Biznis

Burza

ZSE: Preokret u pozitivnom tonu

ZSE: Preokret u pozitivnom tonu

Neće biti nimalo jednostavno ignorirati euforiju koja je jutros pokrenula lavinu naloga za kupnju na Starom kontinentu, zbog kojih su čak i 'Top losers' ljestvice bile obojane zelenom bojom

Tamo negdje, kako se to obično kaže, "na marginama konferencije" u Novigradu, paralelno s 'krvoprolićem' na europskim burzama, padale su kojekakve, mahom iznimno tmurne i pesimistične prognoze, piše Seebiz.eu

'Contrarian' rola (u najboljem slučaju) i nije bila osobito popularna, a daljnji razvoj događaja pokazao i zašto. Međutim, gubitak oklade (koju se ovim putem obvezujem namiriti u skorije vrijeme) na kraju je bio sve samo ne izvjestan, jer desetak minuta prije kraja trgovine, a nakon prave drame na otvaranju, koju navodno valja pripisati 'short coveringu', dobar dio američkih burzovnih indeksa bio je u - plusu. Konačan je rezultat u petak bio negativan, no u usporedbi s kaosom koji smo na kraju tjedna imali prilike vidjeti širom Europe i Azije, gubitak od 1,2% za S&P 500 indeks doimao se gotovo - idiličnim. Ili barem umirujućim.

Optimizam koji je poslužio kao odgovarajuća podloga za okladu na dnevni rast potonjeg indeksa u petak treba tražiti isključivo u razlozima 'tehničke naravi'. Bujica panike je valuacije pojedinih izdanja naprosto učinila smiješnima, i bilo je samo pitanje vremena kada će investitori to shvatiti. Shodno tome, pomalo stidljivo sam zastupao stajalište kako bi i početak ovotjedne trgovine mogao biti bitno drukčiji od naleta pesimizma koji je, mjereno tržišnom kapitalizacijom, zastrašujuću količinu kapitala protekloga tjedna naprosto odnio u vjetar. No u to vrijeme još nije bilo ni traga nekakve koordinirane akcije kakvom su ulagače razveselili europski političari, shvativši (napokon) kako već i verbalne intervencije, uobličene deklarativnom spremnošću na konkretne poteze, mogu u značajnoj mjeri smiriti paniku.

Epilog preokreta na političkoj sceni (jer na prethodnom sastanku europskih lidera naglasak je bio na individualnom pristupu), a potom i kontinuirano 'zasipanje' tržišta novca svježom likvidnošću od strane središnjih banaka, vidljiv je već od ranoga jutra, pozitivnim otvaranjem burze u Sydneyu, a optimizam se kasnije prenio i na europska tržišta kapitala, donoseći uistinu impresivan rast vrijednosti kontinentalnih burzovnih indeksa. Obzirom je sad već sasvim očito kako aktivnost ulagača na Zagrebačkoj burzi valja promatrati gotovo isključivo u svjetlu globalnih zbivanja (uključujući i prošlotjedne smanjenje vrijednosti CROBEX-a za čak četvrtinu), i domaćim se izdanjima danas smiješi pozitivna promjena kratkoročnog trenda i više nego pristojan rast cijena dionica.

Doduše, tome ipak valja pridodati i zamjetan pesimizam koji akteri na tržištu iskazuju spram otvorenih investicijskih fondova, jer je grozničava potraga za likvidnošću potonjih dionice na neki način učinila kolateralnim žrtvama krize, stavljajući ponudu ispred potražnje. Shodno tome, valjalo bi naglasiti kako rezerviranost spram scenarija koji podrazumijeva 'preslikavanje' globalnih trendova na Zagrebačku burzu doista ima opravdanje u neugodnom položaju investicijskih fondova, koji bi upravo bounce-back mogli iskoristi za redukciji equity pozicija po nešto povoljnijim cijenama, i time na neki način ugušiti oporavak na kratki rok. Uostalom, tu smo pojavu već imali prilike viđati proteklih mjeseci, kada je 'zaostatak' CROBEX-a za kontinentalnim indeksa izazivao čuđenje kod znatno broja promatrača.

Pa ipak, neće biti nimalo jednostavno ignorirati euforiju koja je jutros pokrenula lavinu naloga za kupnju na Starom kontinentu, zbog kojih su čak i 'Top losers' ljestvice bile obojane zelenom bojom. To ni u kom slučaju ne znači da je ovo ujedno i kraj krize, no o tome pak nekom drugom (skorom) prilikom.


Reci što misliš!