Biznis

Sve siromašniji

Životarimo peglajući kartice. Do kada?

Životarimo peglajući kartice. Do kada?

Prosječne plaće po godini rastu oko pet posto. Nedovoljno da bi se pokrila sva poskupljenja na godišnjoj razini i da bi prosječne obitelji mogle normalno živjeti

Cijene goriva u posljednjih osam godina porasle su za čak 45 posto, struja je u dvije godine poskupjela gotovo dvostruko, a tek nas čeka poskupljenje od 27 posto, cijene hrane su u prosjeku rasle 20 posto, no neke namirnice su i više od nekoliko puta skuplje nego prije nekoliko godina, banke potiho priznaju da im je sve teže naplatiti kredite od građana.

Između tih poskupljenja gotovo se neprimjetno ušuljalo povećanje kamata na kredite, poskupljenje vode, odvoza smeća..., a plaće? I one su rasle - sasvim istinito tvrde naši ministri.

Međutim, koliko i kome? Prosječne plaće po godini rastu oko pet posto. Nedovoljno da bi se pokrila sva poskupljenja na godišnjoj razini i da bi prosječne obitelji mogle normalno živjeti. Druga je stvar i da plaće uglavnom rastu zaposlenima u državnoj službi, a svi ostali (a takvih je puno više) godinama nisu vidjeli povišicu.

Iako mnogi hrvatski građani i ekonomski analitičari za krizu krive Vladu, ipak oni nisu jedini krivci. Kriza u Hrvatskoj nije nastala preko noći i nije samo plod bezidejnosti vodstva ove države. Na nju su utjecali i vanjski faktori, poput krize američkoga gospodarstva, golemog poskupljenja nafte, slabljenja dolara...

- Točno je da kriza u svijetu utječe i na Hrvatsku, no mi sada plaćamo ceh jer Vlada prošlih godina nije ništa razvijala domaću energetiku, poljoprivredu ili robne zalihe. Hrvatska nema ništa svoje i ovismo o stanju u regiji.

S druge strane, nemamo razvijenu socijalnu politiku. Sve što Vlada radi je prelijevanje novca iz jednog lonca u drugi. Više nema vremena - upozorava ekonomski analitičar Željko Lovrinčević.


Reci što misliš!