Akcijski plan
Prihvaćen plan spašavanja banaka
Petnaest zemalja eurozone dogovorilo se u nedjelju u Parizu o planu za izlazak iz financijske krize
Svih 27 zemalja članica prihvatilo je plan za spašavanje financijskog sektora koji je dogovoren na summitu 15 članica euro-zone, izjavio je u srijedu francuski predsjednik i predsjedatelj Europskog vijeća Nicolas Sarkozy.
'Cijela Europa bez iznimke odobrava mjere akcijskog plana koji je u nedjelju prihvatila euro-skupina', izjavio je Sarkozy nakon završetka prvog dana summita EU-a, koji je u najvećoj mjeri posvećen financijskoj krizi.
Petnaest zemalja eurozone dogovorilo se u nedjelju u Parizu o planu za izlazak iz financijske krize koji uključuje jamstva za međubankovne zajmove i mogućnost dokapitalizacije banaka.
Sarkozy je dodao da će Europske vijeće donijeti zaključke u četvrtak i da još nema definitivne suglasnosti oko samog teksta zaključaka zbog nekih rezervi koje ima Češka. On je također rekao da sve članice traže da se do kraja godine održi svjetski summit posvećen reformi financijskog sustava.
'Svi se slažu da se u kratkom roku održi summit o toj temi', rekao je Sarkozy, dodajući da će tu poruku on i predsjednik Komisije Jose Manuel Barroso prenijeti američkom predsjedniku Georgeu Bushu u subotu u Camp Davidu.
Sarkozy je također rekao da postoji velika potpora planovima da se do kraja ove godine dođe do dogovora oko klimatsko-energetskog paketa.
'Treba postići rješenje do početka sljedeće godine, vodeći računa o specifičnim problemima određenog broja zemalja članica', rekao je Sarkozy. Italija i Poljska zaprijetile su da će blokirati dogovor o tome.
Sarkozy je izrazio uvjerenje da će se na kraju postići kompromis.
Irski premijer Brian Cowen je na summitu kazao da irski građani trebaju dobiti zadovoljavajuće odgovore na pitanja koja ih zabrinjavaju u vezi s Lisabonskim ugovorom, koji je Europskoj uniji u sadašnjoj financijskoj krizi potrebniji nego ikad.
'Jasno je da naši partneri u EU ne žele ponovno pregovarati o Lisabonskom ugovoru, ali je isto tako jasno da trebamo dobiti zadovoljavajući odgovor za irsku zabrinutost ako želimo napredovati', rekao je Cowen svojim europskim kolegama okupljenima na summitu u Bruxellesu.
Irski premijer je najavio da će na summitu EU-a u prosincu doći s konkretnim prijedlozima za rješavanje sadašnje situacije s Lisabonskim ugovorom.
Irska je u lipnju ove godine na referendumu odbacila Lisabonski ugovor, koji bi Europskoj uniji trebao omogućiti lakše i efikasnije funkcioniranje. Do sada je taj ugovor ratificiran u 24 parlamenta zemalja članica. Preostale su još Češka i Švedska, dok se u Njemačkoj i Poljskoj još čeka na potpis predsjednika. Do prosinca bi Irska mogla ostati jedina zemlja koja nije ratificirala Lisabonski ugovor, što bi dodatno pojačalo pritisak na Dublin da raspiše novi referendum.
Cowen je naveo četiri razloga koji zabrinjavaju irske građane u Lisabonskom ugovoru: budući sastav Europske komisije, pitanje obrane i irske neutralnosti, etička i socijalna pitanja i fiskalna politika.
Vezane vijesti
-
Brown u četvrtak treba razgovarati i s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel
-
Čelnici Francuske, Njemačke, Britanije i Italije objavili su po završetku izvanrednog sastanka u Parizu da će pomoći europskim bankama i financijskim institucijama
-
-
Izdvojeno
-
U subotu, 25. siječnja ulaz u Nacionalni park bit će besplatan za sve posjetitelje
-
Često si zabrinut/a? Bojiš se neuspjeha na ispitnim rokovima? Ne možeš se koncentrirati na učenje?
-
Tijekom prvog dana, više od sto korisnica već se pridružilo WomLife zajednici u želji da krenu živjeti zdravije.
-
Kao završna svečanost proslave 125.- e godišnjice planinarstva na zadarskom području održana je promocija monografije u Providurovoj palači u Zadru.
Reci što misliš!