Privatizacija
Brodogradnja za kunu ili stečaj
Izuzetak su samo BSO - dio Brodosplita i Uljanik. Potencijalni partneri neće morati proizvoditi brodove, pored čega će imati i opciju preseljenja proizvodnih pogona na neku drugu lokaciju
Ukoliko iduće godine bilo koje od šest hrvatskih brodogradilišta ne bude uspješno privatizirano, nad njim će biti proveden stečaj. Prvi krug privatizacije u Uljaniku, 3. maju, Kraljevici, Brodotrogiru, Brodosplitu i BSO-u mora biti završen do 30. lipnja 2009. godine, a u slučaju neuspjeha do 30. rujna iduće godine trebao bi se provesti drugi krug privatizacije. Ako i taj krug ne bude uspješan, jedina alternativa je - stečaj, piše Novi list.
Ovaj plan privatizacije krajem prošlog tjedna na sastanku u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva predstavnicima uprava i sindikata brodogradilišta predstavio je potpredsjednik Vlade Damir Polančec .
Plan sadrži i odredba po kojoj će potencijalni partneri imati mogućnost prenamjene proizvodnje, odnosno uopće neće morati proizvoditi brodove, pored čega će imati i opciju preseljenja proizvodnih pogona na neku drugu lokaciju. Pojednostavljeno rečeno, time je ostavljena otvorena opcija da se u nekom od spomenutih brodogradilišta više ne bi gradili brodovi.
Iako za to nema konkretnih garancija, djelatnost brodogradnje morala bi biti očuvana u Uljaniku, a isto će se pokušati učiniti u većem ili manjem opsegu u 3. maju, Brodosplitu i Kraljevici. Na kraljevički škver također se odnosi mogućnost prenamjene, ali u smislu uvođenja programa gradnje luksuznih jahti kakve se nikad u Kraljevici nisu gradile.
Prema planu Brodotrogir više neće biti brodogradilište, već bi se pored marine i servisa za luksuzne jahte gradio veliki hotelski kompleks. Kroz te programe cilj je čak i zaposliti dodatni broj radnika.
Polančec je na sastanku otkrio da će vrijednost svih dionica u privatizaciji brodogradilišta iznositi jednu kunu, kao i to da bi država trebala zadržati kontrolni paket od 25 posto dionica, koji bi zatim bio ponuđen na prodaju radnicima kroz sustav radničkog dioničarstva. Izuzetak bi bilo samo Brodogradilište specijalnih objekata - dio Brodosplita, zbog vrijednosti zemljišta, i Uljanik čija cijena dionice sigurno neće biti simbolično jedna kuna, već daleko veća, piše Novi list.
Vezane vijesti
-
-
Uprava Brodosplita u utorak je izvijestila kako očekuje jamstva Vlade Republike Hrvatske odnosno državna jamstva kako bi se pratilo financiranje novih poslova splitskog brodogradilišta.
-
Sindikati koji djeluju u Uljaniku ne namjeravaju dopustiti da pulsko brodogradilište nestane s ovog područja te masovno otpuštanje radnika u sklopu programa restrukturiranja, poručio je u utorak predsjednik Sindikata metalaca Hrvatske (SMH) Vedran Dragičević na konferenciji za novinare održanoj u Puli zajedno s čelnicima Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije te Jadranskim sindikatom.
-
Izdvojeno
-
Nedjelja donosi novi susret ovih dviju momčadi, sada u Sportskoj dvorani Laktaši. To će ujedno biti dvoboj dviju momčadi koje su dosadašnjim rezultatima ušle u krug momčadi koje se bore za play off
-
Nacionalni avioprijevoznik Srbije, Air Serbia, za ljeto 2025. godine planira 6 redovnih linija prema Hrvatskoj iz Beograda.
-
Prvi mandat predsjednika Milanovića istječe 19. veljače, a iz Ureda predsjednika o detaljima inauguracije još ne žele govoriti.
-
Dnevni horoskop za 19. siječnja, dan kad zvijezde poručuju sljedeće - Bikovi moraju biti otvoreni na nove prilike, Lavovi trebaju paziti da ih ne ponese pogrešna atmosfera, dok će Vodenjaci misliti na vlastito zadovoljstvo.
Reci što misliš!