Biznis

ZSE

Zagrebačka burza: Imamo mi i svojih briga

Zagrebačka burza: Imamo mi i svojih briga

INA bi još danas trebala biti u milosti ulagača, no već sutra će cijela priča vjerojatno poprimiti sasvim drugačije obrise

O katastrofi koja je sinoć zadesila Wall Street vjerojatno ne treba previše trošiti riječi. Niti nabrajati silne gubitke koje su pretrpjeli azijski burzovni indeksi, tragom nemilih događaja s druge strane Pacifika.

Europske su burze, kako to i priliči tjeskobnoj atmosferi, trgovinu otvorili na negativnom teritoriju, makar uz zamjetno podnošljiviji inicijalni minus, barem u usporedbi s očajnom izvedbom najpoznatijih američkih burzovnih indeksa, pokazujući kako nada ipak umire zadnja.

Tragom već toliko puta opisane i dokumentirane korelacije sa zbivanjima na globalnoj razini, nema nikakve sumnje kako će se drama u značajnoj mjeri odraziti i na izvedbu hrvatskih dionica, koje već odavno ne mogu računati na značajniju potporu kupaca. No tu nije kraj problemima. Jer mi imamo i svoje brige. Ne, nije problem u političarima, ili barem ne u njihovom izravnom utjecaju na tržište kapitala (premda bi se i o tome dalo raspravljati), već u prilično nesretnom spletu okolnosti, usredotočenom na dva, uvjetno rečeno, najpopularnija domaća izdanja. Barem prema kriteriju ostvarenog prometa.

Kako se taj broj dionica Ine pohranjnen u SDA bude povećavao, cijena će tonuti sve dublje, a sve pod pretpostavkom da će Vlada, sukladno dosadašnjim stavovima, ustrajati u nastojanjima da, na ovaj ili onaj način, cementira pozicije mađarskog partnera u vlasničkoj strukturi. Temeljem te kalkulacije, uz 19% dionica koje je Vlada proglasila 'viškom', MOL za potpunu kontrolu treba skupiti tek 6% vlasničkog udjela i za sada mu relativno dobro ide.

Jer INA (ZSE:INA-R-A) bi još danas trebala biti u milosti ulagača, no već sutra će cijela priča vjerojatno poprimiti sasvim drugačije obrise. Naime, danas je još moguće zaraditi nekakav sitniš kupnjom dionica na burzi (uz odgovarajući diskont) i prihvaćanjem ponude mađarskog MOL-a, no već sutra ta strategija, zbog činjenice da je rok za prihvaćanje ponude 3. listopada (a namira traje tri dana), pada u vodu. Prognozirati gdje bi dionice najveće domaće naftne kompanije mogle 'sletjeti' posve je nezahvalno, no jedno je sigurno - idućih ćemo dana imati prilike vidjeti na djelu negativnu korelaciju između broja dionica koje su već obrađene u Središnjoj depozitarnoj agenciji (servirane MOL-u) i njihove tržišne cijene.

Kako se taj broj u SDA bude povećavao, cijena će tonuti sve dublje, a sve pod pretpostavkom da će Vlada, sukladno dosadašnjim stavovima, ustrajati u nastojanjima da, na ovaj ili onaj način, cementira pozicije mađarskog partnera u vlasničkoj strukturi. Temeljem te kalkulacije, uz 19% dionica koje je Vlada proglasila 'viškom', MOL za potpunu kontrolu treba skupiti tek 6% vlasničkog udjela i za sada mu relativno dobro ide.

Naime, u SDA je pohranjeno oko 0,9% ukupnog broja dionica, a prava će gužva nastupiti tek idućih dana, pri čemu MOL-u nedvojbeno ide na ruku nastavak negativnog trenda, kako na globalnoj razini, tako i na domaćem tržištu kapitala, koji prijeti urušavanjem CROBEX-a ispod razine od 3.000 bodova.

A svega nekoliko dana nakon što se zaključi ponuda za preuzimanje, u središtu pozornosti će se naći HT (ZSE:HT-R-A), jer će početkom idućega tjedna biti raspoređene nagradne dionice, čime nestaje još jedan motiv zbog kojeg je dio ulagača bio suzdržan u pogledu prodaje.

Naravno, time bi se mogao povećati pritisak s prodajne strane, što je dio ulagača, čini se, već odlučio ukalkulirati u cijenu. Naime, najniži nalozi za prodaju jutros su, u pre-opening sessionu, fiksirani vrlo nisko, već oko 230 kuna, dok među pet najviših (istaknutih) naloga za kupnju nema niti jednog s cijenom višom od 260 kuna. A to najbolje govori o pesimizmu koji će obilježiti početak današnje trgovine na Zagrebačkoj burzi.


Reci što misliš!