Biznis

ZSE

Zagrebačka burza: Miroljubiv završetak tjedna

Zagrebačka burza: Miroljubiv završetak tjedna

Ovaj je tjedan, obilježen potpunim pomanjkanjem sluha domaćih ulagača za vijesti iz korporativnog sektora, na najbolji način pokazao u kojoj je mjeri domaće tržište kapitala, već duže vremena lišeno svježeg kapitala, ovisno o svakodnevnim zbivanjima na globalnoj razini

Dvije blok-transakcije teške ukupno deset milijuna kuna, znatno slabijih 49 milijuna kuna redovnoga prometa, te pozitivan pomak CROBEX-a od 1,1% epilog su današnje trgovine koja, suprotno tmurnim očekivanjima pesimista, ipak nije rezultirala „napadom" na ovogodišnji negativan rekor, piše Seebiz.eu.

Čime se, naravno, još uvijek nismo izvukli iz opasne zone, jer udaljenost od rekordno niskih 3.265 bodova, registriranih sredinom travnja, još se uvijek mjeri u „centimetrima". Ili da budemo konkretniji, trenutno iznosi tek 2,5%, a to baš i nije osobito izdašna buffer zona koja bi ulijevala povjerenje investitorima i jamčila da se aktualan rekord neće „popravljati".

Uostalom, ovaj je tjedan, obilježen potpunim pomanjkanjem sluha domaćih ulagača za vijesti iz korporativnog sektora, na najbolji način pokazao u kojoj je mjeri domaće tržište kapitala, već duže vremena lišeno svježeg kapitala, ovisno o svakodnevnim zbivanjima na globalnoj razini. A to je vrlo nezahvalna pozicija, u kojoj su najvažnije determinante izvedbe dionica potpuno van domašaja aktera na tržištu, koje je višetjednu anemičnu izvedbu zamijenilo intenzivnom korekcijom, evocirajući neugodne uspomene na rasprodaju iz prvog kvartala.

Jedno od rijetkih izdanja koje iskače iz tako tmurne slike tržišta nedvojbeno je INA (ZSE:INA-R-A), no naizgled povoljna okolnost u ovom slučaju ima i svoje loše strane. Poput oblaka neizvjesnosti koji nikako da nestane, dok svaki novi komadić slagalice uporno komplicira cijelu priču. Iz podataka središnje depozitarne agencije nemoguće je bilo što iščitati, jer 270 dionica koje su se do sada priklonile mađarskom MOL-u ne govori ama baš ništa. Baš kao niti Marijan Kostrenčić, koji je, kako tvrdi, nastupao samostalno, iznoseći osobna razmišljanja, te usput nagađanjima na temu premije za preuzimanje regulatorima servirao crvenu krpu koja je za sada isprovocirala samo verbalnu intervenciju.

Vlada se, kao i obično, vadi na „zakon šutnje" što ga propisuje regulatorni okvir, dok Uprava, i bez formalnog opravdanja, svejedno šuti kao zalivena (i taj segment priče predstavlja svojevrsnu konstantu), a usporedbe s inozemnim primjerima ni u kom slučaju ne mogu poslužiti kao pokriće za gubitak. I stoga će, bez obzira na silne emocije, jer o kontraponudi je po svoj prilici sad već posve izlišno maštati, o (ne)uspjehu MOL-ove ponude za preuzimanje na kraju ipak presuditi (subjektivna) procjena koliko zapravo vrijedi „vrabac u ruci", a koliko „golub na grani".

Ovo potonje je, naravno, sintagma za tržište koje doista ne djeluje obećavajuće, te se, shodno tome, INA relativno lako uklopila u dnevni ritam Zagrebačke burze. Jučerašnje posrtanje CROBEX-a u sasvim je izbrisalo razmak u odnosu na službenu ponudu od 2.800 kuna, da bi današnji oporavak ponovo potaknuo značajniji rast (optimizam), osiguravši dionicama rast od 2,3%, sve do 2.875 kuna (svega kunu niže od dnevnog maksimuma), te status najlikvidnije dionice dana, s prometom od 12,2 milijuna kuna.

Time je HT (ZSE:HT-R-A), skupivši 9,8 milijuna kuna prometa, potisnut na drugo mjesto, bez iole uvjerljivog pozitivnog pomaka. Pa ipak, i mizernih 0,1% rasta bilo je dovoljno za premoć dobitnika u strukturi ostvarenog prometa, makar se s druge strane našla Ingra (ZSE:INGR-R-A), koja slabost vlastitih dionica koristi za kupnju i raspodjelu istih zaposlenicima, a danas je ugrabila nešto više od milijun redovnog, te pet milijuna kuna blok-prometa. Zanimljivo, blok-transakcija je realizirana po cijeni od 190 kuna, koje se tijekom redovne trgovine ulagači nisu ni dotakli.

Drugih pet milijuna kuna blok-prometa otpada na dionice Ericsson Nikole Tesle (ZSE:ERNT-R-A), u čijem je slučaju okrugla brojka od 2.000 kuna bila nedostižna, no i neznatno niža brojka bila je dovoljna za solidnih 4,5% rasta cijene na dnevnoj razini.


Reci što misliš!