Globalna kriza
Je li Gordon Brown spasio svijet?
U svojoj kolumni po naslovom Gordon čini dobro, Krugman navodi kako je britansko gospodarstvo daleko manje od američkog
Je li britanski premijer Gordon Brown spasio svjetski financijski sustav?, pita se u svojoj kolumni u 'The New York Timesu' Paul Krugman, dobitnik ovogodišnje Nobelove nagrade za ekonomiju, odgovarajući kako je pitanje preuranjeno, ali i da je britanska vlada oblikovala rješenje za spašavanje financijskog sustava, koje druge zemlje sada slijede, donosi HRT
"OK, pitanje je preuranjeno, još uvijek ne znamo točan oblik planiranog financijskog spašavanja u Europi, ili u SAD, ostavimo pa ćemo vidjeti hoće li stvarno djelovati. Ono što znamo, međutim, jest da su premijer Brown i britanski ministar financija Alistair Darling, odredili karakter napora na spašavanju diljem svijeta, koji ostale bogate zemlje nastoje dostići", navodi Krugman, 55-godišnji profesor ekonomije i međunarodnih odnosa na uglednom američkom sveučilištu Princeton.
Krugman je poznat kao oštar kritičar administracije Georgea W. Busha, koju optužuje da je svojim gorljivim neokonzervativnim zalaganjem za deregulaciju tržišta i labavu fiskalnu politiku izazvala sadašnju krizu i urušavanje financijskog sustava.
U svojoj kolumni po naslovom Gordon čini dobro, Krugman navodi kako je britansko gospodarstvo daleko manje od američkog, a Bank of England nema ni približan utjecaj kao Federalne rezerve ili Europska središnja banka, pa se od Velike Britanije niti ne očekuje da igra vodeću ulogu. No, Brownova vlada se pokazala spremnom da jasno razmišlja o financijskoj krizi i brzo provodi svoje zaključke. A toj kombinaciji jasnoće i odlučnosti nije se pokazala doraslom niti jedna druga zapadna vlada, ponajmanje naša vlastita, ističe Krugman. Objašnjavajući prirodu sadašnje krize, Krugman piše kako je njezina osnova vrlo jednostavna.
Rasprsnuće "mjehura" stambenog tržišta, odnosno prenapuhanih cijena nekretnina, dovelo je do velikih gubitaka za sve koji su kupovali imovinu podržanu otplatom hipotekarnih kredita. Ti su gubici ostavili mnoge financijske institucije s previše duga, a premalo kapitala da kreditiraju potrebe gospodarstva. Uzdrmane financijske institucije pokušale su podmiriti svoje dugove i povećati kapital prodajući imovinu, odnosno te loše hipotekarne vrijednosnice, što im je još više srušilo cijene i dodatno umanjilo njihov kapital.
Vezane vijesti
-
Brown u četvrtak treba razgovarati i s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel
-
-
-
Izdvojeno
-
Često si zabrinut/a? Bojiš se neuspjeha na ispitnim rokovima? Ne možeš se koncentrirati na učenje?
-
Tijekom prvog dana, više od sto korisnica već se pridružilo WomLife zajednici u želji da krenu živjeti zdravije.
-
Kao završna svečanost proslave 125.- e godišnjice planinarstva na zadarskom području održana je promocija monografije u Providurovoj palači u Zadru.
-
Kruh postoji u najrazličitijim oblicima i može biti vrlo različitog nutritivnog sastava, pa je dobro znati koliko koji ima kalorija.
Reci što misliš!