Biznis

Pad burzi

Strah od recesije srušio svjetske burze

Strah od recesije srušio svjetske burze

Na tržištu jednostavno vlada panika. Nitko ne želi ništa riskirati, svi samo žele povući svoj novac i spremiti ga pod madrac

Na svjetskim su burzama prošloga tjedna cijene dionica oštro pale jer ulagači ne vjeruju da se može izbjeći globalna recesija, unatoč svim pokušajima financijskih vlasti diljem svijeta da pokrenu paralizirano kreditno tržište, prenosi HRT.

 

Na Wall Streetu se prošloga tjedna Dow Jones indeks strmoglavio rekordnih 18 posto, na 8.451 bod, što je njegova najniža razina od svibnja 2003. godine. I S&P indeks potonuo je 18 posto, što je njegov, kao i Dowov, najveći tjedni pad u povijesti, zaronivši na 899 bodova. Nasdaq indeks pao je, pak, 15,3 posto, na 1.649 bodova.

Od samog početka tjedna cijene dionica oštro su padale, premda je američki Kongres prihvatio zakon o sanaciji banaka, vrijedan 700 milijardi dolara. Ulagači, naime, nisu sigurni ni da će to spriječiti recesiju američkog, a potom i svjetskog gospodarstva.

Nastojeći smiriti burze i obuzdati najveću svjetsku financijsku krizu od 1930.-ih godina, središnje banke SAD-a, eurozone, Britanije, Švicarske, Kanade i Švedske smanjile su u srijedu ključne kamatne stope za 0,50 postotnih bodova. To su učinile i monetarne vlasti Kine, Australije, Hong Konga... Nikada prije nije zabilježena tako široka zajednička intervencija središnjih banaka. To pokazuje da je strah od recesije trenutačno veći od straha od inflacije, jer se donedavno monetarne vlasti nisu usuđivale smanjivati cijenu novca zbog strahovanja od jačanja inflacijskih pritisaka.

Prošloga su tjedna, međutim, središnje banke počele 'pucati' iz svog oružja kako bi oživjele kreditno tržište i zaustavile pad cijena dionica na burzama. Jer, u posljednjih 12 mjeseci vrijednost dionica na svjetskim burzama pala je za više od 12.400 milijardi dolara, mjereno MSCI indeksom vodećih dionica svijeta. Više od trećine tog gubitka, ili 4.600 milijardi dolara tržišne kapitalizacije isparilo je u posljednja tri tjedna kulminacije kreditne krize.

Paralizirano kreditno tržište

Međutim, ni to nije zaustavilo pad burza. Ulagače najviše brine to što ni smanjenje kamata središnjih banaka diljem svijeta, ni ubrizgavanje milijardi dolara i eura na tržište novca, ni svi ostali pokušaji financijskih vlasti ne uspijevaju pokrenuti kreditno tržište.

Plašeći se skrivenih gubitaka u bilancama, banke jednostavno ne žele kreditirati jedna drugu, pa je međubankarsko tržište praktično paralizirano, što otežava kreditiranje kompanija i građana, te povećava cijenu novca. Zastoj u međubankarskom kreditiranju vodi prema padu proizvodnje i potrošnje stanovništva, te rastu cijene novca, a sve to vodi u recesiju, što ruši cijene dionica, objašnjavaju analitičari.

Na tržištu jednostavno vlada panika. Nitko ne želi ništa riskirati, svi samo žele povući svoj novac i spremiti ga pod madrac, rezignirano objašnjava David Wyss, glavni ekonomist u agenciji Standard & Poor's.


Reci što misliš!