Tamna budućnost
Dvije tisuće ljudi pred otkazom u Plivi
Riječ je, dakako, o najtamnijoj, ali nipošto nemogućoj, varijanti scenarija skore Plivine budućnosti
Istog trenutka kada se krajem godine dovrši proces Tevina preuzimanja Barra prestat će i potreba za Plivom kao Barrovim europskim sjedištem, prenosi tportal .
Za razliku od Barra, Teva je duboko ukorijenjena na europskom tržištu, sa sjedištima u Amsterdamu i Moskvi, i nema potrebe za dodatnim gomilanjem administrativnog osoblja. Po mišljenju stručnjaka iz farmaceutskog biznisa, od 2600 Plivinih zaposlenika u Hrvatskoj će najvjerojatnije na poslu preživjeti njih 600 u proizvodnji i pedesetak onih koji se bave prodajom i marketingom.
Scenarij budućnosti
Ukratko - od velike korporacije koja je bila perjanica hrvatskog biznisa, Pliva postaje obična, u globalnim razmjerima prilično mala, tvornica tableta.
Riječ je, dakako, o najtamnijoj, ali nipošto nemogućoj, varijanti scenarija skore Plivine budućnosti. Bivši Plivini čelnici, koji su danas mahom na visokim funkcijama u drugim velikim korporacijama, prilično su skloni takvom razmišljanju iako ih se dio priklanja mekšoj varijanti scenarija, prema kojem bi Teva zadržala barem dio Plivine upravljačke strukture.
Barr preplatio Plivu
'Teva je vrlo prilagodljiva korporacija, posebna baš po tome što svakom tržištu prilazi u skladu s poslovnim običajima. Žele li i dalje tako poslovati, Pliva bi im mogla biti od koristi', smatra Dubravko Mak, bivši član Plivine Uprave.
Oni skloniji mračnijem scenariju, svoja predviđanja argumentiraju analitikom. Prema njima, Teva je svoj uspjeh izgradila na tome što je na tržištu kupovala posrnule, ali kvalitetne kompanije koje je kasnije transformirala.
Uzrok Barrovih neprilika, koje su dionicu kompanije učinile jeftinom, a time i privlačnom za preuzimanje, oni vide u tome što je Barr s jedne strane preplatio Plivu, koja se bježeći od predatora s Islanda, Actavisa, predstavila u izdanju ljepšem od stvarnoga, a onda se nije dovoljno brzo uspio snaći na europskom farmaceutskom tržištu. Potkraj prošlog tjedna Pliva je objavila svoj prvi polugodišnji gubitak - minus od 120 milijuna dolara.
Što danas ima Pliva, a što bi moglo trebati njezinu novom vlasniku? Malo toga, smatraju bivši plivaši, osim dobre reputacije na istočnoeuropskim tržištima. Po njihovu mišljenju, zato, najviše izgleda za preživljavanje u novim okolnostima imaju Plivini proizvodni pogoni u Marofu koji su danas tehnološki bolje opremljeni od Tevinih. Sudbina svega ostalog, uključujući i Plivin istraživački sektor, od kraja godine bit će pod velikim upitnikom.
U Tevinu glavnom sjedištu u Petah Tikvi u Izraelu ovih dana nisu željeli objavljivati svoje planove.
Izraelcima malo treba
'Politika kompanije je da ne objavljuje svoje planove dok transakcija preuzimanja nije dovršena', odgovorio je Ayala Miller, glasnogovornik grupe.
Vezane vijesti
-
Porukom pod naslovom 'Istina o Plivinim otpremninama' radnici su se putem maila obratili medijima
-
Za iduću godinu Bolanča je najavio rast proizvodnje za 30 posto, na 2,9 milijardi tableta godišnje
-
-
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Reci što misliš!