Biznis

ZSE

Zagrebačka burza: Končareva izdanja nakon dugo vremena u fokusu

Zagrebačka burza: Končareva izdanja nakon dugo vremena u fokusu

S prometom od 10,4 milijuna kuna dionice Končara-mjernih transformatora bile su na vrhu ljestvice likvidnosti

Umjesto priželjkivane likvidnosti, koju je trebao uzrokovati priljev snažnog kapitala pristiglog od prodaje dionica INA-e u nedavno završenoj javnoj ponudi, početak tjedna obilježila je slaba aktivnost ulagača, piše Seebiz.eu

Nastavljena je snažna korelacija sa europskim tržištima čiji su indeksi porasli potaknuti dionicama energetskog, rudarskog i bankarskog sektora. Dozu optimizma, odnosno jačanje povjerenja u financijska tržišta donijela je nizozemske vlada koja je odlučila pomoći tamošnju financijsku grupaciju ING.

Iako je u jednom trenutku vrijednost indeksa nadmašila 2.600 bodova, zaključna vrijednost iznosila je 2.580 bodova uz rast indeksa od 1,9 posto, dok je promet iznosio tek 54 milijuna kuna što je najniže od polovice rujna.

Premda je nezahvalno izmjeriti u kojoj se mjeri novac od INA-e vraća na burzu, današnji promet koji je bio gotovo upola manji od listopadskog prosjeka, ne nudi previše dvojbe, jasno ukazujući na suzdržanost investitora. Čini se vjerojatnim da će nastavak pozitivnog trenda, pogotovo bude li ojačan dobrim poslovnim rezultatima, mogao ipak dio novca usmjeriti u nadolazećem razdoblju na burzu.

S prometom od 10,4 milijuna kuna dionice Končara-mjernih transformatora (ZSE:KOTR-R-A) bile su na vrhu ljestvice likvidnosti. To je njihov najveći promet u posljednje dvije godine, koji je rezultat samo jedne transakcije kojom je vlasnika promijenilo 6.500 dionica, što je količina dionica koju na drugoj poziciji prema podacima sa SDA drži HPB, drugi prema veličini dioničar sa 17,9 - postotnim udjelom. Cijena dionica porasla je za 5,3 posto na 1.600 kuna.

Inače, većinski vlasnik Končar - mjernih transformatora je tvrtka Končar - elektroindustrija (ZSE:KOEI-R-A) koja je prikupila oko pola milijuna redovnog prometa, ali i 10,7 milijuna kuna blok prometa kojima je protrgovano 25.000 dionica po cijeni od 430 kuna, što je u dvanaest kuna niže od zaključne redovne cijene, koja je iznosila 442 kuna i predstavlja skok od 4 posto. Skok je potaknut informacijom da se Končar-elektroindustrija okrenula proizvodnji vjetroelektrana osnivanjem društva Končar-obnovljivi izvori.

Spomenimo i rast još jedne kompanije u većinskom vlasništvu Končara-elektroindustrije, Končara D&ST (ZSE:KODT-R-A) koji je iznosio 18 posto uz minoran promet od četrdesetak tisuća kuna.

Nakon početnih ujedno i najviših 1.250 kuna, dionice Atlantske plovidbe (ZSE:ATPL-R-A) skliznule su u odnosu na početnu cijenu za gotovo 9 posto na samo 1.141 kunu, da bi trgovinu ipak zaključile na pozitivnom teritoriju s pomakom od 0,4 posto na 1.195 kuna. S prometom od 8,1 milijuna kuna bile su druge prema količini prometa.

Za razliku od dubrovačkog brodara, dionice Hrvatskog telekoma (ZSE:HT-R-A) nisu bile toliko volatilne, te se tijekom današnje trgovine nisu spuštale na negativni teritorij. Najviša je dnevna cijena HT-a bila nekoliko lipa ispod 250 kuna, da bi ove dionice zaključile trgovinu na 249,5 kuna što predstavlja rast od 1,8 posto, dok je promet iznosio 5,6 milijuna kuna.

Dionice naftne kompanije INA-e (ZSE:INA-R-A) u jednom su trenutku lansirane za skoro 5 posto na čak 2.550 kuna, zaključivši cijenu ipak niže na 2.450 kuna tek s pozitivnim pomakom od 0,8 posto. Prostor za špekulacije kod ovih dionica otvoren je sve dok nisu gotovi pregovori između Vlade i MOLa, pa tako čak dio ulagača vjeruje da se neće realizirati, pretpostavljajući kako će MOL dodatne dionice potražiti na burzi.

Zbog znatnog smanjenja free floata na 8 posto Zagrebačka burza provela je reviziju Crobexa smanjujući težinu Ine. U Crobex će ući ukupno 800.000 dionica Ina, zbog čega će se povećati težina ostalih dionica u sastavu indeksa. Kako bi se utjecaj pojedine dionice u sastavu indeksa ograničio na maksimalnih 15 posto, revidirati će se težina dionica HT-a na maksimalnih 15 posto.

Uz nove poslove u Libiji, među građevinarima je najviše lansiran Viadukt (ZSE:VDKT-R-A) čija je cijena uvećana za 9,2 posto zaključivši trgovinu na 680 kuna, uz oko milijun kuna prometa. Slijedi IGH (ZSE:IGH-R-A) koji je skočio za 4,3 posto na 7.300 kuna, Ingra (ZSE:INGR-R-A) je porasla za 1,5 posto i Dalekovod (ZSE:DLKV-R-A) tek za 0,4 posto.

Dionice Adrisa (ZSE:ADRS-P-A) skočile su za 5,4 posto, ne uspjevši dosegnuti 300 kuna. Trgovinu su zaključile na 290 kuna prikupivši 1,6 milijuna kuna prometa.


Reci što misliš!