Biznis

Burze

Svjetske burze razočarane poslovnim rezultatima kompanija

Svjetske burze razočarane poslovnim rezultatima kompanija

Na Wall Streetu je Dow Jones indeks prošloga tjedna pao 2,3 posto, na 12.325 bodova

Razočaranje tromjesečnim poslovnim rezultatima američkih kompanija, posebice General Electrica, izazvalo je prošloga tjedna pad najvažnijih burzovnih indeksa u svijetu.

Na Wall Streetu je Dow Jones indeks prošloga tjedna pao 2,3 posto, na 12.325 bodova. S&P indeks spustio se, pak, 2,71 posto, na 1.353 boda, dok je Nasdaq indeks izgubio 3,4 posto, te zaronio na 2.290 bodova.

Uznemirenost lošim poslovnim rezultatima

Ulagače na Wall Streetu šokirao je 6-postotni pad zarade General Electrica, druge po veličini američke kompanije po tržišnoj kapitalizaciji. GE se smatra svojevrsnim barometrom korporativne Amerike, s obzirom da djeluje u mnogim područjima, od građevinarstva i proizvodnje zrakoplovnih motora, do medijske i financijske industrije.

Stoga su slabi poslovni rezultati kompanije izazvali strah od recesije u američkom gospodarstvu. Tim više što je GE smanjio i svoje prognoze poslovnih rezultata za ovu godinu. Cijena dionica te kompanija u petak je potonula gotovo 13 posto, što je njezin najveći dnevni pad od burzovnog sloma u listopadu 1987. godine.

"GE je podsjetio da ima još loših vijesti, te da su financijski i kreditni problemi još uvijek ovdje", kaže John Praveen, strateg u tvrtki Prudential International Investments Advisers.
Razočaravajuća izvješća

Cijelog prošlog tjedna pristizala su na Wall Street razočaravajuća poslovna izvješća. Cijena dionice Alcoe pala je čak četiri posto pošto je taj vodeći svjetski proizvođač aluminija objavio da je u prvom tromjesečju njegova dobit prepolovljena zbog porasta troškova za energiju i niskog tečaja dolara.

Ulagače je razočaralo i upozorenje United Parcel Servicea, najveće svjetske poštanske kompanije, da će zbog slabljenja gospodarstva i visoke cijene nafte poslovni rezultati tvrtke u prvom tromjesečju biti slabiji nego što se procjenjivalo. Dionica UPS-a pojeftinila je 3,7 posto, a pale su i cijene većine drugih dionica u sektoru transporta.

"Pod pritiskom su i industrijski te građevinski sektor jer se ulagači plaše da će se posljedice krize na tržištu nekretnina proširiti na cjelokupno gospodarstvo", kaže Stanley Nabi, potpredsjednik u tvrtki Silvercrest Asset Management.

Na tržište je loše djelovala i objava dijelova zapisnika s posljednjeg sastanka američke središnje banke. Pokazalo se, naime, da neki čelnici Feda smatraju mogućim trajnije i ozbiljno slabljenje gospodarstva.

Razloga za uznemirenost daje i rast terminske cijene barela nafte na rekordnih 112 dolara, što bi moglo povećati troškove poslovanja kompanija i tako smanjiti njihovu dobit.

Nizu loših vijesti pridružio se i pad indeksa povjerenja potrošača u travnju na najnižu razinu od 1982. godine, kada su američko gospodarstvo obilježavali nizak rast i visoka inflacija.

Gubitci i u Europi

Potkraj tjedna, nakon objave poslovnih rezultata GE, gubitke su pretrpjele i europske burze. Londonski FTSE indeks oslabio je tako na tjednoj razini 0,9 posto, na 5.895 bodova. Frankfurtski DAX indeks bio je na gubitku 2,4 posto, spustivši se na 6.604 boda.

"Sezona poslovnih izvješća loše je započela. Podaci o dobiti lošiji su nego što se očekivalo, a GE je složena priča jer je jedna njezina strana financijska a druga industrijska, što ga čini dobrim barometrom za američko gospodarstvo", kazao je Philippe Gijsels, strateg u Fortis Banku.

Tijekom tjedna, međutim, na dobitku je bio energetski sektor uslijed skoka cijena nafte. Ojačale su dionice naftnih divova BP i Totala, za 2,0 posto odnosno 1,7 posto. Nadalje, dobile su na vrijednosti i dionice rudarskih kompanija, među kojima se posebno isticao Anglo American, sa skokom cijena dionica od 2,6 posto.

Indeks Tokijske burze Nikkei ojačao je prošloga tjedna blagih 0,23 posto, na 13.324 boda.


Reci što misliš!