Biznis

Skupe metropole

Kava i novine turistima najskuplji u Moskvi

Kava i novine turistima najskuplji u Moskvi

U Moskvi kavu plaćate u prosjeku 10,19 dolara, pariška kavica je 6,77 dolara, a ona u Ateni 6,62 dolara

Domaća se javnost nedavno neugodno zagrcnula na vijest da gosti običnu kavu na dubrovačkom Stradunu plaćaju 16 kuna. Razumljiv je taj mali šok, no kao što pretpostavljate, stradunska kava nipošto nije najskuplja. Ako ste odlučili ovog ljeta odmor provesti u nekoj od svjetskih metropola, užitak jutarnjeg kofeina mogao bi vam loše pasti na želudac.

U Moskvi, tako, kavu plaćate u prosjeku 10,19 dolara, pariška kavica je 6,77 dolara, a ona u Ateni 6,62 dolara. Situacija je manje-više ista u svim europskim, ali i u mnogim azijskim velikim gradovima - omiljenim turističkim destinacijama. U slučaju da ste si osigurali kartu za Olimpijske igre, morate biti spremni na to da će vam pekinški konobari kavu naplatiti 6,28 dolara. Provodite li ljeto u Tokiju, ispijanje toplog kofeinskog napitka stajat će vas 5,04 dolara. New York pak svoju kavu nudi za relativno pristojnih 3,75 dolara, a najbolje ćete proći u Africi i Južnoj Americi - kava u Johannesburgu stoji 2,36 dolara, a u Buenos Airesu 2,03 dolara.

Ovi su podaci dio Mercerova istraživanja čiji je cilj pomoći velikim kompanijama kod planiranja troškova slanja radnika u inozemstvo. Kako je istraživanje provođeno u kafićima, hotelima, restoranima u koje rado zalaze stranci, pretpostaviti je i da bi vas, turistički orijentirane, put mogao tamo nanijeti.

A kako sebi i na putovanjima vrlo često volimo ugađati na isti način kao i kod kuće, uz kavu odlično ide listanje novina, što zbog informiranja, što zbog čistog gušta čitanja uz toplo piće. Malo se nas može pohvaliti tečnim znanjem ruskog ili kineskog, stoga se odabir na kioscima svodi na internacionalni tisak. I tu Moskva prednjači - cijene međunarodnih dnevnih novina su u prosjeku 5,99 dolara. Peking je i u ovoj kategoriji pri vrhu - Kinezima strani tisak stoji 4,32 dolara. Iznenađuje što se u Tokiju, odavno na glasu po visokim cijenama svega, od hrane do nekretnina, u novinama možete uživati za niskih 1,40 dolara.

Turističko hodanje posao je od kojeg se ogladni, a nitko nema previše vremena za stalne dugotrajne, tzv. poštene obroke. Najlakše je u tom slučaju pojesti nešto s nogu, pa većina putnika svraća u McDonald's, jer je lanac prepoznatljiv u svakom kutu planeta. I sad, poželjeli ste na brzinu pojesti Big Mac, čije bi veličina, težina i svi sastojci morali biti isti na cijelom svijetu. Oni vjerojatno i jesu, no cijene su toliko različite da ćete dobiti dojam kako negdje jedete cijeli obrok, a drugdje da ste kupili vrećicu štapića.

Naime, švicarski Big Mac platit ćete 5,20 dolara, norveški 6,88 dolara, dok na Islandu taj isti paketić dođe gotovo nevjerojatnih 7,61 dolar. S druge strane, hongkonški hamburger plaća se 1,54 dolara, a onaj kineski još i manje, 1,45 dolara. Umjesto ziheraškog oslanjanja na hranu i piće rezervirane za strance, postoji, dakako, i avanturistička varijanta iskušavanja lokalnih proizvoda - prateći domaćine do njima omiljenih lokala probat ćete nešto posve novo, novčanik će vjerojatno bolje proći, a možda se ipak zabavite čitanjem novina u kojima ne razumijete ni riječi.

 


Reci što misliš!