Biznis

Dionice

Dionice padaju zbog slabljenja gospodarstva

Dionice padaju zbog slabljenja gospodarstva

Niti pad cijene nafte, po prvi puta nakon pet mjeseci, ispod 110 dolara po barelu nije uspio potaknuti tržište

Usporavanje rasta najvećih svjetskih gospodarstava, strahovanja od pada potrošnje i novi problemi u financijskom sektoru izazvali su prošloga tjedna snažan pad cijena dionica na burzama.

Na Wall Streetu je prošloga tjedna Dow Jones indeks potonuo 2,8 posto, na 11.220 bodova, dok je S&P indeks izgubio 3,2 posto, zaronivši na 1.242 boda. To je najveći tjedni gubitak tih indeksa od svibnja. Nasdaq indeks strmoglavio se, pak, 4,7 posto, što je njegov najveći tjedni pad od siječnja.

Posljedica je to podataka koji pokazuju da se situacija na američkom tržištu rada pogoršava. U kolovozu je, naime, bez posla ostalo 84.000 Amerikanaca, dok su analitičari očekivali pad broja zaposlenih za 75.000. Očekivali su i nepromijenjenu stopu nezaposlenosti, no ona je skočila s 5,7 na 6,1 posto, najvišu razinu od kraja 2003. godine.

Pad zaposlenosti mogao bi izazvati daljnje smanjenje potrošnje Amerikanaca, nova otpisivanja nenaplativih kredita banaka i, na kraju, slabljenje gospodarstva.

'Na tržištu je definitivno zavladao strah od pada gospodarstva. Statistički podaci i procjene analitičara i menadžera ne ulijevaju puno nade u skori oporavak', kaže Jack Ablin, analitičar u Harris Private banci.

Ulagače su uznemirile i naznake smanjenja potrošnje. Doduše, Wal-Mart je objavio da mu je prodaja u kolovozu porasla 3 posto, više nego što su analitičari očekivali. Međutim, pokazuje se da Amerikanci kupuju samo ono što im je nužno za život, i to u diskontnim trgovinama, kao što je Wal-Mart, dok u luksuznijim i specijaliziranim trgovačkim lancima prodaja pada ili stagnira.

Niti pad cijene nafte, po prvi puta nakon pet mjeseci, ispod 110 dolara po barelu nije uspio potaknuti tržište. To će, doduše, obuzdati inflaciju, no pad cijena posljedica je manje potražnje za 'crnim zlatom', što znači da svjetsko gospodarstvo slabi.

Pod snažnim pritiskom bio je prošloga tjedna i financijski sektor zbog niza novih vijesti koje pokazuju da kreditna kriza još nije završena.

Tako je društvo za upravljanje fondovima Ospraie Management objavilo da zatvara svoj robni fond, nakon pada njegove vrijednosti za 27 posto u kolovozu uslijed gubitaka u energetskom i rudarskom sektoru.

'Ulje na vatru' dolio je Bill Gross, čelnik najvećeg svjetskog obvezničkog fonda Pimco, koji je kazao kako u ovom 'financijskom tsunamiju' klijentima fonda diljem svijeta ne preostaje ništa drugo doli 'sjediti i čekati da se na tržištu pojavi neki veći kupac'. Slaba je, kaže Gross, likvidnost na tržištu, pa je predložio američkoj vladi da omogući ministarstvu financija kupovinu obveznica i druge imovine.

I na europskim su burzama prošloga tjedna cijene dionica oštro pale. Na Frankfurtskoj je burzi DAX indeks potonuo 4,6 posto, na 6.127 bodova, dok se na Londonskoj burzi FTSE indeks strmoglavio više od 7 posto, na 5.240 bodova, što je njegov najveći tjedni pad od srpnja 2002. godine.

Ulagače je zabrinuo podatak o padu gospodarstva eurozone u prvom tromjesečju, što je posljedica pada investicija i privatne potrošnje i zbog čega mu prijeti recesija.

'"Po svemu sudeći, više ne slabi samo američko, nego i druga najveća svjetska gospodarstva'", kaže Fred Dickson, strateg u tvrtki D. A. Davidson & Co.

Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks prošloga tjedna potonuo 2,75 posto, na 12.212 bodova, najnižu razinu u pet i pol mjeseci.

 


Reci što misliš!