Biznis

Željezara

Zbog otpremnina sisačka željezara bez radnika

Zbog otpremnina sisačka željezara bez radnika

Sindikati koji djeluju u željezari zabrinuti su ovim potezom vlasnika

Nakon šibenskog TLM-a i u sisačkoj željezari masovno se radnici prijavljuju za otpremine. Uprava ljetos privatizirane željezare na oglasnoj je ploči prošli tjedan objavila poziv radnicima za otpreminine, a danas u podne istječe rok za prijavu zainteresiranih radnika. Nude im se otpremine prema važećem kolektivnom ugovoru, a po njemu radniku se jamči pet tisuća kuna po godini staža, kao i u TLM-u.

Sindikati koji djeluju u željezari zabrinuti su ovim potezom vlasnika. Ostali su, kako ističe Siniša Jurilj, glavni povjerenik Hrvatskog sindikata metalaca u sisačkoj željezari, osupnuti kada su na oglasnoj ploči ugledali obavijest zaposlenicima u kojoj se nude otpremnine i navodni Program zbrinjavanja viška radnika, jer za takav program sindikati ne znaju.

Poziv koji je objavljen po tumačenju sindikalaca može se smatrati tek anketom, no osim ignoriranja sindikata, Jurilja frapira i činjenica da vodstvo željezare nije otpreminine predvidjelo za segmente tvrtke u kojima postoji stvarni višak. Kao i u sličnim velikim sustavima, ključni je problem Željezare prekomjerna administracija i nedostatak kadrova u proizvodnji.

'Dogodit će se kao i u TLM-u', ostat ćemo bez radnika u proizvodnji kojih je i sada premalo, upozorava Jurilj, pitajući što je zapravo namjera kupca Željezare, američke korporacije CMC, koju je potpredsjednik Vlade Damir Polančec kod potpisivanja ugovora istaknuo kako najkvalitetnijeg kupca koji se ikada pojavio na privatizacijskim natječajima.

Posebno je isticao i znakom ozbiljnosti tog kupca obvezu zadržavanja 1209 radnika Željezare i još 207 radnika Remonta Caprag na rok od tri godine, umjesto dvije kako je prvotno sam kupac predlagao. Činjenica da taj rok nije protekao, te da već u prvoj godini nude višak nije međutim sporna, jer se otpremine nude na dobrovoljnoj bazi.

Zbog toga sindikati čekaju da istekne rok za prijavu, a u četvrtak ujutro dogovoren je sastanak s upravom, na kojoj će konačno dobiti i uvid u listu onih koji su se prijavili za odlazak iz tvrtke uz stimulativne otpreminine. Problem je, dakle, što je ponuda otpreminina zainteresirala kadrove o kojima ovisi budućnost tvrtke, pa je, prema neslužbenim informacijama, na listi već u nekoliko dana javilo više od 200 radnika iz proizvodnje.

Ilustracije radi, prijavili su se za odlazak i svi radnici pogona valjaonice bešavnih cijevi, uključujući i šefa!

Uprava je, pojašnjavajući u obavijesti na oglasnoj ploči, navela kao razloge zbog kojih nudi otpremnine spor proces popravljanja poslovanja tvrtke. Za to je, dodaju, razloga puno, a najvažniji su ograničena tehnička mogućnost proizvodnje i 'povjerenje kupaca koje je posljednja dva desetljeća poljuljano, te ga Sektor komercijale mora ponovno zadobiti, a također i podrška u području anti-dumping mjera Europske unije u smislu povećanja prodaje bešavnih cijevi idalje nije dostatna'.

 


Reci što misliš!