Biznis

Zagrebačka burza

Crobex ispod 3.000 bodova

Crobex ispod 3.000 bodova

Smirivanju situaciju doprinijela je odluka o koordiniranoj intervenciji najvećih središnjih banaka u svijetu, a sve kako bi se poboljšala likvidnost financijskog sustava

Niti spašavanje najveće osiguravajuće kuće AIG nije spriječilo jučerašnji potop na Wall Streetu gdje su ključni indeksi pali ispod 4 posto, a uz dogovor o preuzimanju najveće britanske hipotekarne banke HBOS, koji je osiguran uz asistenciju britanskog premijera, Stari je kontinent izbjegao paniku, te su ključni europski indeksi jutros bili na pozitivnom teritoriju, piše Seebiz.eu

Smirivanju situaciju doprinijela je odluka o koordiniranoj intervenciji najvećih središnjih banaka u svijetu, a sve kako bi se poboljšala likvidnost financijskog sustava. No analitičari nisu nimalo optimistični, ocjenjujući financijsku krizu koja je započela prije 13 mjeseci najgorom još od Velike depresije 30-ih godina prošlog stoljeća. Shodno tome, nakon kratkotrajnog predaha, panika je ponovo zavladala na Zagrebačkoj burzi, pa se vrijednost Crobexa uz minus veći od 4 posto srušila ispod 3.000 bodova što je najniže u posljednje dvije godine, ili preciznije, još od 23. kolovoza 2006. godine. Promet u prvom dijelu dana premašio je 60 milijuna kuna, čime se samo potvrđuje teza o obrnuto-proporcionalnoj vezi između obujma trgovine i cijene dionica.

Dionice Hrvatskog telekoma (ZSE:HT-R-A) koje su i jučer, suprotno slabašnom rastu Crobexa bilježile minus, nakon desetak minuta trgovine potonule su na povijesni minimum od 251,1 kuna, što je čak 14 kuna niže od cijene IPO-a. Trenutno se njima trguje uz minus od 0,7 posto po 253 kune, dok promet iznosi oko 8 milijuna kuna. Povijesni je minimum (all-time-low) osim HT-a, zabilježila i Atlantic Grupa (ZSE:ATGR-R-A) spuštanjem cijene na 625 kuna, kao i Magma (ZSE:MGMA-R-A) koja je pala na 90 kuna. Oni koji su Magmine dionice kupovali tijekom inicijalne javne ponude, u minusu su 193 kune po dionici, dok kupci Atlantic Grupe po dionici bilježe minus od 310 kuna, odnosno, njihova je cijena od IPO-a pala 60-ak posto.

Iako su u minusu, dionice INA-e (ZSE:INA-R-A) do sada se nisu spustile ispod 2.800 kuna, a najniže su skliznule na 2.803 kune, dok trenutni njihov pad iznosi 0,3 posto pri cijeni od 2.815 kuna. Uz gotovo 7 milijuna kuna dionice domaće naftne kompanije su druge prema kriteriju likvidnosti. Dnevni minimum Atlantske plovidbe (ZSE:ATPL-R-A) od 1.840 kuna najniža je pak cijena od srpnja prošle godine. Pri cijeni od 1.884 kuna pad je iznosio 3,4 posto, dok su dionice dubrovačkog brodara privukle gotovo 5 milijuna kuna prometa. Zabilježen je i blok promet kod Atlantske plovidbe u visini 11 milijuna kuna.

Dionice Ericssona Nikole Tesle (ZSE:ERNT-R-A) padom od 3,3 posto spustile su se na 1.780 kuna što je najniže još od početka 2005. godine, a povlaštene dionice Adris grupe (ZSE:ADRS-P-A) se spustio na razinu cijene iz svibnja 2006. godine.

Nekoliko se izdanja zbog dvoznamenkastog pada cijene našlo u blokadi, među kojima su Jadroplov (ZSE:JDPL-R-A), Tisak (ZSE:TISK-R-A) i Zvijezda (ZSE:ZVZD-R-A).


Reci što misliš!