Biznis

Crno tržište

Crno turističko trište registriranim paškim iznajmljivačima soba uzima polovicu zarade

Crno turističko trište registriranim paškim iznajmljivačima soba uzima polovicu zarade

Prema podacima Turističkog informativnog centra na području Grada Paga boravi 6570 gostiju i 1300 vikendaša, međutim procjene su kako je gostiju gotovo dvostruko više

Domaći, registrirani iznajmljivači soba i apartmana u Pagu vode uzaludnu bitku s crnim turističkim tržištem koje im, kako se procjenjuje, oduzima gotovo polovicu zarade.

Posljednjih godina, usprkos inspekcijskim kontrolama, crno turističko tržište buja i to ponajprije među vikendašima i stranim vlasnicima kuća. Prema podacima Turističkog informativnog centra na području Grada Paga boravi 6570 gostiju i 1300 vikendaša, međutim procjene su kako je gostiju gotovo dvostruko više.

Da je broj gostiju znatno veći od prijavljenog pokazuje dosta toga, a iskusni turistički djelatnici procjenu rade prema prosječnom broju dnevno prodanog kruha i osnovnih živežnih namirnica. Pred vikendicama u kojima službeno nema nikog parkirana su vozila stranih registracija, a "rođaci" govore slovenskim, njemačkim, slovačkim i raznim drugim stranim jezicima.

Na području Grada Paga prošle je godine ostvareno 670 000 noćenja, no uz to je, kako se procjenjuje, na crnom tržištu ostvareno još barem 400 000 noćenja. Radi se o golemim štetama za domaće iznajmljivače, no jednako tako i za Grad Pag, za Županiju i za državu jer je neprijavljena zarada prelazi 20 milijuna eura.

Mnogi iznajmljivači na crno sami kažu kako su spremni na rizik jer im kazne ne štete zaradi, a svima je poznato kako je inspektora ionako ima malo i kako rijetko dolaze. Samo da bi se pregledali svi objekti u Pagu koji su potencijalno namijenjeni za iznajmljivanje, trebalo bi stotinu inspektora.

Domaći, registrirani iznajmljivači se pitaju kako stati na kraj crnom tržištu i nije im jasno zbog čega država ne angažira veći broj inspektora i organizira veći broj ljetnih akcija. Naime, kada bi se na djelu uhvatila samo polovica iznajmljivača na crno i kada bi se zapečatili objekti, država bi profitirala i mogla bi zaposliti više inspektora, a novaca bi bilo više i za grad i za županiju.

Prilično je zabrinjavajuća činjenica da je trenutno u Pagu barem pet tisuća turista više od prijavljenog broja što znači da svakog dana iznajmljivači na crno prosječno zarade oko 300 000 eura.


Reci što misliš!