Biznis

Zagrebačka burza

Crobex potonuo 5,4 %, najniže od kolovoza 2006.

Crobex potonuo 5,4 %, najniže od kolovoza 2006.

Uz obilje pesimizma trguje se i na Zagrebačkoj burzi, gdje se vrijednost indeksa srozala sa već negativnog ovogodišnjeg rekorda uspostavljenog krajem tjedna

Širenje kreditne krize u Europu izazvalo je snažan pad vodećih indeksa na Starom kontinentu. Novu zabrinutost među investitorima uzrokovala je vijest o propasti najveće njemačke hipotekarne banke Hypo Real Estatea, zbog čega je minus europskih indeksa nadmašio 5 posto, piše Seebiz.eu .

Uz obilje pesimizma trguje se i na Zagrebačkoj burzi, gdje se vrijednost indeksa srozala sa već negativnog ovogodišnjeg rekorda uspostavljenog krajem tjedna. Uz minus CROBEX-a od 5,4 posto vrijednost indeksa spustila se na 2.807 bodova što je najniže još od kolovoza 2006. godine. Promet iznosi skormnih 24 milijuna kuna.

Ulagači Hrvatskog telekoma (ZSE:HT-R-A) koji su dionice držali godinu dana od IPO-a danas dobivaju bonus dionice od državnog udjela, što je izvršilo dodatni pritisak na cijenu HT-a, kojom se već deset dana trguje ispod cijene po kojoj su je ulagači kupovali prilikom inicijalne javne ponude. I dok se optimističan dio javnosti nadao kako bi HT mogao izbjeći taj pritisak, dionice su u jednom trenutku skliznule za više od 4 posto, čime je još jednom teorija „niže ne može" bačena u vodu. Najniža cijena samo je dvije kune iznad all-time-low-a, svježe postavljenog 30. rujna, dok se trenutno HT-om trguje po 246 kuna, uz minus od 2,8 posto. S prometom od 4,2 milijuna kuna ove su dionice druge prema kriteriju likvidnosti.

Najviše je prometa 4,3 milijuna kuna prikupila Atlantska plovidba (ZSE:ATPL-R-A) koja tijekom jutrošnje trgovine nije uspjela dosegnuti 2.800 kuna. Uz minus od 6,1 posto njome se trguje po 1.737 kuna.

Na najnižu cijenu u više od tri godine (najniža od siječnja 2005.) spustila se Tankerska plovidba (ZSE:TNPL-R-A) uz cijenu od 2.200 kuna. Trenutni minus pri cijeni od 2.210 kuna iznosi čak 9,7 posto, uz promet od oko 600.000 kuna.

Među likvidnijim izdanjima su IGH (ZSE:IGH-R-A), Dalekovod (ZSE:DLKV-R-A) i Ingra (ZSE:INGR-R-A) koji nimalo ne odudaraju, te se i njima trgovina odvija na negativnom teritriju. Minus kod IGH iznosi 4,8 posto, kod Dalekovoda 6,2 posto, dok su najviše u minusu dionice Ingre - 6,3 posto.

Zbog dvoznamenkastog pada prosječne cijene, dionice Uljanika Plovidbe (ZSE:ULPL-R-A) našle su se u blokadi, spuštanjem cijene na samo 1.200 kuna što je najniže u gotovo 4 godine (preciznije, još od prosinca 2004.).

Javna ponuda za MOL-a je završila, a s udjelom od 46,7 posto INA-e (ZSE:INA-R-A) nadmašen je Vladin udio koji iznosi 44,8 posto. O interesu ulagača za dionicama, nakon završetka javne ponude govori i podatak da je u trenutku pisanja teksta INA tek trinaesta na ljestvici izdanja sa najvećim prometom, prikupivši tek 265.000 kuna. Njome se trguje po cijeni od 2.480 kuna, uz minus od 6,8 posto, usporedimo li trenutnu cijenu sa zaključnom od petka. U odnosu na prosječnu cijenu s kraja tjedna, minus INA-e iznosi tek 0,3 posto. Velika razlika između zaključne i prosječne cijene, rezultat je dramatiče trgovine s kraja tjedna, kada su nakon dvoznamenkastog minusa, dionice u zadnjim sekundama skočile za 3,8 posto.

Dionice Adrisa (ZSE:ADRS-P-A) koje su prošli tjedan zaključile uz minus od 7 posto, su tek dvije kune ispod njihovog all-time-lowa, dosegnutog tijekom trgovine 30. rujna (290 kuna). Pri cijeni od 292 kuna njihov trenutni minus iznosi 3,6 posto, uz oko pola milijuna kuna prometa.

Problemi UniCredita donijeli prošli tjedan gubitke Zagrebačke banke (ZSE:ZABA-R-A) od više od 8 posto. Da Unicredito ima problema govore i nove vijesti o prodaji dijela njihovog osiguravateljskog poslovanja, a dionice Zabe sukladno tome nastavljaju kliziti za 5,3 posto, uz 160.000 kuna prometa.


Reci što misliš!