Biznis

Zagrebačka burza

INA do novog rekorda

INA do novog rekorda

I dok je u prvom dijelu dana jedina prava zvijezda trgovine bila INA, stvari su na kraju dana izgledale bitno drukčije, pa čak i za dionice najveće domaće naftne kompanije

Jedan naizgled posve običan dan na domaćem tržištu kapitala, obilježen blagom inicijativom optimista koji su inspiraciju crpili iz pozitivnog preokreta na svjetskim financijskim tržištima, iznjedrio je, posve neočekivano, iznimno zanimljiv epilog, piše Seebiz.eu.

Uostalom, već i gotovo sto milijuna kuna redovnog prometa Zagrebačke burze (najviše od početka lipnja), a zatim i rast vrijednosti CROBEX-a od čak 1,6% (najviše od kraja svibnja) upućuju na nesvakidašnju gužvu, kakvu doista nemamo često prilike vidjeti tijekom ljeta.

I dok je u prvom dijelu dana jedina prava zvijezda trgovine bila INA (ZSE:INA-R-A), stvari su na kraju dana izgledale bitno drukčije, pa čak i za dionice najveće domaće naftne kompanije. Jer umjesto nastavka stagnacije, kojom je cijena dionica, tragom neuspješnog napada na barijeru od 2.800 kuna, praktički umrtvljena ispod dotične razine, zamjetna živost na tržištu donijela je dionicama toliko željeni proboj i u konačnici novi rekord za ovu godinu. No za razliku od uobičajene slike tržišta u ovoj godini, tijekom koje je prava poplava rekorda u pravilu podrazumijevala negativan predznak, INA se može pohvaliti pozitivnim rekordom. Štoviše, brojka od 2.850 kuna predstavlja najvišu razinu cijene u posljednjih 11 mjeseci, i u ovom se slučaju najlakše može protumačiti kao plod iznimno povoljnog odnosa ponude i potražnje. U najvećoj mjeri determiniranog najrazličitijim nagađanjima kojim su brojni promatrači odgovorili na svojevrsno ispitivanje javnog mnijenja od strane Vlade, naizgled sklone opciji zamjene dionica sa strateškim partnerom iz Mađarske. Naravno, dotična su nagađanja danas bila obogaćena i zamjetnom korekcijom cijena sirove nafte, koje nezadovoljavajućim tijekom procesa modernizacije rafinerija predstavljaju ozbiljan problem za poslovanje najveće domaće naftne kompanije, a opisani je koktel donio, uz rekordnu cijenu, na dnevnoj razini donio rast od čak 6,2%, te prometom od gotovo 29 milijuna kuna (drugi najbolji rezultat u ovoj godini).

A opet, to je jedva bilo dovoljno za status najlikvidnijeg domaćeg izdanja, jer se u borbu umiješao Dalekovod (ZSE:DLKV-R-A), dionica koja se u ovoj godini može pohvaliti prosječnim prometom manjim od tri milijuna kuna. No danas su prodavatelji istresli dionica vrijednih nešto više od 25 milijuna kuna (riječ je o višegodišnjem rekordu), i pritom cijenu podigli iznad okruglih 800 kuna. Prema navodima aktera na tržištu, s kupovne su strane navodno nastupali mirovinski fondovi, što zapravo i ne čudi, obzirom na veliki broj „težih" transakcija. No ono što izaziva nedoumice je identitet prodaje, iza kojeg bi se lako mogli naći najveći dioničari, tvrtke „KTL i parneri" i „BMK i partneri". Naime, riječ je o tandemu koji je od kraja prvog kvartala povremeno bio aktivan po pitanju prodaje, postupno smanjujući svoj vlasnički udio. Jedno je sigurno - tolika količina dionica (korespondira s vlasničkim udjelom od otprilike 1,5%) na prodaju je mogla doći samo od nekolicine najvećih dioničara.

Što pak nije slučaj s Podravkom (ZSE:PODR-R-A), koja se također ugurala među najlikvidnija imena današnje trgovine, ali deset milijuna kuna prometa, koliko god zvučali impresivno u kontekstu mršave statistike iz ove godine, ne predstavlja značajniju količinu dionica. I taj je promet, navode pojedini izvori, vjerojatno realiziran u režiji ono malo inozemnih investitora, koji su po svoj prilici ostavljali iza sebe i dionice Ericsson Nikole Tesle (ZSE:ERNT-R-A), srušivši im cijenu i ispod 2.000 kuna. Negativne implikacije rasprodaje nisu izostale niti u slučaju dionica koprivničke tvrtke, obzirom je cijena u jednom trenutku snižena sve do 358 kuna.


Reci što misliš!