Zarada
Najviše zarađuju inženjeri
Gledajući struku, najbolje su plaćeni inženjeri strojarstva i elektrotehnike, i to 23 posto iznad prosjeka
Zaposlenima u Hrvatskoj, pokazalo je to nedavno istraživanje portala MojPosao, visina primanja je i te kako važna. I drugi čimbenici koji motiviraju u poslu, kao što su usavršavanje ili napredovanje, također su samo stepenica prema većoj plaći.
Stoga i uvjerenje da je plaća jedini opipljiv dokaz da netko cijeni njihov rad. No, i to ovisi jeste li muško ili žensko. Naime, muškarci su plaćeni oko 12 posto više od žena, a ako je, uz to, još riječ o inženjeru, ta razlika je još veća.
Gledajući struku, najbolje su plaćeni inženjeri strojarstva i elektrotehnike, i to 23 posto iznad prosjeka. Slijede inženjeri informatike s 20,5 posto većom plaćom od prosjeka, te zaposleni u financijama i bankarstvu koji imaju primanja 15,3 posto veća od prosjeka. Zanimljivo je da su na listi dobro plaćenih i zaposleni u prirodnim znanostima, gdje su plaće 11,8 posto iznad prosjeka.
Spolna diskriminacija prilikom određivanja plaća ne samo da je prisutna na početku radne karijere, nego se taj jaz u plaćama s godinama radnog iskustva još i povećava. Tako prema nekim podacima muškarci imaju u prosjeku čak 18,9 posto veću plaću od žena.
Značajan utjecaj na visinu plaće ima i stupanja obrazovanja. Tako osobe sa završenim fakultetom imaju 49,5 posto veću plaću u odnosu na one sa završenom srednjom školom. Magisterij ili doktorat plaću povećavaju u prosjeku za 86,4 posto, a MBA diploma za čak 144 posto u odnosu na srednjoškolsko obrazovanje.
Oni koji žele veću plaću trebali bi dobro razmisliti i kod kojega će se poslodavca zaposliti, jer podaci pokazuju da su plaće u privatnoj tvrtki u stranom vlasništvu veće za 26,7 posto u odnosu na privatne domaće tvrtke. S druge strane, najniže plaće su u udrugama i to za 4,5 posto.
Što se tiče zanimanja, najniže su plaćeni poslovi iz područja osobne usluge i to 43,1 posto manje od prosjeka, te rad u industriji koji je plaćen 30,9 posto manje od prosjeka. Slijede plaće u sportu i razonodi te zaštitarskoj djelatnosti, koje su za oko 25 posto niže od prosječnih.
Vezane vijesti
-
Zagreb i dalje uvjerljivo najrazvijeniji
-
-
Prosječna nominalna neto plaća u 2015. iznosila je 5.711 kuna te je za 178 kuna bila viša u odnosu na isto promatrano razdoblje u 2014.
-
Izdvojeno
-
Plesna udruga Gesta i ove je godine prošla selekciju stručnog povjerenstva Hrvatskog sabora kulture na 35. Susretima hrvatskih plesnih ansambala koji će se održati sutra u nedjelju u Dvorani Pučkog otvorenog učilišta Sveti Ivan Zelina s početkom u 17:30.
-
Odjel za povijest organizira javno predavanje dr. sc. Mirka Sardelića "Renesansni brodovi kao ploveći sustavi i posrednici međukulturne razmjene".
-
Odgojno-obrazovni djelatnici osjećaju se pod sve većim pritiskom ponajviše roditelja, ali i nadležnih institucija, o čemu svjedoči i porast prijava na njihov rad Agenciji za odgoj i obrazovanje, kojih je preklani bilo 607, lani 718, a od početka ove godine do prošlog tjedna 758.
-
Nakon pauze, književni programi vraćaju se u najtopliji zadarski književni klub „Knjigozemska“ te najavljuju bogatu i aktivnu kulturnu sezonu 2025.
Reci što misliš!