Biznis

Zagrebačka burza

Novi preokret na Wall Streetu bitno komplicira stvari

Novi preokret na Wall Streetu bitno komplicira stvari

Današnju priču uvelike komplicira novi zaokret na Wall Streetu, kojim je praktički u potpunosti anuliran rast vrijednosti burzovnih indeksa od prethodnoga dana

Domaće tržište kapitala jučer je pomalo nalikovalo jednosmjernoj ulici, i sve se činilo prilično jednostavnim, zbog čega se pozitivna izvedba većine dionica doimala sasvim izglednom.

Međutim, stvari ipak nisu tako jednostavne kakvima se na prvi pogled čine. Uzmimo samo za početak epilog jučerašnje trgovine, koju je CROBEX zaključio s dnevnim rastom vrijednosti od 1,6%. No solidan skok u najvećoj je mjeri donijela INA (ZSE:INA-R-A), dok je izvedba ostalih imena na ljestvici najlikvidnijih izdanja u najboljem slučaju tek odgovarala dnevnom pomaku indeksa Zagrebačke burze.

Struktura ostvarenog prometa također je nudila vrlo optimističan pregled trgovine, budući su čak 80% ukupnog prometa donijeli - dobitnici. No izuzmemo li dionice najveće domaće naftne kompanije, te Dalekovod (ZSE:DLKV-R-A), na koje otpada više od polovice ostvarenog prometa, dominacija dobitnika uvelike se odmiče od ekstremnih dosega. Uz to, udio dobitnika u strukturi aktivnih izdanja, kao ni u proteklih mjesec dana, ponovo nije preskočio prag od 50%.
A stvari su se jučer, valja ponovo podsjetiti, doimale posve jednostavnima.

Današnju priču uvelike komplicira novi zaokret na Wall Streetu, kojim je praktički u potpunosti anuliran rast vrijednosti burzovnih indeksa od prethodnoga dana. Doduše, dio azijskih burzi u određenoj se mjeri uspio otrgnuti negativnom utjecaju nove korekcije američkih dionica koje su još jednom stradale zahvaljujući likvidaciji financijskog sektora. Ali zato opening calls nedvojbeno upućuju na negativan start tržišta kapitala na Starom kontinentu, a to u pravilu izaziva suzdržanost domaćih investitora. Ili još nešto gore.

Naravno, atmosferu na tržištu, ili barem varljivu izvedbu CROBEX-a, uvijek može popraviti INA. No pravo je pitanje u kojoj su mjeri ulagači spremni gurati cijenu dionica uzlaznom putanjom nakon svježeg rekorda koji je postavljen jučer (brojka od 2.850 kuna predstavlja najvišu cijenu u posljednjih 11 mjeseci), dok Vlada prkosi pravnoj regulativi i na neki način skriva namjere OMV-a, uskraćujući investitorima cjenovno vrlo osjetljive informacije. U kontekstu negativnih tenzija na globalnoj razini, dio ulagača lako bi se mogao odlučiti na akumulaciju profita, što se može negativno odraziti na ostatak domaćeg tržišta kapitala.

S druge pak strane, razmjena povećeg broja dionica Dalekovoda teško može poslužiti kao prikladan temelj za optimizam, jer je prodaja po svemu sudeći realizirana u režiji najvećih dioničara. Ostaje pitanje motiva koji stoje iza prodaje, no takve vijesti rijetko zaslužuju optimistično intonirane interpretacije. Uistinu dobra vijest je pojačana aktivnost institucionalnih investitora, no još je uvijek vrlo teško (i nezahvalno) govoriti o konzistentnosti kojom se dotični pojavljuju na tržištu kao kupci, gutajući veće količine dionica, što bi svakako učvrstilo bottom-line. Ovako, ostaje tek nadati se kako sve izglednija licitacija za kontrolu najveće domaće naftne kompanije, u uvjetima nešto prihvatljivijih cijena crnog zlata, može zasjeniti loše vijesti sa Wall Streeta.

 


Reci što misliš!