Biznis

ZSE

Zagrebačka burza: Volatility kao jedina konstanta na burzi

Zagrebačka burza: Volatility kao jedina konstanta na burzi

Od ukupno 90 aktivnih izdanja koja su jučer, neovisno o predznaku, zabilježila pomak zaključne cijene, njih 75 se može "pohvaliti" nekakvim fluktuacijskim rasponom

Na samom početku ovoga tjedna, azijski su ulagači požurili uhvatiti zaostatak za Wall Streetom, hraneći se obećavajućim najavama američke administracije, čiji su predstavnici investitore pokušali ohrabriti masovnim planom spašavanja domaćih financijskih institucija, piše Seebiz.eu.

Međutim, rasprava je tijekom dana krenula u drugom smjeru, fokusirajući se na detalje, ocjenu izvedivosti, a potom i procjenu učinkovitosti plana za koji je tek sigurno da će poprilično osakatiti nadolazeću garnituru u Bijeloj kući, bitno sužavajući manevarski prostor u segmentu fiskalne politike. Tragom tih razmišljanja, europski su ulagači jučer uglavnom ignorirali azijsku uvertiru, tražeći potvrdu opisane neizvjesnosti na Wall Streetu, koji je pak prošao najgore, izbrisavši najveći dio pozitivnih pomaka s kraja prošloga tjedna. Nakon čega su u Aziji jutros ponovo hvatali „zaostatke", gurajući ovoga puta većinu dionica na negativan teritorij, a u sličnom je raspoloženju danas otvorena trgovina i na europskim tržištima kapitala, dodatno pridonoseći kaosu, obilježenom čestim promjenama raspoloženja investitora i dramatičnim preokretima.

Sve pobrojano donijelo je uistinu velike oscilacije burzovnih indeksa na globalnoj razini, a drame nije bilo pošteđeno niti domaće tržište kapitala. Jer inicijalni se plus već u prvom dijelu jučerašnje trgovine posve istopio, a kaotičnu sliku tržišta dodatno je podebljao veliki broj izdanja koja su na samom startu, zbog dvoznamenkastog rasta prosječne cijene, završila u blokadi, da bi potom postala žrtvom korekcije, iznjedrivši uistinu značajne oscilacije cijene.

Od ukupno 90 aktivnih izdanja koja su jučer, neovisno o predznaku, zabilježila pomak zaključne cijene, njih 75 se može „pohvaliti" nekakvim fluktuacijskim rasponom. Od čega je pak značajan broj „uveseljavao" ulagače prilično širokim fluktuacijskim rasponom, definiranim razlikom između najviše i najniže dnevne cijene. Podijelimo li taj diferencijal s cijenom pojedine dionice na otvaranju, dolazimo do uistinu zapanjujućih brojki. Jer čak dvije trećine izdanja (od onih 75) zabilježilo je intraday oscilacije cijene veće od 5%, dok se petina njih može pohvaliti i dvoznamenkastim (relativnim) rezultatom kada su u pitanju oscilacije cijene, vraćajući nas otprilike pet mjeseci unazad, kada je kulminacija korekcije, odnosno, početak kratkotrajnog oporavka, također ponudio neuobičajeno velike oscilacije cijene.

Potvrđujući kako je volatility zapravo jedina konstanta burzovne trgovine, dok je sve drugo vrlo nezahvalno prognozirati, osobito u situaciji kada je aktivnost dobrog dijela investitora usredotočena na održavanje zadovoljavajuće razine likvidnosti. Tom se činjenicom lako može objasniti jučerašnji preokret, jer je relief rally ulagačima naprosto ponudio nešto povoljniji exit point, koji bi, iz njihove perspektive, bilo šteta ne iskoristiti. Shodno tome, gotovina je u ovom trenutku ipak najcjenjenija aktiva, a selling on rallies „najperspektivnija" strategija.


Reci što misliš!