Biznis

Sir

Počela sezona proizvodnje paškog sira

Počela sezona proizvodnje paškog sira

Najveći pojedinačni proizvođač paškog sira je "Paška sirana" koja će ove godine proizvesti oko 80 tona paškog sira

Tijekom sezone sirenja koja je upravo započela, na Pagu će, kako se procjenjuje biti proizvedeno oko 150 tona paškog sira. Najveći dio, oko 40 posto, proizvest će četiri otočne mljekare, "Paška sirana" i "MCOM" iz Paga te "Sirena - Mala sirana" i mljekara "MIH" iz Kolana.

Otočni ovčari kažu kako su vremenski uvjeti dobri zbog čega će mlijeko biti kvalitetno, a onda će biti kvalitetan i paški sir. Mljekare posljednjih dana intenzivno otkupljuju mlijeko od paških ovčara, a pogoni za sirenje rade i po dvadeset sati dnevno.

Najveći pojedinačni proizvođač paškog sira je "Paška sirana" koja će ove godine proizvesti oko 80 tona paškog sira. Premda ima stado od 3 000 ovaca i dnevno dobiva oko 1 000 litara mlijeka, za veliku proizvodnju sira to je nedostatno pa se mlijeko otkupljuje i od oko 250 otočnih ovčara.

Oko stotinu ovčara svoje mlijeko prodaje "Sireni- Maloj sirani", te pedesetak "MCOM"-u "MIH-u". Koluti tek napravljenog sira slažu se na police u posebnim prostorijama u kojima se održava uvijek ista temperatura i vlažnost. Na policama će sirevi odležati između dva i tri mjeseca i tek onda mogu u trgovine.

U sezoni proizvodnje paškog sira mogu se nabaviti i nusproizvodi kao što su sirutka i skuta koji su vrlo cijenjeni, a uglavnom se prodaju domaćem stanovništvu. Dio proizvedene skute prodaje se u trgovinama u Splitu, Zagrebu i u Rijeci.

Na Pagu se 550 domaćinstva bavi uzgojem ovaca, međutim, mnogi su posljednjih godina procijenili kako im je isplativije ovčje mlijeko prodavati siranama nego proizvoditi sir.

Otočne sirane tako preuzimaju kontrolu nad proizvodnjom paškog sira što stručnjaci smatraju dobrim jer će sir biti ujednačenije kvalitete, a i kontrola proizvodnje bit će lakša.

U "Paškoj sirani" navode kako se sve količine paškog sira prodaju na domaćem tržištu. Međutim, cilj im je, kao i drugim otočnim siranama, svoje proizvode plasirati i na tržište Europske unije.


Reci što misliš!