Biznis

Građevinari

Do danas izdano 325 licenci građevinarima

Do danas izdano 325 licenci građevinarima

Tvrtke koje su sklopile ugovore i uvedene su u posao prije 1. travnja 2008. mogu, iako ne isposluju suglasnost, dovršiti radove, ali ne mogu nove ugovoriti dok ne dobiju suglasnost, pojašnjavaju iz Ministarstva

U Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva s jučerašnjim danom stiglo je 1.408 zahtjeva za izdavanje suglasnosti (licence) za obavljanje djelatnosti građenja, a do 27. ožujka Ministarstvo je izdalo 325 suglasnosti.

Iz Ministarstva ističu kako je najveći broj zahtjeva pristigao u zadnjih par tjedana (samo jučer primili su 107 zahtjeva), zakonski rok za odgovor na zatraženu suglasnost je 60 dana od dana zaprimanja što znači da Ministarstvo vrlo ekspeditivno rješava zahtjeve.

Tvrtke koje su sklopile ugovore i uvedene su u posao prije 1. travnja 2008. mogu, iako ne isposluju suglasnost, dovršiti radove, ali ne mogu nove ugovoriti dok ne dobiju suglasnost, pojašnjavaju iz Ministarstva.

Također ističu da u medijima objavljivane tvrdnje da strane tvrtke neće trebati suglasnost za obavljanje radova u Hrvatskoj nisu točne. Strane tvrtke za obavljanje radova u RH trebaju ishoditi licencu isto kao što hrvatske tvrtke koje rade na stranim tržištima moraju poštivati zakone zemlje u kojoj rade.

Iz Ministarstva podsjećaju da je Pravilnik o uvjetima i mjerilima za davanje suglasnosti za započinjanje obavljanja djelatnosti građenja stupio na snagu 1. listopada 2006. s primjenom od 1. travnja 2008. godine, što znači da su građevinske tvrtke imale vrijeme od 18 mjeseci da se pripreme i usklade s pravilnikom.

Suglasnost za obavljanje djelatnosti mogu dobiti sve tvrtke što znači i male i velike. Razmjerno tome koliko tvrtka ima radnika određenih zanimanja i potrebnu mehanizaciju izdaje joj se licenca za obavljanje manje ili više složenih poslova.

Člankom 10. Pravilnika omogućeno je da se manje tvrtke udruže za izvođenje građevina više složenosti od one za koju imaju suglasnost odnosno licencu. U Ministarstvu ocjenjuju da se time potiče udruživanje tvrtki u klastere za obavljanje radova u zemlji i u inozemstvu što podiže i njihovu konkurentnost na tržištu.

Ističu kako se Pravilnikom uvodi red u graditeljstvo i to eliminacijom "fikus firmi" koje se bave preprodajom poslova, a on će ujedno dovesti i do suzbijanja sive ekonomije.

Konačni rezultat koji se želi postići je zaštita radnika s jedne strane, a s druge strane investitora kao i kupaca stanova, zaključuju u Ministarstvu zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva.


Reci što misliš!