Biznis

INA

Grčevita borba oko 3.000 kuna

Grčevita borba oko 3.000 kuna

Javnost s nestrpljenjem očekuje (priželjkuje) kontraponudu OMV-a, odnosno konkretiziranje ranije iskazanog interesa

Zahuktavanje priče oko preuzimanja jučer je donijelo obrat, podigavši Crobex iz negativnog u pozitivni teritorij, pa je sasvim očekivano i jutrošnja trgovina na Zagrebačkoj burzi ponovo intonirana događanjima oko INA-e.

No nakon početnog porasta, CROBEX je poslije manje od sat vremena trgovine skliznuo u negativni teritorij, te trenutni minus iznosi 0,4 posto. Promet u prvom dijelu trgovinskog dana iznosi 38,4 milijuna kuna, od čega su dionice domaće naftne kompanije donijele više od trećine ukupnog prometa, odnosno 14,1 milijuna kuna.

Naime, mađarski je MOL jučer objavio najavu dobrovoljne ponude za preuzimanje dionica INA-e (ZSE:INA-R-A), koje nisu u vlasništvu MOL-a i države, no iz njezinog sadržaja "podsjećaju" da nastupaju zajedno s državom RH, iz čega proizlazi da bi Mađari trebali dati ponudu za samo 30 posto dionica. U javnosti se špekulira da MOL-ova ponuda ne bi trebala biti niža od 2.500 kuna (što otprilike predstavlja tromjesečni prosjek u na burzi) i nagađa se kako bi MOL mogao ponuditi za dionicu premiju od 20 posto. A to korespondira sa okruglih 3.000 kuna i u mnogome objašnjava zbog čega prodavatelji nisu spremni prihvatiti značajniji diskont cijene.

S druge pak strane, javnost s nestrpljenjem očekuje (priželjkuje) kontraponudu OMV-a, odnosno konkretiziranje ranije iskazanog interesa. Otežavajuću okolnost za OMV predstavlja činjenica da bi Austrijanci trebali dati ponudu za 75 posto dionica (25 posto dionica bi trebala zadržati država), dok bi Mađarima dovoljno bilo samo 30 posto. Prema pisanju dijela mađarskog tiska, navodno postoji i interni dogovor prema kojemu bi OMV kupio dionice INA-e u državnom vlasništvu, dok bi zauzvrat Mađari otkupili dionice MOL-a koje su u vlasništvu OMV-a. No, od službenih informacija stoji samo ona u kojoj je OMV istaknuo da su zainteresirani samo za transparentnu privatizaciju INA-e, čime su na neki način, indirektno optužili Vladu da privilegira MOL. Uostalom, to je jasno i iz samog sadržaja objave za preuzimanje. A to je činjenica koja ni najmanje ne ide na ruku ulagačima, jer umanjuje mogućnost licitacije.

Na samom otvaranju promet dionica INA-e iznosio je nekoliko milijuna kuna, dok je početna cijena iznosila 3.000 kuna. Iako je najviša cijena tijekom dana iznosila 3.030 kuna, INA je sat vremena nakon otvaranja burze potonula na 2.952 kuna. Trenutno se njome trguje po cijeni od 2.965 kuna, što u odnosu na jučerašnju cijenu predstavlja minus od 0,1 posto.

Dionice Ericssona Nikole Tesle (ZSE:ERNT-R-A) koje su sa prometom većim od 7 milijuna kuna (aktivnost institucionalnih investitora zamjećuje se u tragovima) na ljestvici najlikvidnijih izdanja odmah uz INA-u, porasle su za 0,6 posto. Rast cijene nije zabilježio Hrvatski telekom (ZSE:HT-R-A), koji je uz 4,5 milijuna kuna prometa u minusu od 0,2 posto.

Među dionicama sa milijunskim prometom skočile su povlaštene dionice Adrisa (ZSE:ADRS-R-A) i to za 0,8 posto, dok je Ledo (ZSE:LEDO-R-A) nakon jučerašnjeg skoka cijene od 4,7 posto, u prvom dijelu trgovine pao za 0,6 posto.


Reci što misliš!