mogućnost jednostranog ukidanja popusta korisnicima koji koriste i usluge konkurenata.

Iz Agencije ističu da su, budući su Zakonom o zaštiti tržišnog natjecanja takve ugovorne odredbe izričito zabranjene, svojom odlukom HT-u i T-Mobileu naložili njihovo brisanje ili izmjenu, a rok za izvršenje toga naloga i izvještavanje Agencije bio je tri mjeseca.

Iako su HT i T-Mobile pred Upravnim sudom pokrenuli upravni spor protiv te odluke, ipak su u roku i u potpunosti ispunili sve u njoj sadržane naloge, a kao dokaz su dostavili anekse spornih ugovora iz kojih je vidljivo da su sporne ugovorne odredbe u cijelosti izbrisane, zaključuje se u priopćenju AZTN-a.


Reci što misliš!