Biznis

Burza

Najveći skok CROBEX-a od veljače 2005.

Najveći skok CROBEX-a od veljače 2005.

Uz najveći dnevni skok u ovoj godini, koji je u jednom trenutku nadmašio i 5 posto, Crobex je, slijedeći snažan svjetski trend oporavka, snažno porastao

Uz najveći dnevni skok u ovoj godini, koji je u jednom trenutku nadmašio i 5 posto, Crobex je snažno porastao preskočivši granicu od 3.100 bodova uz promet oko 55 mil.kn.

Uz najveći dnevni skok u ovoj godini, koji je u jednom trenutku nadmašio i 5 posto, Crobex je, slijedeći snažan svjetski trend oporavka, snažno porastao, lako preskočivši granicu od 3.100 bodova, uz promet koji je u prvom dijelu trgovine bio veći od 55 milijuna kuna.

Euforija isprovocirana inicijativom američke administracije, koja je iznjedrila impresivan rast vrijednosti burzovnih indeksa na Wall Streeta (najveći skok u posljednjih šest godina), zahvatila je danas burze od Londona do Šangaja.

Optimisti su preuzeli inicijativu nakon najave američkog kongresa o spašavanju banaka preuzimanjem "toksične" imovine.

U borbu za suzbijanje krize uključili su se i regulatori, pa je jučer u Britaniji zabranjeno "shortanje" financijskih dionica do početka slijedeće godine, a slične se mjere najavljuju i u drugim zemljama, između ostalih i u SAD. I dok puritanci negoduju protiv "financijskog socijalizma", svjetska tržišta kapitala bilježe snažan rast, iako se još jučer govorilo o najvećoj krizi još od Velike depresije.

Tragom aktualnih zbivanja na globalnoj razini, jutros su snažno uletjele i dionice na Zagrebačkoj burzi, uz nesvakidašnji prizor u kojem je čak petnaestak izdanja zbog dvoznamenkastog rasta prosječne cijene završilo u privremenoj suspenziji trgovine.

Među njima se našla Atlantska plovidba, koja se konačno, nakon tri dana, uspjela donekle oporaviti od nasrtaja prodavatelja, vrativši se iznad 2.000 kuna, odnosno, tamo gdje je bila najveći dio godine. Najvišom se cijenom približila 2.100 kuna, a u trenutku pisanja teksta cijena je uz rast od 6,5 posto iznosila 2.040 kuna.

Dnevni minimum kod Hrvatskog Telekoma oko 6 kuna je iznad jučerašnje zaključne cijene od 250 kuna (iako je jučerašnji dnevni minimum, ujedno i povijesni iznosio samo 248 kuna), i to možda najbolje oslikava promjenu raspoloženja domaćih ulagača. Međutim, trenutnom cijenom od 262 kune, unatoč dnevnom skoku od gotovo 5 posto, ove dionice još nisu dosegnule cijenu IPO-a, dok promet trenutno iznosi oko 6,5 milijuna kuna.

Zato sveopćoj euforiji (ipak) nije podlegla INA-a, kojom se trgovalo u rasponu cijene od 2.800 do 2.815 kuna, a s trenutnih 2.805 kuna njima se trguje bez promjene cijene u odnosu na jučerašnju zaključnu. Dionice domaće naftne kompanije danas su pak najlikvidnije, sa oko 7 milijuna kuna prometa, demonstrirajući pritom, kako se približava naznačenog kraj roka, blagu konvergenciju u odnosu na ponudu mađarskog MOL-a.

Nakon jučerašnjeg potopa, vijest kako će većinski paket županjske Sladorane kupiti Viro prošla je posve nezapaženo. No danas su dionice virovitičke šećerane skočile za 7,4 posto na 707 kuna, prikupivši oko 2 milijuna kuna prometa. Snažno su uzletjele (za 14,5 posto) dionice HUP-a Zagreb, ponajprije zahvaljujući nagađanjima prema kojima rovinjski Adris želi kupiti većinski udio od Anđelka Leke, što je većinski dioničar HUP-a Anđelko Leko opovrgnuo.

Oporavio se i trojac najlikvidnijih građevinara, pri čemu je IGH skočio za 6 posto, Ingra za 9,1 posto, a Dalekovod za 7,5 posto. Pri zaključivanju ovog teksta gotovo svim izdanjima koja su se jutros našla pod suspenzijom zbog dvoznamenkastog rasta ponovno se trguje, osim dionicama Konzuma, koje su stigle nadomak 190 kuna.


Reci što misliš!