Biznis

ZSE

INA ostala bez potpore kupaca

INA ostala bez potpore kupaca

Blagi pozitivan pomak namaknuli su pojedini predstavnici građevinara, poput Ingre i Instituta građevinarstva Hrvatske

Jednako kao što nisu mogle zaustaviti dramatičnu eroziju domaćeg tržišta kapitala tijekom ove godine, dionice najveće domaće naftne kompanije jučer nisu uspjele spriječiti preokret kojim se početni zanos relativno brzo istopio, piše Seebiz.eu.

Pritom intenzitet dnevne promjene CROBEX-a i nije toliko bitan (praktički ga nije bilo), koliko činjenica da je indeks Zagrebačke burze, koristeći početni optimizam ulagača, rastom od oko 1% napravio kakvu-takvu distancu u odnosu na okruglih 3.500 bodova, nudeći izvedbu koja je bila sasvim u skladu s prevladavajućim raspoloženjem investitora na Starom kontinentu. Međutim, nedugo nakon zadovoljavajućeg početka, entuzijazam se sasvim rasplinuo, a sporadična aktivnost kupaca relativno lako neutralizirana akumulacijom profita, odvodeći CROBEX privremeno i na negativan teritorij. Jednako „blijed" bio je i rezultat u kategoriji redovnog prometa (svega pedesetak milijuna kuna), sugerirajući nastavak višetjedne anemije, kojoj se za sada ne nazire kraja.

I premda su različita nagađanja o sudbini vlasničkog udjela pod državnom kontrolom obećavala nadasve zanimljivu trgovinu, INA (ZSE:INA-R-A) u konačnici ipak nije opravdala (visoka) očekivanja, utopivši se posvemašnju letargiju na tržištu, a izvedba dionica na kraju je poprimila i negativan predznak, smjestivši zaključnu cijenu u dno fluktuacijskog raspona (2.621 kunu). A sve je počelo bitno drugačije, na krilima špekulacija o skorim promjenama u vlasničkoj strukturi i s inicijativom kupaca koju su napadali razinu od 2.700 kuna, posljednji puta evidentiranu u burzovnoj statistici još početkom lipnja.

Simultana realizacija šest transakcija teških ukupno 4,9 milijuna kuna (najviše od sredine travnja) po cijeni od 2.120 kuna gurnula je HUP Zagreb (ZSE:HUPZ-R-A) nadomak ovogodišnjeg negativnog rekorda (2.100 kuna), da bi potom uslijedilo - šminkanje. Za koje je pak bila dovoljna prodaja tek jedne dionice, i to po cijeni od 2.245 kuna, čime se jedan od zapaženijih predstavnika turističkog sektora, barem prema kriteriju dnevne promjene zaključne cijene, odjednom prometnuo u - dobitnika.

Suprotno tome, Veterinu (ZSE:VERN-R-A) sa 92 kune nije uspio pomaknuti niti rijedak (i hvale vrijedan) primjer dioničarskog aktivizma u Hrvata, uobličen (protu)prijedlogom malog dioničara pred Glavnu skupštinu, kojom se, suprotno namjerama Uprave, predlaže isplata simbolične dividende od jednu kunu po dionici. Obzirom na hrvatski prosjek, dividend yield nešto veći od 1% i nije tako loš omjer, no šanse da se taj scenarij doista i realizira očito su - zanemarive.

Istodobno, blagi pozitivan pomak namaknuli su pojedini predstavnici građevinara, poput Ingre (ZSE:INGR-R-A) i Instituta građevinarstva Hrvatske (ZSE:IGH-R-A), no to očito nije bilo dovoljno za pozitivnu izvedbu CROBEX-a, a niti pozitivan utjecaj na ostala likvidna izdanja. Jer kako su padali apetiti ulagača zainteresiranih za dionice INA-e, tako je i pozitivan trend na tržištu evidentno ostajao bez daha, što su najbolje osjetili Ericsson Nikola Tesla (ZSE:ERNT-R-A) i HT (ZSE:HT-R-A). Potonji je još uvijek jako blizu ovogodišnjeg „rekorda", ali i IPO cijene od 265 kuna, dok dionice Ericsson Nikole Tesle od višegodišnjeg minimuma (postavljenog prošloga tjedna), usprkos visokih 7,2 milijuna kuna prometa, dijeli svega deset kuna. Uzgred budi rečeno, promet od 2,9 milijuna kuna za HT uvjerljivo je najlošiji rezultat otkako su dionice uvrštene u najvišu burzovnu kotaciju, i doista ne zvuči nimalo ohrabrujuće.


Reci što misliš!