Biznis

ZSE

INA usidrena na 2.900 kuna

INA usidrena na 2.900 kuna

Tragom inicijative optimista na europskim tržištima kapitala, pozitivan je predznak obilježio i trgovinu u Zagrebu, a rastom od 1,1%, CROBEX je dosegnuo najvišu razinu u nepuna dva tjedna

Uz prilično monotonu trgovinu, u kojoj je veliki broj izdanja bio lišen odgovarajući pozornosti investitora, a time i značajnijeg obujma trgovine, barem se rezultat u kategoriji redovnog prometa Zagrebačke burze mogao nazvati solidnim, odnosno, na tragu ovogodišnjeg prosjeka.

Jučer ipak opet nismo imali prilike gledati odveć zanimljivu trgovinu, ali je zato ukupan promet gotovo - prepolovljen. Četrdesetak milijuna kuna je brojka koja mi se najlakše mogla utrpati u kontekst lipanjske letargije, i samo nekoliko tjedana ranije vjerojatno bi se tek neupućeni promatrači usudili u takvim okolnostima i pomisliti na iole izraženiju aktivnost institucionalnih investitora. Pa ipak, dotični su bili vrlo aktivni tijekom jučerašnje trgovine, jasno dajući do znanja kako ne namjeravaju dopustiti da INA (ZSE:INA-R-A) sklizne ispod 2.900 kuna. I dok su se jučer brojni prodavatelji, uključujući i dioničare iz redova zaposlenika kojima je skinut teret lock-up perioda, uporno istresali, a veliki igrači (po svemu sudeći mirovinski fondovi), još upornije skidali naloge za prodaju, danas su stvari tekle posve glatko.

Za kupce, naravno. Jer većina investitora je relativno brzo usvojila lekciju, odlučivši pričekati daljnji razvoj događaja, a bilo je samo pitanje vremena kada će se pojaviti i oni poduzetniji, spremni na scalping, i to s pozitivnim predznakom. S očitom namjerom da se uguraju ispred inicijatora koordinirane akcije (najvećih igrača), i pokušaju nešto ušićariti. Naravno, sve pod pretpostavkom da je u igri doista scenarij koji ima za cilj osigurati realizaciju ponude za preuzimanje s cijenom od oko 3.000 kuna.

U tom slučaju, stvari bi mogle izmaknuti kontroli ukoliko se grozničava akumulacija dionica pretvoriti u nerezonsko nabijanje cijene, što se u ovom trenutku čini malo vjerojatnim. Jer blaga odstupanja cijene (prema jučerašnjem receptu), sasvim gube na značaju kada se suoče s dnevnim prosjekom, koji je još jednom bio svega nekoliko lipa iznad okruglih 2.900 kuna.

Drugi, uvjetno rečeno, problem, je ipak donekle ozbiljniji. Riječ je o izvorima financiranja, koji u slučaju obveznih mirovinskih fondova nisu nikakav problem. Naime, kvartet velikih krajem lipnja je raspolagao s gotovo dvije milijarde iznimno likvidnih sredstava (poput depozita i gotovine), a to je doista dovoljno za dugotrajno „podgrijavanje" cijene. Konkretno, s tim je sredstvima moguće otkupiti gotovo 7% vlasničkog udjela INA-e. Usporedbe radi, od početka godine vlasnika je promijenilo tek 4,4% ukupnog broja dionica. No što je s igračima sa strane? Opasnost leži u scenariju koji podrazumijeva nastavak korekcije (bilo zbog globalnog pesimizma ili možda lošije sezone objavljivanja poslovnih rezultata), te žrtvu u obliku likvidacije drugih domaćih izdanja.

Kako sada stvari stoje, ni toga se ne treba previše bojati. Tragom inicijative optimista na europskim tržištima kapitala, pozitivan je predznak obilježio i trgovinu u Zagrebu, a rastom od 1,1%, CROBEX je dosegnuo najvišu razinu u nepuna dva tjedna. Pritom od likvidnijih izdanja valja spomenuti Atlantsku plovidbu (ZSE:ATPL-R-A), koja se ponovo pomakla iznad 2.400 kuna, te povlaštene dionice Adris grupe (ZSE:ADRS-P-A) i Institut građevinarstva Hrvatske (ZSE:IGH-R-A), s rastom cijene dionica od 4,2%, odnosno, 2,5%.

Suprotno tome, HT (ZSE:HT-R-A) se ulagačima ponovo izgubio s radara, a s još jednim neslavnim rekordom u kategoriji ostvarenog prometa (2,6 milijuna kuna je novi all-time-low), cijena je u odnosu na dan ranije praktički ostala nepromijenjena.


Reci što misliš!