Biznis

Zagrebačka burza

Pad Crobex-a ipak usporen

Pad Crobex-a ipak usporen

No dok su ključna europska tržišta započela uz podnošljiviji minus, na Zagrebačkoj je burzi početak trgovine obilježila poprilična panika uz pad Crobexa koji je nadmašio 6 posto

Na tragu jučerašnjeg potopa na Wall Streetu, niti na europskim burzama nije jutros bilo razloga za optimizam, piše Seebiz.eu. Iako se činilo da je prihvaćenje američkog plana za spašavanje financijske stabilnosti samo stvar formalnosti, neugodan odgovor iz Kongresa uzrokovao je najveći dnevni pad Dow Jones indexa u povijesti i najveći dnevni pad S&P-ja u posljednjih 11 godina.

No dok su ključna europska tržišta započela uz podnošljiviji minus, na Zagrebačkoj je burzi početak trgovine obilježila poprilična panika uz pad Crobexa koji je nadmašio 6 posto. Odmah prilikom otvaranja Hrvatski telekom pao je na povijesno najnižu razinu, a nekolicina izdanja suspendirana je zbog dvoznamenkastog pada prosječne cijene. Ipak, situacija se ubrzo primirila pa su se početni gubici više nego prepolovili. Tako u prvom dijelu dana minus Crobexa iznosi 2,3 posto, čime se vrijednost spustila ispod 3.000 bodova, razine na kojoj je posljednji put trgovina zaključena još u kolovozu 2006. godine. Promet iznosi solidnih 60 milijuna kuna prometa, a najviše su prometa prikupili HT i INA.

Početak trgovine donio je snažan pad dionicama Hrvatskog telekoma (ZSE:HT-R-A) koje su pale na povijesno najnižih 240 kuna, što je čak 25 kuna ispod cijene IPO-a. Prodajni je pritisak kasnije ipak nešto ublažen, pa se trgovina ovim dionicama odvija uz minus od 3 posto po 252,2 kune, dok im je promet od 10,2 milijuna kuna osigurao status najlikvidnijeg izdanja.

Unatoč jutrošnjoj panici dionice INA-e (ZSE:INA-R-A) su zbog MOL-ove ponude izbjegle snažniji pad, te uz cijenu od 2.740 kuna minus iznosi „tek" 1,1 posto. No sutra je već moguća - drugačija priča. Naime, rok za prihvaćenje MOL-ove ponude istječe 3. listopada , a kako namira traje tri dana, danas je zadnji dan za kupnju INA-inih dionica za one koji žele prihvatiti mađarsku ponudu. Prema podacima sa SDA broj prijavljenih dionica popeo se na 90.000, što predstavlja udio od tek 0,9 posto. Do sutra bi stvari trebale biti jasnije, jer će se oglasiti i Erste Invest sa preporukom Braniteljskom fondu. No ukoliko Vlada odluči prodati državnih 19 posto dionica INA-e, Mađari kojima za kontrolu nedostaje 6 posto, ne trebaju se zabrinjavati zasad niskim odazivom.

Uz minimalnih 290 kuna, povlaštene dionice Adrisa (ZSE:ADRS-P-A) jutros su pale na najnižu razinu još od listopada 2004. godine, da bi im nastavak trgovine donio 302,5 kuna i minus od 3 posto. Kod dubrovačkog brodara najniža cijena iznosila je tek 1.705 kuna što je najniže od srpnja 2007. godine, a trenutno se Atlantskom plovidbom (ZSE:ATPL-R-A) trguje po 1.800 kuna (minus od 3,2 posto) uz 8,4 milijuna kuna prometa.

Iz dana u dan Atlantic grupa (ZSE:ATGR-R-A) uspostavlja novi povijesni minimum, jutros se tako spustila na samo 552 kune, što je 383 kune ili 41 posto niže od cijene IPO-a. Uz promet od 700.000 kuna sadašnja cijena iznosi 570 kuna, a minus 6,2 posto.

Zbog dvoznamenkastog pada prosječne cijene desetak izdanja našlo se u blokadi, no iza podneva uslijedio je nastavak trgovine.


Reci što misliš!