Biznis

ZSE

Mirovinski se fondovi zanimaju za INA-u?

Mirovinski se fondovi zanimaju za INA-u?

Najlikvidnija dionica sa prometom od 23, 4 milijuna kuna bila je Pliva (ZSE:PLVA-R-A), kojom se trgovalo bez promjene cijene, a milijunske transakcije tijekom današnje trgovine očito upućuju na velike igrače

Američki su indeksi jučer doživjeli snažan pad gurnuvši Dow Jones u područje medvjeda, odnosno 20 posto ispod njegove rekordne razine, a negativno se raspoloženje jutros nastavilo i na Starom kontinentu.

Zbog strmoglavog pada dionica diljem svijeta, rekordne cijene nafte i očekivanog povišenja ključnih kamatnih stopa Europske središnje banke, strani su mediji današnji dan prozvali „super četvrtkom".

Na domaćem je tržištu „super četvrtak" rezultirao spuštanjem CROBEX-a ispod razine od 3.500 bodova, odnosno pravim potopom dionica. No dok se Stari kontinent oporavio, pa je većina europskih burzi trenutno u „zelenom" , domaće je tržište završilo na negativnom teritoriju.

Uz popriličnu količinu globalnog pesimizma, danas je bilo iluzorno očekivati bilo što osim negativne izvedbe Crobexa. Pa ipak, unatoč tome što je indeks bio skliznuo gotovo 2 posto, trgovina na Zagrebačkoj burzi završila je upola manjim minusom od 1 posto, uz poprilični promet u iznosu 96,3 milijuna kuna.

Najlikvidnija dionica sa prometom od 23, 4 milijuna kuna bila je Pliva (ZSE:PLVA-R-A), kojom se trgovalo bez promjene cijene, a milijunske transakcije tijekom današnje trgovine očito upućuju na velike igrače. Količina od 32.154 protrgovane dionice odgovara, prema podacima sa SDA, vlasničkom udjelu Deutsche Bank Trust Company Americas. A novi vlasnik dotičnih dionica vjerojatno igra na „squeeze out", odnosno istiskivanje manjinskih dioničara, nadajući se da će Barr ponuditi više od 730 kuna, po koliko su danas kupljene Plivine dionice. Podsjetimo, Barr je za Plivine dionice svojedobno plaćao 820 kuna, a kako zajedno s trezorskim dionicama posjeduje više od 95 posto dionica, opcija „squueze outa" je sasvim moguća.

Na drugom su mjestu prema ostvarenom prometu bile su dionice domaće naftne kompanije INA-e (ZSE:INA-R-A), prikupivši 20,6 milijuna kuna. Zanimljivo je da je čak 11 milijuna kuna današnjeg prometa realizirano u samo 1 minuti, nedvojbeno upućujući (opet) na institucionalne investitore. Prema navodima aktera na tržištu, koje je za sad nemoguće potvrditi, na kupovnoj su strani navodno bili mirovinski fondovi. Iako je i sama INA nedavnim priopćenjem potvrdila kako više cijene nafte negativno utječu na njihovo poslovanje, čini se da s vijestima o rekordnim cijenama nafte ulagači ponovo otkrivaju atraktivnost ove dionice. A vjerojatno su vođeni i logikom, da ulažu u dionice u čijem bi slučaju potencijalne akvizicije mogle donijeti visoku zaradu.

Za razliku od INA-e, Hrvatski telekom (ZSE:HT-R-A) je zabilježio svježi negativni rekord u vidu najniže zaključne cijene od uvrštenja na burzi. S jučerašnjih se 270 kuna HT spustio na 269,1 kunu. Najnižom dnevnom cijenom ove su pak dionice samo 30 lipa iznad zabilježenog all-time-lowa, koji iznosi 268 kuna.

Svi su „milijunaši" danas, izuzmemo li INA-u i Plivu, redom bilježili minuse. Završnom cijenom od 2.000 kuna dionice Ericssona Nikole Tesle (ZSE:ERNT-R-A) ostvarile su najgori rezultat u zadnje dvije godine, a uz promet od 3,7 milijuna kuna pale su za 2,5 posto. Institut građevinarstva Hrvatske (ZSE:IGH-R-A) skliznuo je za 0,8 posto, dok je Dalekovod (ZSE:DLKV-R-A) potonuo za čak 2,9 posto na samo 800 kuna.

Među malobrojnim dobitnicima su Questus nekretnine (ZSE:QUNE-R-A) koje su skočile za 3,5 posto. Danas su zabilježile najviši promet u godini (oko 988.000 kuna), koji je većinom realiziran putem jedne transakcije teške 962.000 kuna.


Reci što misliš!