Biznis

ZSE

INA gubi potporu kupaca

INA gubi potporu kupaca

Premda situacija na globalnom tržištu nije nimalo optimistična, na domaću situaciju najviše utječe situacija oko INA-e, što je vidljivo i iz strukture prometa

Koliko god su događanja oko INA-e posljednjih dana zaslužna za divergenciju CROBEX-a u odnosu na nepovoljna zbivanja na globalnom tržištu, danas se sukladno „crvenilu" europskih burzi i domaća trgovina odvija na negativnom teritoriju.

Premda situacija na globalnom tržištu nije nimalo optimistična, na domaću situaciju najviše utječe situacija oko INA-e (ZSE:INA-R-A), što je vidljivo i iz strukture prometa. Jer od ukupnog prometa koji u prvom dijelu trgovine iznosi mršavih 31,8 milijuna kuna, na dionice hrvatske naftne kompanije otpada čak 13,2 milijuna kuna, a zasad je još samo nekolicina izdanja uspjela priskrbiti milijunski promet.

Podjednaka količina dionica sadržanih u nalozima za kupnju i prodaju, još prije otvaranja burze sugerirala je svojevrsni oprez. Strani su se analitičari uglednih banaka raspisali kako je razmjena dionica između INA-e i MOL-a najizglednija opcija za sudbinu daljnje privatizacije hrvatske naftne kompanije. Premda ističući bojazan za MOL-ovu financijsku sposobnost da osigura iznos potreban za javnu ponudu, ključnim smatraju blizak odnos MOL-a i hrvatske Vlade, koji pak u nepovoljan položaj dovodi OMV i sve nas više odmiče od toliko priželjkivane licitacije. Rasplet situacije oko INA-e i ne mora stići za mnoge željenom brzinom, jer prema nekima OMV neće žuriti s ponudom prije rujna, čekajući očitovanje Europske komisije u vezi njihovog preuzimanja MOL-a.

S druge pak strane, u javnosti se intenzivno špekulira o „težini" MOL-ove ponude koja bi trebala biti objavljena do sredine kolovoza, i kreće se od suzdržanih 2.500 kuna, koliko iznosi tromjesečni prosjek cijene INA-inih dionica, preko 3.000 kuna, što je cijena kada se tom prosjeku pribroji premija od 20 posto, pa sve do turbo-optimističnih 4.000 kuna. Pa ipak, u očekivanju kontraponude, dionicama INA jutros se trgovalo u cjenovnom rasponu od najnižih 2.900 kuna do najviših 2.940 kuna. Trenutna cijena od 2.901 kunu predstavlja minus od 1,6 posto u odnosu na jučerašnju završnu cijenu.

Interes institucionalnih investitora za dionicama Ericssona Nikole Tesle (ZSE:ERNT-R-A) vidljiv je iz „težine" realiziranih naloga (najveći paketi iznosili su nešto više od 900 tisuća kuna). S prometom od 7,8 milijuna kuna dotične su se dionice smjestile na drugom mjestu ljestvice najlikvidnijih izdanja, a njima se trenutno trguje bez promjene cijene.

Među dionicama sa milijunskim prometom je uz INA-u i Ericsson Nikolu Teslu, u prvom dijelu trgovine još su samo Hrvatski telekom (ZSE:HT-R-A) koji je uz 3,1 milijuna kuna prometa porastao za 0,2 posto, te Atlanska je plovidba (ZSE:ATPL-R-A) koja je u minusu od 1,2 posto, prikupivši 1,7 milijuna kuna prometa.


Reci što misliš!