Biznis

S.O.S.

Sve više zemalja traži pomoć MMF-a

Sve više zemalja traži pomoć MMF-a

Otvaranje recipročnih valutnih linija središnjim bankama pruža veće mogućnosti kreditiranja lokalnih komercijalnih banaka

Posljednjih se tjedana sve veći broj zemalja članica obraćao MMF-u za savjete i zajmove s obzirom na širenje financijske krize. Dosad su to učinile Mađarska, Island, Bjelorusija, Ukrajina, Srbija i Pakistan, koje trenutno pregovaraju s MMF-om oko gospodarskih programa, poduprtih zajmovima.

Međunarodni monetarni fond (MMF) priprema paket paket kojim bi se određenim gospodarstvima u nastajanju omogućila zamjena nacionalne valute za američke dolare u cilju smanjenja pritisaka na međubankovnom tržištu.

Takvi recipročni valutni aranžmani za poboljšanje likvidnosti bit će dostupni skupini vodećih gospodarstava u nastajanju - onima kojima se dobro upravlja ali su možda naišla na teškoće pri dobivanju kredita, kazali su dužnosnici MMF-a za Reuters. Neki ih nazivaju aranžmanima za poboljšanje likvidnosti.

Cilj je uvesti takvu liniju brzo budući da za njima postoji potreba u ovome trenutku, kazao je jedan neimenovani dužnosnik MMF-a.

Otvaranje recipročnih valutnih linija središnjim bankama pruža veće mogućnosti kreditiranja lokalnih komercijalnih banaka i optjecaj američkih dolara u prekonoćnom kreditiranju i na kratkoročnim tržištima novca.

Dužnosnici su nadalje istaknuli kako se pojedinosti sporazuma i dalje razrađuju, a da bi se o njima moglo provesti glasovanje već idući tjedan.

Među pojedinostima koje se razmatraju u vezi toga sporazuma su pitanja koje će zemlje imati pravo na njihovo korištenje. Nadalje, pitanje je i kako će se razlučiti koje zemlje su suočene s pritiscima vezanim uz likvidnost a koje s ozbiljnijim problemima u svojim bilancama plaćanja.

Izostanak takvih aranžmana za poboljšanje likvidnosti primorao je mnoga gospodarstva u nastajanju da se previše oslanjaju na vlastite devizne rezerve i državne stabilizacijske fondove za pomoć pri podupiranju svojih valuta i banaka.


Reci što misliš!