Bankarstvo
Svjetska banka: Loše ocjene za Hrvatsku
Najbolje ocjene i prvo mjesto na ljestvici dobio je makedonska Bitola, a od tri hrvatska grada najviše je rangiran Osijek
U izvješću Svjetske banke o poslovanju u jugoistočnoj Europi u 2008. stoji da je u hrvatskim gradovima teže poslovati nego u gradovima Srbije, Albanije i Makedonije.
Hrvatski gradovi zaostaju u provedbi efikasnih reformi koje bi bitno olakšale i ubrzale poslovanje. Najbolje ocjene i prvo mjesto na ljestvici dobio je makedonska Bitola, a od tri hrvatska grada najviše je rangiran Osijek. On je zauzeo sedmo mjesto, Varaždin je 15., Šibenik 16., a Zagreb 19. Tako su ispred najboljeg hrvatskog grada Osijeka po dva grada iz Srbije - Zrenjanin, koji je drugi na listi, i Kruševac koji je peti, te Albanije - treće mjesto zauzeo je Skadar, šesto Vlora.
Najlošije stoje bosanskoherecegovački gradovi Banja Luka, Sarajevo i Mostar.
Hrvatski gradovi osobito su loši prema kriteriju vremena potrebnog za pokretanje tvrtke. U prvoplasiranoj Bitoli potrebno je svega sedam dana za registraciju tvrtke, a za deset dana ona postaje operativna. Isti postupak u Mostaru, koji drži posljednje, 22. mjesto na ovoj pod-ljestvici, traje 61 dan.
Zagreb je "najgori" grad jugoistočne Europe prema regulativi za dobivanje dozvola u građevinarstvu. Svjetska banka navodi kako je u glavnom hrvatskom gradu potrebno proći 24 dugotrajne procedure od kada investitor odluči
graditi dok ne stavi građevinu u funkciju.
Vezane vijesti
-
Papa Franjo pozvao je šefove svjetskih financijskih institucija da siromašnim zemljama pogođenima u pandemiji koronavirusa smanje teret duga i daju im veću ulogu u globalnom donošenju odluka.
-
-
"Treba pokušati pretvoriti krizu u priliku za razvoj", komentirao je na telefonskoj konferenciji Shanta Devarajan, glavni ekonomist Svjetske banke
-
Izdvojeno
-
Mostarski bend Zoster stiže na Adventuru u ponedjeljak 30. prosinca.
-
Zračne luke i u listopadu i u prvih deset mjeseci ostvarile su dvoznamenkaste poraste broja putnika, od 18,4 i 16,2 posto u odnosu na iste mjesece prošle godine, a najviše je putnika uslužila zagrebačka zračna luka, podaci su DZS-a, koji pokazuju i rast teretnog prometa.
-
Trenutno su na terenu četiri tima, a zbog povećanog interesa razmatra se povećanje broja ekipa. Predviđeno je spajanje između 5 i 6 tisuća priključaka, od kojih je dosad završeno oko 600.
-
U srijedu 11. prosinca 2024. je u Zadru u hotelu Kolovare održana radionica na temu Kreiranje doživljaja na razini Turističke zajednice Zadarske županije i vodećih programa, a namijenjena zainteresiranim dionicima s područja Zadarske županije.
Reci što misliš!