Hrvatska gospodarska komora
Održan prvi sastanak Poslovno-znanstvenog kluba u HGK
Kao malena zemlja Hrvatska treba razmotriti filozofiju stvaranja industrijske politike, a znanost je posebno važna, ustvrdio je Nadan Vidošević
U Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK) jučer je održan prvi sastanak Poslovno- znanstvenog kluba što ga je Komora osnovala kako se što bolje povezalo tržišno gospodarstvo s akademskom zajednicom kao nositeljem stvaralaca znanja i izvorom izvrsnosti u razvoju novih i inovativnih proizvoda.
Poslovno-znanstveni klub HGK pokreće u suradnji s Poslovno-inovacijskim centrom Hrvatske - Bicro d.o.o., priopćeno je danas iz HGK.
Na susretu predstavnika hrvatske akademske zajednice i gospodarstvenika u Poslovnom klubu HGK predsjednik HGK Nadan Vidošević je ustvrdio kako u Hrvatskoj danas nema velikih razvojno-istraživačkih potencijala.
U novim društvenim okolnostima tržište oblikuje suradnju, a prema tome se okreću i znanstvene ustanove. Njihova istraživanja treba primjenjivati hrvatska industrija, naveo je Vidošević, dodavši kako Hrvatska više od 15 godina nije proizvela novi svjetski brand. Podsjetio je da su, primjerice, Kraševi i Plivini proizvodi stvoreni prije više od 30 godina.
Nedostaje i stručnjaka, osobito u industriji, a nije definirana ni nacionalna politika u tom području, istaknuo je Vidošević, napomenuvši kako će se bez vlastita branda teško razvijati određene industrijske grane poput tekstilne industrije, ali i brodogradnje.
Kao malena zemlja Hrvatska treba razmotriti filozofiju stvaranja industrijske politike, a znanost je posebno važna, ustvrdio je Vidošević.
Ruđer Friganović, direktor Sektora za industriju HGK, naveo je da je udio istraživanja i razvoja u BDP-u trenutačno tek 1,2 posto, a cilj je i Lisabonske strategije da taj udio dosegne tri posto. Po stanovniku u istraživanje i razvoj u Hrvatskoj se ulaže 100, u Europi 300, a u SAD-u i Japanu više od 800 eura. Taj sektor u Hrvatskoj tek oko 40 posto financira gospodarstvo, a 60 posto država.
Rad Poslovno-inovacijskog centra - Bicro d.o.o., koji je osnovala Vlada, predstavio je direktor Dalibor Marijanović, naglasivši da je njegova uloga razvoj i provedba programa državne potpore kako bi se potaknuo tehnološki razvoj. Nakana je poticati djelotvoran prijenos znanstvenog rezultata u poslovni proizvod.
Kako je rekao Marijanović, financiranje predkomercijalnih projekata predviđa kreditiranje do 70 posto, najviše do 12 milijuna kuna, a 30 posto novca je iz privatnih izvora. Povrat u slučaju uspješne komercijalizacije je u visini od pet posto bruto prodaje do otplate.
Direktor tvrtke Ruđer inovacija d.o.o. Domagoj Oreb predstavio je nekoliko poslovnih slučajeva komercijalizacije rezultata znanstveno-istraživačkog rada. Tako je prošle godine u Institutu "Ruđera Boškovića" prepoznato 35 projekata kao potencijalno zanimljivih za industriju, 17 projekata je patentirano, sklopljena su četiri licencijska ugovora s gospodarstvom, a osnovane su i tri nove tvrtke za provedbu određenih projekata, navodi se, uz ostalo, u priopćenju.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Djelomice sunčano uz više oblaka u prvom dijelu dana, osobito ujutro na jugu Jadrana gdje će još mjestimice padati kiša.
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
Jeste za šah i pivo? Red izazova i red opuštanja uz pivo u pogonu pivovare? Poklonite sebi i svojima jedan 'Christmas chess challenge' i zaigrajte šah s bivšim prvakom Hrvatske!
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
Reci što misliš!