Biznis

Burze

Varljivo zatišje na tržištima kapitala

Varljivo zatišje na tržištima kapitala

Analitičari se još uvijek ne mogu složiti niti oko toga hoće li spasilački paket od 700 milijardi dolara uopće biti dovoljan da sanira probleme američkog financijskog sustava

Natezanje američkih zakonodavaca, koji u ovom trenutku predstavljaju veliku prijetnju Wall Streetu, ponajprije zbog činjenice kako je petak (u najboljoj maniri nonšalantnog definiranja rasporeda sjednica hrvatskog Sabora) krajnji rok za postizanje dogovora, uspjelo je u značajnoj mjeri narušiti inicijalni optimizam ulagača, piše Seebiz.eu.

I dok se analitičari još uvijek ne mogu složiti niti oko toga hoće li spasilački paket od 700 milijardi dolara uopće biti dovoljan da sanira probleme domaćeg financijskog sustava, ni Demokrati niti Republikanci za sada ne pokazuju ozbiljnu namjeru da Bijeloj kući potpišu bjanko ček koji bi u najgorem slučaju donio privremenu stabilizaciju kaosa. Zbog toga se u ovom trenutku nagađa kako će se američkoj administraciji sredstva odobravati postupno (u ratama), što ne zadovoljava apetite Wall Streeta, podgrijavajući inicijativu pesimista širom svijeta.

S druge pak strane, zamjetno blaži minusi američkih burzovnih indeksa ne otkrivaju stvarno stanje duha domaćih ulagača, ali je zato u međuvremenu buknuo požar u Aziji. Jer po prvi puta u deset godina (toliko je prošlo od Azijske krize), Hong Kong se suočio s navalom štediša na šaltere Bank of East Asia, potaknutih glasinama o upitnoj stabilnosti banke. Nagađanja su u međuvremenu „ugušena", ponajprije zahvaljujući ohrabrujućim (ili barem umirujućim) izjavama vladajuće garniture i visokih dužnosnika banke, no opisana epizoda na najbolji način pokazuje koliko je zapravo krhko povjerenje u financijske institucije, zbog čega svako daljnje odgađanje realizacije planova američkog ministra financija može imati doista katastrofalne posljedice po tržišta kapitala širom svijeta.

A uprava ta teza neumorno prati investitore, te najlakše može objasniti još jedan negativan start europskih burzi, koji je u najvećoj mjeri obilježila negativna izvedba dionica financijskih institucija. Što je za domaće tržište kapitala, sudeći prema dosadašnjim iskustvima, posve irelevantno. Jer niti minorni pozitivni pomaci na Starom kontinentu ne predstavljaju dovoljno uvjerljivu inspiraciju za domaće ulagače, od kojih će mnogi privremeno zatišje vjerojatno iskoristiti kako bi podebljali svoje cash pozicije. I po tome se nimalo ne razlikuju od brojnih inozemnih investitora, bilo da je riječ o razvijenim, ili tek tržištima u razvoju.


Reci što misliš!